Jak zbudować inteligentny taras – praktyczne wskazówki

Wypoczynek na tarasie to przyjemność, z której chętnie korzysta wielu z nas. Wystarczy tylko zapewnić sobie wyposażenie pozwalające na swobodny relaks na świeżym powietrzu. Obok podstawowych elementów można także wykorzystać rozwiązania inteligentne. Dzięki nim jakość czasu spędzanego na zewnątrz potrafi znacząco wzrosnąć.

Co wchodzi w skład inteligentnego tarasu? Jakie są korzyści z zastosowania takich rozwiązań? Więcej na ten temat przeczytacie poniżej.

Inteligentny taras – co to takiego?

Inteligentne rozwiązania dla domu to coraz częściej wybierana opcja. Na taki system składają się rozmaite sprzęty elektroniczne i instalacje, które komunikują się ze sobą za pomocą łączności bezprzewodowej, np. przez Wi-Fi, Bluetooth czy Zigbee. W ten sposób zyskuje się szansę zdalnego sterowania domowymi czy ogrodowymi urządzeniami, bez konieczności odrywania się od bieżących zadań. Takie instalacje wprowadzają też automatyzację – wiele czynności, które do tej pory musieli wykonywać domownicy, dzieje się samoistnie za sprawą wcześniej zaprogramowanych harmonogramów czy scen.

Tego typu rozwiązania powszechnie stosuje się w domach i mieszkaniach. Można także wprowadzić je do ogrodu, gdzie tworzą na przykład zautomatyzowany taras.

Jak sterować smart tarasem?

Jakich urządzeń używać do sterowania tarasem inteligentnym? Takich samych, jak w przypadku instalacji dla domu. Do najczęściej wybieranych opcji zaliczają się:

  • aplikacje na smartfona,

  • asystenci głosowi,

  • dedykowane piloty.

Z ich pomocą da się dostosować działanie różnych sprzętów do indywidualnych preferencji bądź potrzeb chwili.

Z czego składa się smart taras?

Tarasy to przede wszystkim miejsca do przyjemnego wypoczynku. Dlatego nie może na nich zabraknąć odpowiednio dobranych mebli rekreacyjnych. W tej roli sprawdzają się zwłaszcza fotele i sofy, a także stoły i stoliki. Spory wybór takiego wyposażenia oferuje na przykład Bazkar.

A jak sprawić, żeby taras stał się inteligentny? Należy umieścić na nim odpowiednie urządzenia. Najczęściej sięga się po smart oświetlenie, w tym źródła światła i lampy LED, by zawsze móc dostosować warunki do okoliczności i pory. To jednak nie wszystko. Ciekawym rozwiązaniem jest postawienie na rozkładane zadaszenie i rolety (mobilne ściany z osłonami). Dzięki temu da się zabudować tarasy, by cieszyć się widokiem na naturę i relaksem również w razie niepogody lub nawet poza sezonem ogrodowym, jeśli stworzy się konfigurowalną oranżerię. W jej wnętrzu można nawet umieścić specjalne promienniki, również w wersji inteligentnej, by zapewnić przyjemne ciepło nawet w chłodne wieczory.

Dodatkowym elementem smart tarasu powinny stać się rozmaite sensory. Bywają to czujniki ruchu, które włączają oświetlenie lub wysyłają sygnał do monitoringu, gdy w ogrodzie pojawi się intruz. Czujnik zmierzchu automatycznie uruchamia lampy, gdy natężenie światła spada poniżej określonego poziomu.

Zalety tarasów inteligentnych

Dlaczego warto zdecydować się na smart taras? Przede wszystkim to szansa na większy komfort i swobodę korzystania ze strefy relaksu, zawsze gdy ma się na to ochotę. Sterowanie poszczególnymi punktami świetlnymi, roletami i zadaszeniem może się odbywać z pomocą jednego urządzenia. Da się też zautomatyzować wszystko, jeśli wcześniej zaprogramuje się odpowiednie harmonogramy. Dobrym pomysłem są scenariusze, by jednym kliknięciem ustawić idealne parametry oświetlenia, ogrzewania, osłon, dopasowane do potrzeb chwili.

Inteligentny taras to bezpieczeństwo. Zmniejsza się ryzyko potknięć w ciemnościach. Łatwiej da się zauważyć ewentualnych intruzów, a nawet przepłoszyć ich, korzystając z opcji symulowania obecności (automatyczne uruchamianie świateł, nawet jeśli w budynku nie ma domowników).

W końcu inteligentny taras to też realne oszczędności. Postawienie na rozwiązania energooszczędne (np. lampy LED od: iHome24.pl) zmniejsza zużycie prądu, podobnie jak optymalizacja parametrów ogrzewania czy oświetlenia.

Inteligentne tarasy – wygoda na lata

Produkty smart cieszą się rosnącym zainteresowaniem klientów nie bez przyczyny. Podnoszą komfort i sprawiają, że domy i ogrody stają się jeszcze przyjaźniejsze dla użytkowników. Dostępność różnych elementów, możliwość personalizacji powodują natomiast, że każdy jest w stanie dopasować je w pełni do indywidualnych oczekiwań.

Artykuł sponsorowany.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę