4 powody, dla których Mistrzostwa Świata w Katarze będą nietypowe

Do rozpoczęcia Mistrzostw Świata w piłce nożnej zostało już niewiele czasu. Pod kilkoma względami Mundial w Katarze będzie nietypowy. Wybraliśmy cztery powody, które wg nas zasługują na szczególne wyróżnienie. Zanim rozpoczniesz oglądanie meczów, koniecznie się z nimi zapoznaj. Zapraszamy do lektury!

Powód pierwszy: miejsce rozgrywania MŚ

Wybór gospodarza najbliższych MŚ w piłce nożnej nastąpił 2 grudnia 2010 roku. O zaszczyt ten walczyło pięć krajów:

  • Katar
  • Australia
  • Japonia
  • Korea Południowa
  • Stany Zjednoczone

FIFA zdecydowała, że najlepiej w tej roli sprawdzi się przedstawiciel Bliskiego Wschodu. Dzięki temu państwo z tej części świata, po raz pierwszy w historii będzie mogło zorganizować Mundial. Wybór ten jednak od samego początku wzbudzał wiele kontrowersji.

Niektóre osoby twierdzą, że w tym wypadku doszło do korupcji. Podobne głosy padały zresztą też wtedy, gdy gospodarzem Mundialu w 2018 roku została Rosja. W przypadku Kataru dochodzi jeszcze jedna kwestia – chodzi o nieludzkie traktowanie robotników, pracujących przy budowie stadionów.

Wedle niektórych informacji przy budowie katarskich obiektów zginęło ponad 7 tys osób. Głównie są to biedni mieszkańcy azjatyckich krajów, takich jak: Indie, Bangladesz czy Pakistan. Robotnicy zmuszani byli do pracy w strasznych upałach, po wiele godzin dziennie, bez szans na właściwy odpoczynek i regenerację.

Powód drugi: termin

Wspomniane upały przyczyniły się do tego, że Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, pierwszy raz w historii odbędą się na przełomie listopada i grudnia. Do tej pory rywalizacja przebiegała zawsze latem, jednak w Katarze byłoby to wręcz niemożliwe o tej porze roku. W czerwcu i lipcu temperatura sięga tam nierzadko 40-50 stopni Celsjusza.

Jakie warunki będą panowały pod koniec roku? Wszystko wskazuje na to, że spotkania będą rozgrywane w temperaturze 25-27 stopni Celsjusza. Wieczorami może być nawet chłodniej, więc warunki do gry powinny być wtedy najlepsze.

Taki, a nie inny termin Mundialu sprawił, że trzeba było zmienić terminarz pozostałych rozgrywek, głównie najlepszych lig w Europie oraz europejskich pucharów. Wszystkie z nich zakończą się około 11-13 listopada. Jak widać, selekcjonerzy poszczególnych reprezentacji, nie będą mieli zbyt wiele czasu, żeby przygotować swoich piłkarzy do mistrzowskich meczów.

Powód trzeci: zakazy dla kibiców

Głównym zakazem, o którym mówią praktycznie wszyscy fani futbolu, jest ten dotyczący alkoholu. Katar jako muzułmański kraj, zakazuje swoim obywatelom spożywania tego typu trunków. Czy jednak przybysze z innych krajów będą mogli napić się piwa?

I tak i nie. Na pewno nie będzie to możliwe w miejscach publicznych. Władze Kataru zapowiedziały już w tej kwestii politykę “zero tolerancji” i stanowczo odradzają łamanie tego przepisu. Gdzie więc będzie można napić się czegoś z procentami?

Alkohol (mowa tutaj o piwie) będzie serwowany w następujących miejscach:

  • na stadionach (trzy godziny przed rozpoczęciem i godzinę po zakończeniu meczów)
  • w specjalnej strefie Arkadia
  • w kilku nadmorskich strefach kibica (tylko w określonych godzinach)

Na szczęście kibice przed TV nie będą musieli się przejmować tego typu zakazami. Spotkania reprezentacji Polski można śmiało oglądać przy piwie albo nawet i przy czymś mocniejszym. Dodatkowo posiadając kod promocyjny Fortuna [kod: MECZYKI], można zabawić się w obstawianie meczów na Mundialu lub sprawdzić wiele ciekawych statystyk.

Powód czwarty: stadiony

Część stadionów powstała specjalnie na potrzeby Mistrzostw Świata. Niektóre z nich musiały ulec modernizacji. Inne z kolei znikną z powierzchni ziemi tuż po rozegraniu ostatniego meczu.

Mundial zostanie rozegrany na ośmiu obiektach. Z racji wysokich temperatur, wszystkie z nich zostały wyposażone w ogromne klimatyzatory. Dzięki temu zarówno na murawie, jak i trybunach, mają panować optymalne warunki.

Wszystkie katarskie obiekty cechuje to, że są one zlokalizowane blisko siebie. Piłkarze czy kibice nie będą więc zmuszeni do pokonywania ogromnych odległości, tak jak to miało miejsce np. podczas ostatnich Mistrzostw Europy.

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę