Węzeł windsorski – poradnik wiązania krawata krok po kroku

Chociaż krawat odgrywa istotną rolę w wyjątkowych dniach i w życiu biznesowym, to wiele osób miewa trudności z jego prawidłowym wiązaniem. Proces wiązania krawata bywa trudny i skomplikowany, gdy próbujesz robić to bez odpowiedniego przygotowania. Krawat to ważny element ubioru i należy go odpowiednio nosić, ze względu na to, że zwykle nosi się go w oficjalnych miejscach i sytuacjach. Z pomocą przychodzi węzeł windsorski, ponieważ jest dość symetryczny, łatwy do wiązania i uniwersalny, inaczej zwany  prosty lub pół windsor węzły te cieszą się dużą popularnością.

Wiązanie krawata windsor

Węzeł Windsorski stał się popularny w latach trzydziestych XX. kiedy to Książę Windsoru inaczej zwanym Edwardem VIII, spopularyzował i stał się wynalazcą węzła windsorskiego. Absurdalną rzeczą jest to, że nigdy nie wiązał on krawatów używając węzła windsorskiego. Był on osobą, która preferowała grubszy węzeł, ale mimo to pozostał przy tym prostym, wiązanym za pomocą czterech ruchów. W celu uzyskania optymalnego efektu wypełnienia przestrzeni w kołnierzyku stosował krawaty z grubszych materiałów.

Według autorów  książki Thomasa Finka i Yonga Mao jest co najmniej 85 sposobów wiązania krawata ale spokojnie, nie musisz znać ich wszystkich. W poniższym wpisie wytypowaliśmy najpopularniejszy węzeł windsorski oraz inne, które w zupełności wystarczą i przedstawimy krok po kroku jak należy prawidłowo wiązać krawat windsor.

Jak zawiązać krawat windsor?

Jak zawiązać krawat windsor? Z pewnością to pytanie zadaje sobie wielu mężczyzn przed wykonaniem tej czynności. Trzy podstawowe i najbardziej pożądane to węzeł prosty (four-in-hand), węzeł windsor i pół windsor. To te węzły są najczęściej stosowane, i  każdy gentleman powinien je znać.

W przypadku, kiedy kołnierz koszuli jest mocno rozchylony, a krawat jest zrobiony z cienkiej tkaniny, to w tym przypadku można wykorzystać wiązanie węzła pół-windsorskiego lub pratta. Kołnierz włoski charakteryzuje się tym, że wymaga wykorzystanie grubszego węzła. Uzyskać go można wiążąc krawat z korpulentnego materiału węzłem prostym lub podwójnym prostym windsor. Z drugiej strony, kiedy krawat jest wykonany z cienkiej tkaniny należy wtedy użyć wiązania pół-windsora albo pratta.

Tak jak wcześniej wspomniałem jest około 85 węzłów i znajomość ich wszystkich jest zbędna. Lepiej nauczyć się sposobu wiązania krawata węzłem prostym windsorskim (four in hand) oraz pół windsor.

Węzeł windsorski krok po kroku

Węzeł windsor kształtem przypomina trójkąt równoboczny. Jest to niezwykle eleganckie i gustowne wiązanie, które stanowi dobrą opcję m.in do rozmów kwalifikacyjnych, ślubów oraz formalnych spotkań . Ze względu na swój wygląd, węzeł windsor najlepiej prezentuje się z rozkloszowaną koszulą.  Jest to jedna z najbardziej profesjonalnych metod wiązania krawata. Jeśli cenisz sobie perfekcję to wiązanie jest właśnie dla Ciebie. W dalszej części wpisu wyjaśnimy krok po kroku jak wiązać węzeł windsorski.

  1. Aby rozpocząć wiązanie pełnego węzła windsor, podnieś kołnierz koszuli i ułóż krawat na szyi, tak aby szeroki koniec znajdował się po prawej stronie.
  2. Przełóż szeroką część krawata przez wąską część.
  3. Przeciągnij szeroki koniec do góry przez otwór przy szyi, a następnie w dół.
  4. Przełóż szeroki koniec pod spodem i po prawej stronie wąskiej części.
  5. Powtórnie przełóż szeroką część na lewo od wąskiej części.
  6. Przeciągnij szeroki koniec do góry przez otwór przy szyi.
  7. Przełóż go przez pętlę.
  8. Pociągnij mocno za wąski koniec, aby zacisnąć wiązanie.

Wiązanie krawata pół windsor

Węzeł pół windsor jest to wiązanie, które przypomina wyżej wymieniony węzeł windsor, jednak w tym przypadku jest on lżejszy i łatwiejszy do zrobienia. Elegancki, o trójkątnym symetrycznym kształcie idealnie pasuje do szerszych krawatów i dobrze pasuje do każdej koszuli. Dzięki kilku prostym instrukcjom węzeł pół windsor łatwo się łączy.

Podobnie jak w przypadku węzła windsor, rozpocznij wiązanie od podniesienia kołnierza koszuli. Ułóż krawat na szyi, tak aby szeroki koniec znajdował się po prawej stronie i przeciągnij poniżej wąskiego końca.

  1. Skrzyżuj krawat tak, aby szerszy koniec znajdował się na górze.
  2. Przełóż szeroki koniec pod spodem wąskiej części.
  3. Wsuń szeroki koniec od góry przez otwór na szyi.
  4. Przeciągnij szeroki koniec na dół.
  5. Przenieś szeroki koniec krawata na lewą stronę.
  6. Przełóż szerszy koniec od spodu przez otwór na szyi.
  7. Włóż szeroki koniec pod poziomą pętlę.
  8. Pociągnij mocno za wąski koniec, aby zacisnąć wiązanie.  Na koniec uformuj wgłębienie na tak zwaną łezkę.

Węzeł windsorski wiązanie krawata (four in hand)

Węzeł prosty (four in hand) jego główną zaletą jest uniwersalność, ponieważ dobrze sprawdza się praktycznie na każdym krawacie i kołnierzyków koszul . Wiązanie te stosuje się głównie w biurach lub na uczelniach. Asymetria jest charakterystyczną cechą tego węzła prostego.

  1. Przełóż krawat tak, aby jego szerszy koniec był na górze
  2. Włóż szerszy koniec pod spód
  3. Powtórz czynność i przełoż szeroki koniec na górę
  4. Przełóż szeroki koniec przez otwór na szyi
  5. Wsuń szerszy koniec pod pętlę, która znajduje się górze
  6. Tak jak w przypadku pozostałych wiązań pociągnij mocno za wąski koniec, aby zacisnąć wiązanie.  Na koniec uformuj wgłębienie na tak zwaną łezkę.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

5 thoughts on “Węzeł windsorski – poradnik wiązania krawata krok po kroku

  1. Ile razy czytałem oglądałem nawet jak się wiąże krawat za każdym razem nie potrafiłem tego zrobić motałem się jak dziecko we mgle. Do dziś nie umiem wiązać krawaty tylko że ja w krawacie się czuję jak jakiś sztywniak a nie elegancik. Krawat zdecydowanie nie dla mnie.

  2. Węzeł prosty jest najbardziej klasycznym sposobem wiązania krawata. Jest niezwykle popularny, gdyż jest łatwy do wykonania i pasuje do większości krawatów oraz prawie wszystkich rodzajów kołnierzyka. Jest idealny dla mężczyzn o średnim lub wysokim wzroście.
    Stożkowy i podłużny, węzeł prosty jest odpowiedni do krawatów wąskich i nieco szerszych oraz do krawatów z grubego materiału

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę