Zaproszenie na ślub -jak odmówić przyjścia na wesele?

Ile razy znaleźliście się w sytuacji, kiedy dostaliście zaproszenie na ślub i wesele a  było to ostatnią rzeczą, na którą mieliście ochotę, a jednak nie potrafiliście odmówić? Pewnie większość z Was czegoś takiego doświadczyła i ostatecznie z braku argumentów, nie odmówiła przybycia i pojawiła się na przyjęciu. Możemy zaradzić takim sytuacjom, poznając racjonalne powody tego jak odmówić przyjścia na wesele, dzięki którym odmowa nie zrani Pary Młodej.

Jak odmówić przyjścia na wesele?

Ten wyjątkowy dzień, na który Pary Młode czekają i przygotowują go często kilka lat, jest niezwykle stresujący. Pojawia się wiele obaw, czy na pewno wszystko zostanie perfekcyjnie zorganizowane, czy wszystko i wszyscy dotrą na czas. Przygotowując listę gości na wesele, robi się ją z myślą, że zaproszone osoby przybędą na tak ważne dla Pary Młodej wydarzenie. Dlatego, kiedy dostajemy zaproszenie, a z jakichś powodów nie możemy przybyć, pojawia się dylemat, czy możemy odmówić przyjścia na wesele,  ponieważ boimy się, że zostanie to odebrane personalnie. Obawy często są na tyle silne, że odmowa przyjścia na wesele staje się dla gości bardzo stresująca, a co gorsze nierealna.

Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy:

  • To nie jest pierwsze wesele gości w tym sezonie i przekracza to ich możliwości finansowe. Nie ukrywajmy, że pójście na wesele to nieprzewidziany wydatek, który może trochę nadszarpnąć domowy budżet.
  • Goście mają problemy rodzinne, bądź zdrowotne, o których Para młoda często nie ma pojęcia.
  • Ktoś już dawno miał plany na ten dzień i jest to dla niego ważne.
  • Ktoś ma od dawna zapowiedzianą delegację bądź szkolenie w pracy, a  zrezygnowanie z nich nie jest możliwe, ponieważ może się to wiązać z nieprzyjemnymi konsekwencjami.
  • Goście  wcześniej dostali już zaproszenie na inną uroczystość, która odbywa się tego samego dnia.

Poznając takie argumenty, Para Młoda powinna być empatyczna i wyrozumiała wtedy kiedy odmawia się przyjścia na wesele. Takie powody raczej nie powinny podlegać dyskusji, tylko zostać zaakceptowane.

Warto również pamiętać, że tworzenie nierealnych historii to jeden z najgorszych pomysłów. To nie jest dobre rozwiązanie i zdecydowanie je odradzamy. Myślimy, że skoro gość został zaproszony na tak ważny dzień jakim jest wesele to Para Młoda ma szacunek do tej osoby, a jego obecność jest dla nich ważna, dlatego odmowa musi być przede wszystkim kulturalna, etyczna. Każdy zasługuje na szacunek, a wciskanie komuś bajek zdecydowanie go nie okazuje. Kłamstwo w każdym momencie może wyjść na jaw, a wtedy na pewno nie będziemy się dobrze czuć, a relacja może stanowczo się pogorszyć i często już nigdy nie jest taka jak wcześniej.

Jak odmówić na zaproszenie weselne?

Zdarzają się jednak sytuacje, w których po prostu nie masz ochoty uczestniczyć w takim wydarzeniu. Pamiętaj, że nie musisz robić nic na siłę. Jest wiele metod, które w kulturalny sposób pozwolą Ci odmówić przyjścia na ślub i wesele.

Najważniejsze jest, żeby dotrzymać terminu potwierdzenia przybycia. Niepowiadomienie w terminie, nieodbieranie telefonów, czy nieodczytywanie wiadomości od Pary Młodej jest nietaktowane i niedopuszczalne, kiedy chcemy nadal pozostać w dobrej relacji z osobami, które nas zaprosiły. Najlepszym rozwiązaniem jest umówienie się na spotkanie i wyjaśnienie całej sytuacji o odmowie przyjścia na wesele, bądź rozmowa telefoniczna.

Jeśli źle się czujesz z odmową i według Ciebie udzielenie negatywnej odpowiedzi nie wystarczy to możesz postawić na bardziej kreatywne rozwiązanie i  stworzyć coś wyjątkowego dla Pary Młodej, zaproponować spotkanie przed uroczystością, bądź po jej odbyciu i wręczyć im ten upominek, który na pewno wyrazi, że nie są oni dla Ciebie obojętni, a potrzymanie dobrej relacji jest dla Ciebie bardzo ważne. Możesz również przekazać upominek przez kogoś, kto pojawi się na ślubie. Pamiętaj, że odmowa nie równa się zerwaniu znajomości, ale sposób, w jaki to zrobisz ma na to bardzo duży wpływ.

Jak ładnie odmówić przyjścia na wesele?

Jeśli podejmiesz decyzję o odmowie to nie zwlekaj i powiadom Parę Młodą jak najszybciej jest to możliwe. Prawdopodobnie nie tylko Ty odmówiłeś przyjścia na wesele i będzie się to wiązało z reorganizacją i ponownym planowaniem przez Parę Młodą usadzenia gości weselnych.

Pamiętaj, że wysyłanie wiadomości na Messengerze, czy SMS-a to najgorsze, co możesz zrobić. Jeśli faktycznie chcesz to zrobić przez jakiś komunikator internetowy to zadzwoń, najlepiej z funkcją wideo i szczerze porozmawiaj. Jeden konkretny realny powód jest lepszy niż niestworzone historie, czy bezsensowne tysiące argumentów. Nikt nie powinien wyrazić żalu, jeśli obawiacie o swoje zdrowie. Możecie być w grupie ryzyka, opiekować się kimś chorym, bądź nie możecie narażać się na przebywanie na kwarantannie po uczestnictwie na ślubie. Szczerze powiedziane powody odmówienia uczestnictwa są nienajlepszym rozwiązaniem, a Para Młoda powinna je zrozumieć.

Jak odmówić przyjścia na wesele sms?

Najgorsze co można zrobić to zignorowanie zaproszenia. Świadczy to o braku kultury i ogłady, a przede wszystkim o braku szacunku do Pary Młodej. Odpowiedź na zaproszenie jest konieczne, nie zważając na to jaka jest decyzja. Bez różnicy jest, w jaki sposób, werbalnie czy pisemnie, złożone zostało zaproszenie, należy na każde odpowiedzieć.

Najlepiej powiadomić parę w ciągu 24 godzin, zwłaszcza jeśli Para Młoda organizuje wesele, które wiąże się ze sporymi kosztami. Odpowiedź na zaproszenie powinna być złożona w takiej formie, jak zostało złożone. Wyjątkiem jest, jeśli na zaproszeniu jest umieszczony numer, czy adres e- mail, na który oczekiwana jest informacja odnośnie przybycia. Jeśli na zaproszeniu został umieszczony numer telefonu to najlepiej będzie zadzwonić, a niżeli pisać wiadomość sms. SMS to ostateczność, która jest lepszym powiadomieniem niż  całkowite zignorowanie zaproszenia.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę