5 rzeczy, o których prawdopodobnie nie wiedziałeś o Monopoly

5 listopada 1935 roku firma Parker Brothers rozpoczęła  sprzedaż gry planszowej „Monopoly” i  od tamtej pory sprzedała ponad 250 milionów gier na całym świecie. Nawet jeśli myślisz, że jesteś ekspertem tej gry, jest kilka mało znanych faktów na temat gry Monopoly, które mogą Cię zaskoczyć.

Monopoly – ile kasy na start? Po ile pieniędzy dla gracza?

Wiele osób zastanawia się ile kasy na start w Monopoly. Tutaj odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo wszystko zależy od strategii. Możecie podzielić wszystkie pieniądze na pół lub rozdać konkretną sumę. A ile kasy na start potrzebujesz?

Jak zrobić grę planszową Monopoly?

Wiele osób nie wie gdzie kupić lub po prostu gra jest dla nich za droga. Wtedy możesz zrobić to na własną rękę. Jak zrobić grę planszową Monopoly? Wystarczy, że masz blok A4 i kilka kolorowych długopisów, aby Twoja gra była gotowa.

Pierwszą wersję gry stworzyła kobieta

Zanim Charles Darrow sprzedał grę Parker Brothers, Lizzie Magie opatentowała swoją grę Landlord’s Game w 1904 roku, która była niesamowicie podobna do Monopoly. Aby zagrać w grę Landlord’s, uczestnicy poruszali się po tablicy, płacąc czynsz i kupując nieruchomości. Brzmi znajomo? Dwadzieścia dziewięć lat później Charles Darrow wprowadził kilka poprawek do gry planszowej Magie i sprzedał ją Parker Brothers w 1935 roku.

Postać z gry została oparta na znanej osobie

Gracze Monopoly znają Rich Uncle Pennybags, maskotkę Monopoly, która nosi muszkę, cylinder i garnitur. Ale większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że postać jest oparta na J.P. Morgan. Postać pojawiła się po raz pierwszy na kartach Szansa i Skrzynia Społeczności w 1936 roku. John Pierpont Morgan posiadał pakiet kontrolny w wielu branżach, takich jak US Steel, AT&T, General Electric i 21 różnych kolejach, więc wydawało się to logicznym wyborem jako główny bohater gry.

Figurki w grze zostały zainspirowane przez siostrzenicę Stwórcy

Darrow początkowo myślał o tym, że gracze mogą wykorzystać własne elementy jako figurki, ale jego siostrzenica zasugerowała użycie elementów z jej bransoletki. Oryginalne żetony planszowe zostały dodane w 1937 roku i zawierały cylinder, naparstek, żelazko, torebkę, konia na biegunach, samochód, latarnię i but. Z biegiem lat wydano wiele specjalnych wydań, takich jak „Ojciec chrzestny” z żetonem w postaci głowy konia oraz „Star Trek” z żetonem w postaci krzesła kapitańskiego.

Dziwne rekordy ustanowione przez graczy monopoly

Jeśli kiedykolwiek grałeś w Monopoly, wiesz, że wyłonienie zwycięzcy może chwile potrwać. Typowy rozgrywka trwa od 60 do 90 minut, ale według Hasbro najdłuższa zapisana rozgrywka trwała 70 dni z rzędu. Było mnóstwo innych rekordów, które zostały ustanowione przez graczy Monopoly. Najdłuższa gra w wannie trwała 99 godzin, a byli tacy gracze, którzy grali w domku na drzewie przez 286 godzin.

Monopol pomógł jeńcom w ucieczce podczas II wojny światowej

Podczas II wojny światowej brytyjskie tajne służby podobno używały skrzynek Monopoly do przemycania zapasów jeńcom wojennym w Niemczech. Pudełka zawierały przydatne przedmioty do ucieczki, takie jak teczka i kompas, które służyły jako elementy do gry, mapa ukryta w planszy i banknoty ukryte pod kolorowymi pieniędzmi Monopoly. Najwyraźniej Niemcy nigdy nie zdawali sobie sprawy, co kryje się w pudełkach z grami.   

A Ty jak odpowiesz na poniższe pytania:

Ile kasy na start dla gracza? Po ile gotówki dajecie na gracza? Jak zrobić grę planszową Monopoly na własną rękę?

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę