Co kupić miłośnikowi książek historycznych?

Poszukując prezentu dla chłopaka, chcemy, aby był niepowtarzalny oraz żeby sprawił mu wiele radości. Ale co w przypadku, gdy chcemy zaskoczyć miłośnika książek historycznych? Czym jeszcze możemy go zadziwić? Spędzając długie godziny na poszukiwaniach idealnego prezentu, często pomijamy te najbardziej sprawdzone, jednak to właśnie one często ratują nas z opresji. Jeśli więc nie wiecie, co można podarować miłośnikowi książek historycznych, sprawdźcie nasze propozycje pierwszorzędnych tytułów idealnych na różne okazje. 

Dla fanów sportu – „Stulecie przeszkód. Polacy na igrzyskach”, Daniel Lis

Jak połączyć dwa, można by pomyśleć, zupełnie oddzielne światy – sport i historię? Daniel Lis w swoim reportażu „Stulecie przeszkód. Polacy na igrzyskach” pokazał, że jest to możliwe. Zbiór poszczególnych historii opowiada o przezwyciężaniu swoich lęków i wysiłku ponad miarę własnych możliwości. Losy polskich sportowców, którzy próbują nieustannie stanąć na wysokości zadania i zapewnić zwycięstwo przecież nie tylko sobie, ale całemu państwu, opierają się na różnych źródłach. Zestawienie nowo odkrytych przez autora dokumentów z tymi powszechnie znanymi faktami potrafi czasami całkowicie przekształcić niektóre wydarzenia i postawić je w nowym świetle. 

Reportaż o kluczowych dla historii polskiego sportu zdarzeniach i osiągnięciach sprawdzi się idealnie jako prezent dla miłośnika książek historycznych, którego dodatkowo może zainteresować także ta dziedzina. Jest to z pewnością pozycja warta uwagi. „Stulecie przeszkód. Polacy na igrzyskach” niesamowicie wciąga czytelnika w szereg intryg, a często nawet niechlubnych wydarzeń, w które wplątani byli polscy olimpijczycy. Towarzyszy temu szereg emocji, zaczynając od wzruszenia i szczęścia związanego ze zdobywaniem kolejnych miejsc na podium, a kończąc na strachu spowodowanym mrożącymi krew w żyłach wydarzeniami z zamachu w Monachium. Taka książka to prezent dla chłopaka na medal. 

Ponadczasowy klasyk – „Rok 1984”, George Orwell

Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby chociaż raz o książce George’a Orwella „Rok 1984”. To już kultowa pozycja wśród klasyków wszelkich gatunków literatury. Choć napisana w latach 50. XX wieku, to do tej pory nie schodzi z ust wielu koneserów literatury. Wciąż aktualna, stała się jedną z najważniejszych powieści dystopijnych. To opowieść o skrajnościach, wizji świata zbudowanego na kontroli i kłamstwach, nad którą czuwa Wielki Brat. 

Bardzo dojrzała pozycja czytelnicza może skłonić do wielu refleksji także na temat sytuacji, w której znajdujemy się obecnie. I choć nie jest to typowa książka historyczna, którą większość osób mogłaby wybrać na prezent dla chłopaka, „Rok 1984” zawiera w sobie nutę złowrogiej wróżby, którą możemy odnieść do wydarzeń z przeszłości, które wystarczająco wstrząsnęły światem. 

Znakomity prezent dla chłopaka – „Maus. Opowieść ocalałego”, Art Spiegelman

A teraz coś zupełnie innego, czyli komiks. Ale nie byle jaki komiks, bo wielokrotnie nagradzany (jeszcze w 1992 roku zdobył nagrodę Pulitzera) oraz uważany za najważniejszą pozycję z gatunku powieści graficznych. Ta niezwykła forma ukazania II wojny światowej, bazuje na losach więźnia Auschwitz – czyli ojca samego autora. Postaci zostały przedstawione w dość karykaturalny sposób, a mianowicie za pomocą zwierząt, które symbolicznie reprezentują poszczególne narodowości. Mamy więc myszy-Żydów, koty-Niemców, świnie-Polaków, psy-Amerykanów czy żaby-Francuzów. Z tego względu komiks ten może wzbudzać nieco kontrowersji, jednak nie odbiera mu to żadnej wartości. 

„Maus. Opowieść ocalałego” nie przedstawia wyłącznie przebiegu wojny, opowiada także o relacji ojca z synem, co stanowi ciekawy wątek całej opowieści. Szczególnie interesująca forma przedstawienia tak makabrycznych wydarzeń jest chętnie komentowana po dziś. Powieść graficzna Arta Spiegelmana stanie się wyjątkową perełką wśród typowych opowieści historycznych na półce chłopaka, którego chcesz obdarować takim nieoczywistym prezentem. 

Powrót do przeszłości – „Przeżyj rok w średniowieczu”, Tillmann Bendikowski

Cofamy się teraz kilka wieków wstecz i witamy czasy średniowiecza. Książka „Przeżyj rok w średniowieczu” szczegółowo opisuje przebieg każdego miesiąca, dzięki czemu miłośnik książek historycznych poczuje się, jakby sam obserwował życie ówczesnych ludzi z bliska, spacerując po miasteczku tamtych czasów. To szczególna gratka dla osób, które interesują się przeszłością i lubią odkrywać na nowo starodawne zwyczaje. Czytelnik pozna na swojej drodze zwykłą chłopską chatę oraz urodzajny dwór królewski. Przekrój miejsc, które opisuje autor, jest więc bardzo szeroki, dzięki czemu zyskuje się możliwość poznania wszelkich zakamarków i nawyków różnych ludzi. Książka w dużej mierze skupia się także na wpływie Kościoła na wiernych, a także sztuczki do manipulowania nimi. Całość urozmaicają ilustracje przedstawiające średniowieczne Niemcy, z którymi równie warto się zapoznać. Taki prezent dla chłopaka pozwoli mu przenieść się do intrygujących czasów oraz poznać te dobre i mniej pozytywne strony średniowiecza. „Przeżyj rok w średniowieczu” świetnie przybliża czytelnikowi ten okres, odpowiadając na pytania, nad którymi nie miało się nawet wcześniej okazji zastanowić.

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki

Fan ciężki brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę