Życie w Kanadzie – plusy i minusy

W dobie globalizacji emigracja do innego kraju nie jest zadaniem niemożliwym nawet, jeżeli mamy na myśli odległe kraje Ameryki Północnej. Wśród Polaków ogromnym powodzeniem cieszy się Kanada. Otwarty na przyjezdnych, zachwycający ogromnymi możliwościami oraz zaletami stworzonego społeczeństwa wielokulturowego, oferuje spokojne oraz stabilne warunki pracy i życia. Dowiedz się, jak zacząć żyć w Kanadzie, jak wyjechać do Kanady, czy potrzebna jest wiza oraz ile kosztuje życie w Kanadzie. Jak się żyje w Kanadzie?

Emigracja do Kanady – jakie są formalności?

Podróż do Kanady wiąże się z wielogodzinnym lotem, podzielonym najczęściej na dwie lub trzy części podróże – z międzylądowaniami w Niemczech i zależnie od kierunku, już na terenie kraju docelowego. Aby móc podróżować do Kanady, niezbędny będzie Ci paszport biometryczny oraz wyrobione eTA (Electronic Travel Authorization). O takich wymogach mówimy wtedy, gdy podróż do Kanady ma trwać nie dłużej niż sześć miesięcy, a jej charakter ma być typowo turystyczny. Wtedy, w przeciwieństwie do USA, nie musisz ubiegać się o dodatkowe pozwolenia na wjazd do kraju. W przypadku, gdy pobyt w Kanadzie ma trwać dłużej niż sześć miesięcy i ma mieć charakter zarobkowy, niezbędne jest pozwolenie na pracę oraz zezwolenie na pobyt stały w tym kraju.

Życie w Kanadzie – opinie Polaków

Według prawie milionowej Polonii, żyjącej na stałe w Kanadzie, kraj ten jest doskonałym miejscem do zamieszkania. Otwartość ludzi, różnorodność kulturowa, a przy tym serdeczność oraz wysoka kultura osobista doceniane są zarówno w zawodowych jak i nieformalnych kontaktach. Polacy zachwyceni są spokojem i bezpieczeństwem, panującymi w Kanadzie. Nie do przecenienia jest również lokalna przyroda i wspaniałe parki narodowe. Ten kraj o urzędowym języku angielskim posiada francuską prowincję Quebec, w której mówi się po francusku i po angielsku. Życie w Kanadzie jest stabilne i przewidywalne, nietrudno o pracę oraz wynagrodzenie, pozwalające na utrzymanie się i gromadzenie oszczędności. Polacy doceniają koszty życia w Kanadzie, które pod pewnymi względami są porównywalne do kosztów życia w Polsce przy wyższym wynagrodzeniu. Koszty utrzymania zależą przede wszystkim od regionu Kanady. W niektórych miastach, jak Vancouver i Toronto jest zdecydowanie drożej.

Praca w Kanadzie dla Polaków – jakich pracowników potrzeba?

Aby wyjechać do Kanady i znaleźć tam pracę, warto posiadać wykształcenie wyższe medyczne lub techniczne. W tym kraju najwięcej ofert skierowanych jest do pracowników medycznych, zwłaszcza do pielęgniarek/pielęgniarzy, lekarek/lekarzy, asystentów/asystentek pielęgniarek. Nie brakuje ofert pracy dla inżynierów. Aby w Kanadzie mieć szansę na znalezienie dobrze płatnego zajęcia, warto legitymować się dyplomem oraz znać język angielski co najmniej na komunikatywnym poziomie. Wysoko ceniona jest znajomość branżowego języka angielskiego. Praca w Kanadzie? Oferty przedstawia się najczęściej pracownikom wykwalifikowanym ze znajomością języka angielskiego. Oferty typu praca za dobre pieniądze bez języka łatwiej znaleźć w europejskich krajach, w których rozwinięty jest przemysł i rolnictwo.

Jak żyją Polacy w Kanadzie – co warto wiedzieć?

O tym, jak zacząć żyć w Kanadzie warto poczytać na forach („jak zacząć życie w Kanadzie” to temat rzeka w tego typu miejscach), tworzonych przez Polonię kanadyjską oraz porozmawiać ze znajomymi, jeśli zdecydowali się wyjechać. Życie w Kanadzie można zorganizować sobie na dobrym poziomie, łatwiej niż w Polsce – jednak tym, co bywa powodem do narzekań jest kanadyjska, długa i bardzo mroźna zima oraz funkcjonowanie publicznej opieki zdrowotnej – choć porównujemy tu Kanadę do krajów Europy Zachodniej. W Kanadzie brakuje lekarzy i personelu pomocniczego. W przychodniach całodobowych i punktach odpowiadających polskim SOR-om na pomoc trzeba czekać najczęściej wiele godzin. W największych miastach Kanady funkcjonują polskie sklepy, kościoły, a nawet świetlice, gdzie spotyka się Polonia. Koszt biletu lotniczego do Kanady nie jest niski, ale przy rozsądnym, długoterminowym planowaniu można podróżować do Polski co najmniej raz w roku. Ten przyjazny, otwarty na wykształconych pracowników kraj oferuje również – w przeciwieństwie do USA – sprawnie działający system opieki socjalnej.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę