Ile zarabia tynkarz?

Z pozoru łatwe zadanie – tynkowanie. Czy naprawdę to nic wielkiego? Z pewnością tynkarze nie zgodziliby się z tą tezą. Codzienna praca tynkarza wymaga nie tylko posiadania właściwej dla tego zawodu wiedzy oraz umiejętności, ale także pewnych cech charakteru, które sprawiają, że efekty pracy będą jeszcze bardziej zadowalające. Dobrego tynkarza powinna cechować dbałość o szczegóły podczas wykonywania każdego z etapów zadania, precyzja i cierpliwość. Zanim zdecydujemy się na wybór odpowiedniego fachowca, warto przejrzeć jego dotychczasowe realizacje i sprawdzić, jakie ma opinie wśród poprzednich pracodawców. Czy zawód tynkarza jest opłacalny? Ile zarabia tynkarz i jaki jest jego (tynkarza) zakres obowiązków?

Ile zarabia tynkarz? Tynkarz maszynowy – zarobki

Często pojawia się to pytanie – ile zarabia tynkarz? Zarobki osób wykonujących zawód tynkarza są raczej satysfakcjonujące. Średnie miesięczne wynagrodzenie tynkarza waha się pomiędzy 4000 zł a 6000 zł brutto. Dużo zależy od doświadczenia, rodzaju wykonywanej pracy oraz indywidualnych stawek specjalistów. Tylko niewielki odsetek tynkarzy zarabia mniej niż 3500 zł brutto. Inaczej wygląda kwestia zarobków, jeśli mowa o zawodzie „tynkarz maszynowy”. Zarobki tynkarza maszynowego mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie! Nie bez znaczenia jest liczba zleceń w danym miesiącu. Na stałą stawkę mogą liczyć tylko tynkarze zatrudnieni na umowę o pracę. Tynkarz maszynowy zarobki ma wyjątkowo wysokie. 

Zarobki tynkarza

Tynkarz – zakres obowiązków

Dla wszystkich osób poszukujących pracy jako tynkarz zakres obowiązków jest podobny. Do głównych zadań tynkarza należy montowanie płyt gipsowych, a następnie zaprawy tynkarskiej. Choć te czynności nie wydają się skomplikowane, to są istotne w procesie całej budowy i jeśli byłyby wykonane nieprawidłowo – efekt końcowy remontu czy wykończenia pomieszczeń mógłby być niesatysfakcjonujący. Tynkarz musi wiedzieć, jakich materiałów powinien użyć oraz w jakiej kolejności. Nie bez znaczenia jest także zmysł estetyczny tynkarza. Wielokrotnie to właśnie na jego barkach spoczywa dobór pigmentów w taki sposób, by uzyskać na ścianach kolor pożądany przez klienta. Niektórym wydaje się, że to, ile zarabia tynkarz, jest zawyżoną stawką. Nic bardziej mylnego. Tynkarz bierze pełną odpowiedzialność za wykonanie swojej pracy, praca ta nie należy do najłatwiejszych, dlatego stawka jest jak najbardziej adekwatna.

Cechy dobrego tynkarza

Dobry tynkarz powinien przede wszystkim posiadać wykształcenie zawodowe. Poza tym ważne, by potrafił współpracować z innymi pracownikami budowy. Musi umieć obsługiwać sprzęt budowlany. Swoją drogą, przy remoncie warto zainwestować w odkurzacz przemysłowy, który znacznie ułatwi porządkowanie przestrzeni w trakcie, jak i po pracach remontowych. Wracając do tynkarza – mile widziane jest doświadczenie i poświadczające je referencje. Tynkarz powinien cieszyć się nienagannym zdrowiem i siłą fizyczną, ponieważ większość czasu swojej pracy spędza na stojąco, wykonując pracę wymagającą pokładów energii. Praca nad idealną fakturą ścian i sufitów jest wymagająca i… męcząca. Nie ma się zatem co dziwić, ile zarabia tynkarz. Stawki te są dość wysokie.

Czego do pracy potrzebuje tynkarz?

Mówi się, że zawód tynkarza pozwala na duże zarobki. Tynkarz = zarobki na wysokim poziomie. Nie jest to mit, ale warto pamiętać, że tynkarz, nim rozpocznie pracę przy remoncie lub budowie domu/mieszkania/biurowca, musi zadbać o wyposażenie swojego stanowiska pracy. Co prawda zakup materiałów budowlanych leży po stronie zleceniodawcy, jednak sprzęt niezbędny do pracy jest własnością tynkarza. Chodzi między innymi o mieszarki ułatwiające przygotowanie zaprawy. Niezbędne są również kielnie oraz pace. Trudno wyobrazić sobie pracę tynkarza bez poziomicy czy listew tynkarskich. Zakup tego wszystkiego leży po stronie pracownika, więc należy mieć to na uwadze, gdy wydaje się, że stawka tynkarza jest zawyżona. Tynkarz zarobki musi wyważyć tak, by nie tracić na zakupie sprzętu.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę