Nagrzewnica to sprzęt, który ma szerokie zastosowanie. Przyda się w każdym domowym warsztacie, jak również w wielu zakładach, na przykład mechanicznych i przemysłowych. Z naszego poradnika dowiesz się, czym jest nagrzewnica gazowa, elektryczna i olejowa, a także w jakich sytuacjach warto kupić takie urządzenie.
Nagrzewnica – co to za sprzęt? Jak działa nagrzewnica?
Nagrzewnica służy do wytworzenia ciepłego powietrza i wydmuchania go na zewnątrz. Działa na zasadzie wymiany ciepła, która w zależności od typu urządzenia, może być realizowana między powietrzem a gorącymi spalinami czy powietrzem a grzałką elektryczną.
Na rynku znajdziesz różne nagrzewnice, jednak ich budowa jest podobna. Składają się przeważnie ze stalowego korpusu, wewnątrz którego znajdują się:
- osobny przewód lub kanał do zasysania powietrza z otoczenia, w którym umieszczono filtr;
- komora grzewcza albo komora spalania;
- wentylator, którego zadaniem jest szybkie i wydajne rozprowadzanie ciepłego powietrza na zewnątrz.
Nawiew powietrza może mieć charakter bezpośredni, za pomocą kratek wywiewnych (często w ich ramach stosowana jest dodatkowa filtracja), albo pośredni, przy wykorzystaniu układu kanałów wywiewnych (dzięki nim jednym sprzętem można ogrzać kilka pomieszczeń równocześnie).
Jakie zastosowania ma nagrzewnica?
Dmuchawa ciepłego powietrza idealnie sprawdzi się zarówno w warunkach domowych, jak i w zastosowaniach przemysłowych. W taki sprzęt warto wyposażyć swój warsztat, gdyż może się przydać w wielu sytuacjach, także awaryjnych.
Dmuchawa ciepłego powietrza do pomieszczeń zamkniętych
Nagrzewnica przyda się w każdym domu i mieszkaniu, bez względu na jego powierzchnię oraz to, jaki system grzewczy w nim działa. Sprzęt możesz wykorzystać zarówno w charakterze jedynego źródła ciepła, jak i razem z inną instalacją. Będzie pomocny, gdy:
- temperatura panująca w twoim domu lub mieszkaniu jest zbyt niska i zamierzasz ją nieco zwiększyć;
- w niektórych pomieszczeniach jest wyjątkowo chłodno, ze względu na przykład na brak termomodernizacji, i chcesz je dogrzać;
- dojdzie do awarii systemu grzewczego i będziesz chciał przetrwać trudny czas, zanim usterka zostanie usunięta.
Dowiedz się więcej na temat ogrzewania na podczerwień>>
Inny przypadek, w którym może być potrzebna dmuchawa grzewcza, to wymiana centralnego ogrzewania w okresie jesiennym. Ze względu na chłodne noce i poranki, nagrzewnica przyczyni się do polepszenia komfortu cieplnego. Jej zastosowanie może być szczególnie istotne tam, gdzie mieszkają małe dzieci. Dzięki nagrzewnicy możesz również osuszyć pomieszczenia, w których rozwija się wilgoć ze względu na przykład na podtopienie czy na nieprawidłową wentylację.
Dmuchawa ciepłego powietrza może być zastosowana nie tylko w przypadku pomieszczeń mieszkalnych. Możesz ją wykorzystać również do ogrzania czy do osuszenia piwnicy, strychu albo pomieszczenia gospodarczego, a także wszędzie tam, gdzie nie jest możliwe założenie instalacji grzewczej lub nie opłaca się jej poprowadzić. Przykładem jest domek narzędziowy w ogrodzie czy namiot wystawowy.
Jeśli masz przydomowy ogródek, nagrzewnica powietrza może też posłużyć do ogrzania szklarni. Dzięki temu przez cały rok, bez względu na warunki pogodowe, będziesz mógł uprawiać sałatę, rzodkiewkę czy marchew. Sprzęt świetnie sprawdzi się ponadto do dogrzewania biur czy sklepów. Nagrzewnica to doskonały wybór zarówno do codziennego zastosowania, jak i do radzenia sobie w awaryjnych sytuacjach.
Nagrzewnica budowlana
Urządzenie jest bardzo przydatne na placu budowy. Pomoże zapewnić odpowiedni komfort cieplny pracownikom podczas robót realizowanych w okresie jesienno-zimowym. Można je wykorzystać również do osuszenia podłoża, fundamentów czy ścian budynku. W tej sytuacji świetnym rozwiązaniem jest połączenie nagrzewnicy ze sprężarką powietrza, dzięki czemu ciepło będzie wydmuchiwane z wyjątkowo dużą siłą.
Nagrzewnica do garażu i warsztatu majsterkowicza
Uwielbiasz „dłubanie” w samochodzie albo majsterkowanie, na przykład samodzielne wytwarzanie mebli i naprawę domowych sprzętów AGD? A może masz własną firmę, jednak w sezonie jesienno-zimowym ciągle marzniesz, gdyż prace wykonujesz w nieogrzewanym pomieszczeniu? W takich sytuacjach bardzo pomoże ci nagrzewnica. Zapewni ona odpowiedni komfort cieplny zawsze, gdy będziesz przebywał w garażu albo w domowym warsztacie.
Nagrzewnica dla przemysłu
Dmuchawa ciepła to sprzęt wykorzystywany również podczas działalności przemysłowej. Służy przed wszystkim do ogrzewania pomieszczeń i hal. Może być zintegrowana z systemami wentylacyjnymi i klimatyzacyjnymi, czego efektem jest szybsze wtłaczanie ciepłego powietrza. Stosuje się ją ponadto do celów technologicznych, w tym do zapewnienia odpowiednich warunków cieplnych maszynom produkcyjnym.
Nagrzewnica do garażu i do domu – jakie są typy nagrzewnic?
W sklepach znajdziesz różne rodzaje nagrzewnic. Najczęstszym wyborem są elektryczne, olejowe i gazowe. Dostępne są również inne dmuchawy, w tym indukcyjne (działają w oparciu o zmiany w natężeniu pola magnetycznego) czy te, które są zasilane wodą pochodzącą na przykład z instalacji C.O. Są one jednak mniej popularne.
Nagrzewnica elektryczna
Urządzenie przekształca energię elektryczną w ciepło i za pomocą wentylatora wydmuchuje je na zewnątrz. Nagrzewnica elektryczna może być zamontowana na stałe do kanałów wentylacyjnych, ale dostępny jest też sprzęt przenośny, który łatwo przewieziesz w inne miejsce.
Jakie zalety ma taka dmuchawa grzewcza?
- Duża moc i wydajność – dzięki wentylatorowi ciepłe powietrze szybko rozprzestrzenia się w pomieszczeniu, co pozwala w krótkim czasie uzyskać pożądaną temperaturę.
- Wysoki poziom bezpieczeństwa – nie ma ryzyka wywołania pożaru w wyniku wycieku paliwa.
- Cicha praca, co jest szczególnie ważne w obiektach mieszkalnych i użytkowych.
Do jakich pomieszczeń przyda się nagrzewnica elektryczna? Do garażu, pokoju, piwnicy, strychu czy biura – wszędzie tam, gdzie trzeba szybko zwiększyć temperaturę we wnętrzu albo osuszyć wilgotne miejsca. Ze względu na brak spalin, taka dmuchawa może być bezpiecznie zastosowana w każdym pomieszczeniu zamkniętym, nawet w małym serwisie samochodowym czy w zakładzie lakierniczym. Trzeba jednak mieć świadomość sporych kosztów związanych z jej użytkowaniem. Dlatego nagrzewnicę elektryczną polecamy głównie do niewielkich pomieszczeń albo do chwilowego ogrzewania większych powierzchni.
Nagrzewnica gazowa
Urządzenie generuje ciepło w wyniku spalania gazu i za pomocą wentylatora wtłacza je na zewnątrz. Jest zasilane propanem lub propanem-butanem. Warto je wybrać ze względu na niskie koszty eksploatacji – najbardziej ekonomiczne modele zużywają zaledwie 0,7 kg gazu na godzinę.
Dmuchawa gazowa idealnie sprawdzi się do ogrzania sporych przestrzeni, również tych, które znajdują się na zewnątrz.
- Sprzęt przyda się w magazynie albo na placu budowy.
- Możesz go wykorzystać także wtedy, gdy nie chcesz modernizować istniejącej instalacji grzewczej i zależy ci na skutecznym ogrzaniu pomieszczeń.
Nagrzewnica na gaz to bardzo użyteczne urządzenie, jednak nie wszędzie możesz ją zastosować. Z uwagi na wydzielanie szkodliwych związków, sprzęt można bezpiecznie użytkować tylko w pomieszczeniach z odpowiednią wentylacją.
Nagrzewnica olejowa
Taka dmuchawa grzewcza wykorzystuje olej, który jest podgrzewany w komorze spalania. Najlepiej kupić model z układem odprowadzania spalin, który można bezpiecznie stosować w pomieszczeniach zamkniętych. Urządzenie idealnie sprawdzi się do ogrzania bądź osuszenia większych powierzchni.
Jaka dmuchawa powietrza to najlepszy wybór?
Podsumujmy tę część artykułu: to, jaką nagrzewnicę wybrać, zależy od różnych czynników. Chodzi o przeznaczenie takiego sprzętu, powierzchnię do ogrzania czy miejsce, w którym zostanie on zastosowany. Istotne są też koszty eksploatacji.
- W przypadku niewielkich pomieszczeń przyda się nagrzewnica elektryczna, natomiast do większych wybierz gazową bądź olejową.
- Jeśli w danym miejscu jest dobra wentylacja, możesz zastosować nagrzewnicę gazową bądź olejową bez układu odprowadzania spalin. Gdy brakuje takiej wentylacji, właściwym wyborem jest dmuchawa grzewcza elektryczna bądź olejowa z instalacją odprowadzającą spaliny.
- Gdy szczególnie zależy ci na niskich kosztach eksploatacji, postaw na model olejowy bądź gazowy.
Jaka powinna być idealna nagrzewnica? Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?
Aby nagrzewnica spełniła swoje zadanie, wybierz wytrzymały, wydajny i funkcjonalny sprzęt. Zanim go kupisz, zwróć uwagę na to, aby miał:
- trwałą obudowę – najlepiej, aby była wykonana ze stali nierdzewnej;
- odpowiednią moc – możesz ją łatwo obliczyć, pamiętając o tym, aby na każde 10 m² powierzchni dobrze zaizolowanych pomieszczeń o wysokości około 2,5 m przypadło 1 kW mocy grzewczej; w ten sposób nagrzewnica o mocy 10 000 W pozwoli skutecznie ogrzać około 100 m² powierzchni;
- regulację poziomu mocy za pomocą termostatu – dzięki niej szybkość przepływu powietrza możesz dostosować do warunków panujących na zewnątrz; zwykle dostępne są ustawienia typu pełna moc, połowa mocy oraz 3/4 mocy.
W urządzeniu olejowym istotna jest też pojemność zbiornika. Do podstawowych zastosowań wystarczy około 40 l. Wysokiej jakości nagrzewnica gazowa, na olej czy elektryczna powinna mieć również wydajny wentylator, który zapewni przepływ powietrza na poziomie minimum 250 m³/h. Zwróć ponadto uwagę na zabezpieczenia typu automatyczny ogranicznik temperatury (ochroni sprzęt przed przegrzaniem) czy czujnik przewrócenia, a w urządzeniu na gaz system ochrony przed wyciekiem, jak również na akcesoria dostępne w zestawie (na przykład w dmuchawie gazowej niezbędny jest reduktor i wąż).
Artykuł gościnny.