Zdrowy tryb życia to ćwiczenia i odpowiednia dieta, które wzmacniają serce i ułatwiają przepływ w układzie krwionośnym. Ćwiczenia wzmacniają serce, w taki sam sposób, w jaki wzmacnia się mięśnie szkieletowe podczas treningu siłowego. Ułatwia to pompowanie wystarczającej ilości krwinek do całego ciała. Przeczytaj uważnie jak prowadzić zdrowy tryb życia i bądź zdrowy!
Dlaczego warto prowadzić zdrowy tryb życia? Choćby dlatego, żeby zobaczyć pierwszych ludzi na marsie. Żeby zobaczyć swoich wnuków, powodów jest multum. Wystarczy znać zasady, aby Twoje życie było lepsze.
JaJak zacząć zdrowy tryb życia?
Pokarm, który spożywasz, ma wpływ na przepływ krwi przez serce i naczynia krwionośne. Dieta obfita w węglowodany i tłuszcze może powodować miażdżycę (tzw. arterioskleroza). Zmniejsza to przepływ krwi w większych naczyniach krwionośnych, natomiast mniejsze naczynia krwionośne mogą zostać całkowicie zablokowane. Zasady żywieniowe to jedno, pamiętajmy też o ćwiczeniach.
Jeśli zablokowanie nastąpi w jednym z naczyń krwionośnych zaopatrujących mięsień sercowy (tętnice wieńcowe), części mięśnia sercowego mogą obumierać. W efekcie czego następuje zawał serca . Jeśli blokada występuje w jednym z głównych naczyń krwionośnych mózgu tak, że część tkanki mózgowej obumiera, zjawisko to nazywa się udarem .
Dlaczego warto prowadzić zdrowy tryb życia?
Zatem właściwa dieta jest bardzo ważna w dłuższej perspektywie, po to, aby utrzymać prawidłowe ukrwienie narządów organizmu, a tym samym zmniejszyć ryzyko m.in. chorób udaru mózgu i serca.
Jeśli masz nadwagę, twoje serce ciężej pracuje, aby dostarczyć całemu ciału w bogatą w tlen krew. Dodatkowe przy większym obciążeniu wykonywaną pracą serce potrzebuje więcej tlenu. To z kolei stawia wyższe wymagania dotyczące przepływu krwi w tętnicach wieńcowych serca. Jeśli są one częściowo zablokowane, należy skupić się na zmniejszeniu pracy serca, a można to osiągnąć, tracąc na wadze.
Dlaczego ćwiczenia wzmacniają serce?
Ćwiczenia fizyczne obniżają poziom „złego” cholesterolu we krwi, natomiast wzrasta poziom „dobrego” cholesterolu. Obie te zmiany chronią przed chorobami układu krążenia.
Ćwiczenia wzmacniają serce, w taki sam sposób, w jaki wzmacnia się mięśnie szkieletowe podczas treningu siłowego. Ułatwia to pompowanie wystarczającej ilości krwi do całego ciała.
Ćwiczenia obniżają również ciśnienie krwi, co korzystnie wpływa między innymi na zmniejszenie obciążenia serca. Ćwiczenia to bardzo ważna zasada i od tego należy zacząć zdrowy tryb życia.
Jakie rodzaje ćwiczeń są najkorzystniejsze dla pracy serca?
Trening cardio jest najlepszy dla serca. Chodzenie, bieganie, pływanie i jazda na rowerze zapewniają dobry trening cardio. Ostatnie badania pokazują jednak, że trening siłowy jest również korzystny dla serca i naczyń krwionośnych. Najlepsze jest prawdopodobnie połączenie oby typów treningu cardio i siłowego.
Jak długo ćwiczyć?
Ostatecznie powinieneś ćwiczyć przez co najmniej 30 minut mniej więcej co drugi dzień. Pozwalając na dzień odpoczynku po dniu treningowym, zapobiegasz zmęczeniu organizmu. Jeśli nigdy wcześniej nie trenowałeś, zacznij stopniowo od mniejszych ilości ćwiczeń oraz powtórzeń i stopniowo zwiększaj. Nie przesadzaj z intensywnością treningu. Jeśli nie możesz normalnie rozmawiać podczas ćwiczeń, to znaczy, że ćwiczysz zbyt intensywnie. A Ty jak prowadzić zdrowy tryb życia? I jaką masz odpowiedź na pytanie jak zacząć zdrowy tryb życia?
Jak zagospodarować czas na ćwiczenia gdy pracujesz na co dzień?
- Korzystaj ze schodów zamiast windy.
- W trakcie przerwy chodź na spacery, kiedy jest to możliwe.
- Do pracy idź pieszo bądź jedź rowerem.
- Przeznaczaj więcej czasu na wykonywanie prac domowych.
- Ogrodnictwo może być dobrym treningiem sprawnościowym (grabienie liści, koszenie trawnika itp.).