Co warto wiedzieć o kwasie hialuronowym?

Efektywna pielęgnacja cery wymaga zastosowania odpowiednio dobranych kosmetyków. Bardzo chętnie sięgamy po produkty z kwasem hialuronowym, który wykazują zadowalające działanie. Faktem jest, że kwas hialuronowy pokochały kobiety na całym świecie. Jest to unikalny składnik produktów kosmetycznych, wykazujący szereg ciekawych właściwości. Przed wyborem takich produktów warto bliżej przyjrzeć się temu, co ma nam do zaoferowania kwas hialuronowy. Czym cechuje się ten składnik? Co powinniśmy wiedzieć?

Kwas hialuronowy

Warto zauważyć, że kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie. To składnik nawilżający, który z powodzeniem jest wykorzystywany w medycynie i kosmetologii. W skórze człowieka znajduje się aż 56% zawartości tego polisacharydu. To wskazuje, że prawidłowe uwodnienie skóry dotyczy obecności kwasu hialuronowego. Wyjątkowe działanie polega na tym, że może wiązać i zatrzymywać wodę w komórkach. Co ciekawe, jedna cząsteczka kwasu hialuronowego ma zdolność związania nawet 250 cząsteczek wody. Aktualnie składnik ten pozyskujemy w warunkach laboratoryjnych za pomocą metod biotechnologicznych. Nie zapominajmy o tym, że jest to substancja całkowicie bezpieczna dla naszej cery. Nie wykazuje właściwości alergizujących i immunogennych, dlatego jest z powodzeniem stosowana w wielu kosmetykach. Istotne jest to, że kwas hialuronowy rozkładany jest przez naprężenia mechaniczne, reaktywne formy tlenu i enzymy hialuronidazy. Niestety czas rozkładu wiąże się także z sięganiem po używki, prowadzeniem niezdrowego trybu życia i promieniowaniem UV. 

Rodzaje kwasu hialuronowego

Jeśli chodzi o podział ze względu na wielkość cząsteczek, kwas hialuronowy dzielimy na niskocząsteczkowy i wysokocząsteczkowy. Pamiętajmy o tym, że im mniejsza cząsteczka kwasu, tym większe możliwości wnikania w głębokie warstwy skórne. Z kolei większe cząsteczki mają na celu oddziaływać na powierzchnię naskórka, chroniąc przez czynnikami zewnętrznymi i utratą wody. Poza tym przyczyniają się do uzyskania elastyczności gładkości naskórka. Chemiczna budowa cząsteczek sprawia, że kwas hialuronowy dzielimy na:

  • Nieusieciowany – jest to organiczny kwas hialuronowy, który ulega metabolizowaniu w skórze w ciągu 1-2 dni. To dosyć nietrwała forma, nie nadająca się do wypełniających zabiegów. 
  • Usieciowany – to stabilny kwas hialuronowy, odznaczający się dłuższym okresem rozkładu. Cząsteczkę polimerową uzyskuje się dzięki wiązaniom siarkowym i krzyżowym. W efekcie kwas usieciowany jest identyczny z nieusieciowanym, z tą różnicą, że można nim wypełniać tkanki. Co ciekawe, stosowane są różne stopnie sieciowania kwasu hialuronowego (średnio usieciowany, lekko usieciowany, mocno usieciowany). 

Kosmetyki z kwasem hialuronowym to bardzo dobry wybór dla kobiety, która chce zadbać o jędrność i zdrowie swojej cery. 

Niezawodne kosmetyki

Kwas hialuronowy i kosmetyki z dodatkiem tej substancji znajdziemy z łatwością w każdej drogerii. Oferta jest niezwykle szeroka, co daje nam wiele możliwości. Każda kobieta może liczyć na skuteczne działanie kwasu, pod warunkiem odpowiedniego użytkowania. Jeśli nie wiemy, jak stosować takie rozwiązanie, sprawdźmy zalecenia producenta na opakowaniu. 

Artykuł sponsorowany

Jakub Bogunia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę