Wyjazd do RPA – zamieszki, przestępczość, gwałty – czy jest bezpiecznie?

Republika Południowej Afryki to piękny kraj, który stara się przyciągnąć do siebie turystów i zwiększyć tym samym wpływy do państwowego budżetu. Mimo że RPA bardzo stara się stworzyć dla siebie bardziej przyjazny wizerunek, to w większości przypadków kraj ten kojarzony jest z zatrważającą ilością przestępczości. 

Doniesienia o zamieszkach, kradzieżach i gwałtach to dla południowoafrykańskiej policji chleb powszedni i jeśli już zdecydujemy się na podróż w tamte strony, warto znać zagrożenia, jakie mogą czyhać na nas w trakcie tej wycieczki. 

W RPA bezpośredniego bezpieczeństwa polskich obywateli nie gwarantuje ani MSZ, ani żadne inne instytucje. Różnej maści przestępczość, zamieszki czy napaści o charakterze seksualnym — znajdzie się niejeden powód, dla którego lepiej zrezygnować z wycieczki do RPA.

Jeśli jednak jesteście zdecydowani, zapoznajcie się z poniższym artykułem. Powiemy wam jakiego rodzaju przestępczości można się spodziewać w RPA oraz jak można zabezpieczyć się na czas wycieczki w tamte tereny. 

Zamieszki — powód zamieszek w RPA

O zamieszkach w RPA słyszy się średnio co kilkanaście miesięcy, a powodów jest naprawdę dużo. Najświeższe z nich odbyły się w sierpniu bieżącego roku, kiedy to na ulicę wyszli obywatele południowej Afryki. Powodem protestów publicznych była kolejna podwyżka cen  prądu oraz żywności. Demonstracje szybko przemieniły się w zamieszki, odnotowano akty wandalizmu i przestępczości. W wyniku nasilających się niepokojów policja otworzyła ogień do demonstrantów, w wyniku czego zginęło nie mniej niż 4 osoby.

Nie są jedyne zamieszki, które zaowocowały przejawami przestępczości na ulicach. W 2021 roku w wyniku aresztowania ówczesnego prezydenta, Jacoba Zumy. RPA, które jeszcze do lat 90 funkcjonowało w apartheidzie, nie widziało równie gwałtownych zamieszek od momentu zniesienia opresyjnego systemu. Zamieszki były powodem dla wzrostu przestępczości: w tym głównie grabieży i napaści. Nie obyło się również bez starć z policją. W wyniku zamieszek zginęło około 70 osób, a ponad 2500 zostało aresztowanych. Splądrowanych zostało tysiące sklepów, magazynów i fabryk. Nie obeszło się też bez podpaleń. 

Zamieszki i przestępczość w trakcie wystąpień publicznych jest czymś, co można usprawiedliwiać różnymi czynnikami, jednak problemów z bezpieczeństwem w RPA jest znacznie więcej. 

Statystyki gwałtów i przestępczości w RPA

RPA pod względem bezpieczeństwa jest uważane przez MSZ za kraj mało przyjazny dla turystów. Oprócz niestabilnej władzy i gwałtownych protestów RPA ma również problem z bezpieczeństwem w innych sferach. MSZ na swojej stronie internetowej dzieli się ewaluacją skali przestępczości w tym kraju. 

RPA mierzy się z przestępczością nie tylko z powodu zamieszek, czy grabieży, ale również z powodu napaści seksualnych. Gwałty zdarzają się podobno na terenie RPA co kilkanaście minut, a ta makabryczna informacja tylko potwierdzona jest przez statystyki. Jest wiele powodów, które wymienia się w celu określenia skali problemu, ale bardzo mało zachodzi realnych zmian. 

RPA — czy jest bezpiecznie?

Republika Południowej Afryki to kraj piękny i bogaty w bujną faunę i florę. Niestety jest to kraj bardzo niebezpieczny, w którym ciężko otrzymać pomoc jeżeli wybieramy się tam na własną rękę. 

Przestępczość spotykana na ulicach to wystarczający powód, by przed wyjazdem zaopatrzyć się w ubezpieczenie wyjazdowe. Dzięki niemu będziecie mieli pewność, że w przypadku kradzieży lub innych nieszczęśliwych wypadków macie zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia. W RPA równie ciężko dostać się do szpitala, co łatwo jest wpaść w tarapaty dlatego dodatkowe ubezpieczenie podróżne to must have.

Zobacz: Receptomat – opinie. Czy to legalne / bezpieczne? 

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę