Technologia 5G zagrożenia – zalety i wady sieci 5G

Jak sama nazwa wskazuje, technologia 5G to sieć telekomunikacyjna piątej generacji. Jej głównym celem jest zapewnienie łączności internetowej nawet do 100 razy szybszej niż jej poprzednik 4G. Jednocześnie poprawiając niezawodność i przepustowość sieci.

Co to jest 5G?

5G to znaczące ulepszenie pod względem prędkości. Ponieważ od samego początku może zapewniać pobieranie z prędkością 1 Gb / s (1000 Mb / s), z jeszcze większymi prędkościami w miarę rozwoju technologii w nadchodzących miesiącach i latach.

Chociaż te nagłówkowe prędkości brzmią ekscytująco, istnieje wiele czynników, które mogą sprawić, że doświadczasz mniej niż to, co jest omawiane. Urządzenia, z których korzystasz, są potencjalnym czynnikiem ograniczającym, podobnie jak liczba osób w sieci w tym samym czasie. Biorąc pod uwagę  te czynniki, które odgrywają również rolę w sieciach 4G – można bezpiecznie założyć, że po pełnym wdrożeniu 5G zobaczymy znaczną poprawę prędkości.

Aby nadać tej szybkości pewien kontekst, możesz pobrać film o pojemności 5 GB w około 40 sekund, w porównaniu do około 8 minut w przypadku połączenia 4G.

Kiedy sieć 5G pojawi się w Polsce?

W maju bieżącego roku w 7 miastach takich jak Warszaw, Łódź, Gdańsk, Poznań, Szczecin, Wrocław, Katowice. Powstanie 100 nadajników  w Polsce na których będzie o obsługiwana sieć 5G Plusa na częstotliwości 2600 MHz TDD. W ciągu roku pojawi się 600 kolejnych nadajników.

5G w Polsce mapa

Aby sprawdzić i upewnić się, jaka sieć jest dostępna w danej lokalizacji i czy jest tam sieć 5G, powstało przez operatora narzędzie, które umożliwia nam sprawdzenie mapy zasięgu. W kolumnie znajdującej się po lewej stronie należy zaznaczyć pole o nazwie Internet 5G i LTE. Naniesie odpowiednie parametry na mapę po prawej stronie, a sieć 5G została  oznaczona czerwonym kolorem.

Aby wyszukać, jaki zasięg obejmuje wybraną miejscowość, należy wpisać nazwę miasta bądź wsi w polu tekstowym nad mapką lub ręcznie odszukać konkretny punkt na mapie.

Z jakiej technologii korzysta 5G?

5G będzie korzystać z technologii podobnej, choć nie identycznej, do tej, która jest obecnie używana w sieciach starszej generacji 4G. Anteny mają zwykle mniejszy zasięg, więc ich zastosowanie będzie bardziej powszechne, ale są one zwykle bardziej subtelne niż duże maszty sieciowe, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Sieć 5G wykorzystuje również wcześniej niewykorzystane częstotliwości i parametry, które umówimy w dalszej części wpisu.­­­­­

Technologia 5G zagrożenia

Trwają dyskusje między dostawcami usług telekomunikacyjnych, urzędnikami oraz rządem na temat bezpieczeństwa sieci 5G. Główny obszar niepokoju wynika z faktu, iż wysokie częstotliwości wykorzystywane w sieciach 5G przemieszczają się na krótsze odległości. Przekłada się to na zwiększenie ilości masztów sygnałowych. Chociaż, jak wyjaśniono powyżej, te maszty są bardziej subtelne.

Niektórzy ludzie są przekonani, że narażenie na codzienne promieniowanie jest szkodliwe dla zdrowia. Pojawiają się opinie  lekarzy, którzy nazywają to „wysoce niebezpiecznym”.  Twierdzą, że sieć 5g może powodować bóle głowy, ogólne zmęczenie organizmu, zaburzenia koncentracji i  w skrajnych przypadkach powodować raka .

W ciągu ostatnich kilku lat znani naukowcy przeprowadzili badania w celu zbadania wpływu promieniowania elektromagnetycznego. Konieczne są wielokrotne, czasochłonne czynności, aby sprawdzić, czy badanie nad siecią 5g za każdym razem prowadzi do tych samych wniosków.

Chociaż rząd stoi na stanowisku, że sieci 5G są całkowicie bezpieczne, grupa ponad 200 naukowców zaapelowała do ONZ o podjęcie większych wysiłków w celu zminimalizowania narażenia się na pola elektromagnetyczne wokół tych masztów sygnałowych.

4G a 5G różnice

Wcześniejsza część tego wpisu opisywała duże różnicy prędkości zachodzące między tymi dwiema technologiami. Istnieją również różnice pod względem pojemności oraz opóźnienia w sieci . Sieć 5G ma mniejsze opóźnienia i znacznie większą pojemność.  Również posiada większą prędkość przesyłania danych, co skutkuje ogólnie lepszymi wrażeniami niż w przypadku 4G.

Opóźnienie przesyłu danych

Opóźnienie odnosi się do opóźnienia między żądaniem wykonania danej czynności przez urządzenie a możliwością dostarczenia przez sieć na to żądanie. Im większe opóźnienie, tym wolniejsze będzie twoje połączenie. W istniejących sieciach 4G występuje opóźnienie wynoszące około 40 milisekund,    podczas gdy cel 5G na urządzeniach mobilnych wynosi 4 milisekundy, tworząc niemal natychmiastową odpowiedź.

Pojemność sieci

Sieć 5G ma również znacznie zwiększoną pojemność. Dzięki możliwości dostępu między innymi do fal milimetrowych. Dostęp do tych nowych częstotliwości i widm oznacza, że sieć ​​5G jest znacznie bardziej zdolne do obsługi wielu jednoczesnych żądań. W przypadku sieci 4G, jeśli występuje duży ruch, zwykle spowodowany przez inne osoby próbujące korzystać z tej samej sieci, zauważyć można znaczny spadek wydajności sieci. 5G pozwala uniknąć wielu z tych problemów dzięki znacznie poprawionej i ulepszonej wydajności.

Telefony z obsługą 5G

Obecnie dostępnych jest  zaledwie  kilka telefonów komórkowych, które w pełni mogą wykorzystać technologię sieci 5G. Urządzanie te to Samsung Galaxy S10 5G i Huawei Mate X. Jednak z biegiem czasu powinno się spodziewać, że wszyscy główni producenci telefonów komórkowych, wprowadzą kompatybilność z siecią 5 i, pojawią się w nadchodzących wersjach.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę