Jak usunąć przykry zapach z butów? Poznaj najlepsze sposoby

Przykry zapach wydobywający się z butów to główny problem nie tylko sportowców ale, i również wszystkich osób u których doskwiera problem z nadmierną potliwością stóp. Przyczyną tego jest głównie obuwie ze słabą wentylacją. Oczywiście jest to rzecz, której nie powinno się wstydzić a zacząć działać i zapobiec przykremu zapachowi. W poniższym wpisie omówimy sobie najlepsze domowe sposoby na to jak usunąć przykry zapach z butów i co zrobić, żeby te buty nie śmierdziały.

Co zrobić żeby buty nie śmierdziały?

Śmierdzący uciążliwy zapach to przede wszystkim przyczyna skrępowania, konsternacji, a nawet alienacji społecznej. Przykry zapach jest głównie wynikiem potliwości stóp oraz rozwoju bakterii we wnętrzu obuwia. Oczywiście przykry zapach nie tylko jest powodem nadmiernej potliwości ale czasami okazuje się, że źródłem tego zapachu mogą być nowo nabyte buty.  Taki uciążliwy zapach pochodzący z nowych butów może być wydzielany przez klej, gumę czy inne tworzywo sztuczne. Zatem co zrobić żeby buty nie śmierdział i jak usunąć ten przykry zapach? Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych sposobów.

  • Pierwszą, niezwykle skuteczną metodą na usunięcie przykrego zapachu z butów jest użycie sody oczyszczonej. Należy zacząć od rozsypania sody do środka butów a następnie zostawić na 12 godzin.  Jedyną wadą tej metody jest jego szczegółowe usunięcie z wnętrza butów.  Pamiętaj, że samo wytrzepanie sody jest niewystarczające, w związku z tym zalecamy użycie odkurzacza, przy czym wcześniej zdejmij końcówkę. Odkurzacz dokładnie oczyści wnętrze buty z pozostałości sody.
  • Susz herbaciany (herbata) to składnik, który ma bardzo dobre właściwości wchłaniania przykrych zapachów, które są wydzielane przez buty. Najlepiej włożyć kilka torebek herbaty do wnętrza butów i zostawić je na noc. Z rana efekt będzie taki, że Twoje buty będą odświeżone a pozostawiona herbata zniweluje  śmierdzące zapachy.
  • Węgiel to pierwiastek, które cechuje się niezwykle wysoką chłonnością, i bardzo dobrze odświeża buty. Jedną z głównych metod jest użycie węgla drzewnego. Węgiel  najlepiej owinąć w worek z tkaniny i zostawić we wnętrzu buta na noc. Pamiętaj, żeby nie wkładać węgla bezpośrednio do buta ponieważ ubrudzić je od środka. Inna kolejnym sposobem jest użycie specjalnych wkładek do butów, które mają w składzie węgiel. Takie specjalne wkładki sprawią że buty nie będą śmierdziały, dodatkowo chronią przed rozwojem bakterii.

Jak usunąć przykry zapach z butów?

Odpowiednia pielęgnacja butów, to podstawa do utrzymania ich w dobrej kondycji. Zatem jak usunąć przykry zapach z butów? Tego w jaki sposób pielęgnować buty, wszystko zależy od materiału, z którego są wykonane. Systematyczne usuwanie zanieczyszczeń z wnętrza butów ochrania przed powstawaniem bakterii, które są odpowiedzialne za wydzielanie się przykrych zapachów. Większość modeli obuwia mają możliwość wyjęcia wkładki, w ten sposób może je łatwo wyprać lub wymienić na nową. Zaleca się również stosowanie specjalnych wkładek antybakteryjnych, które niwelują przykrych zapach z butów

A więc czy są jeszcze jakieś sposoby na to jak usunąć przykry zapach z butów? Oczywiście można utrzymywać buty w dobrej kondycji na etapie przechowywania. Najczęściej przykry zapach w butach utrzymuje się głównie w tych, które są wykonane z tworzyw sztucznych. Zaleca się po każdym użytkowaniu dobrze przewietrzyć m.in. zostawiając na jakiś czas np.: na balkonie. Inne miejsce, w którym będziemy przechowywać buty muszą być dobrze wentylowane. Na rynku można znaleźć specjalne szafki do przechowywania butów, które wchłaniają niepożądane zapachy.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów?

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów innymi metodami? Kolejnym sposobem jest włożenie butów do szczelnie, dobrze zamkniętej reklamówki, i na noc włożyć do zamrażalnika. Można również zastosować specjalistyczne preparaty, które neutralizują nieprzyjemne zapachy albo wykorzystać olejki eteryczne. Świetnie również sprawdzają się różne mieszanki takiej jak skórki z cytryny i suszonej szałwii. Taką mieszankę umieszcza się w worku wykonaną z tkaniny a następnie włożyć do wnętrza butów. Oczywiście można zastosować powyższe metody jednocześnie ponieważ często zdarza się, że taki fabrycznych nieprzyjemny zapach z butów utrzymuje się przez dłuższy czas.

Czy są jeszcze jakieś inne metody na to jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów? Oczywiście stopień potliwości stóp  jest kwestią indywidualną. Odpowiednim rozwiązaniem jest prawidłowa dbałość i pielęgnacja o higienę poprzez stosowanie sprayów oraz specjalnych antyperspirantów do obuwia. Środki te działają w sposób zabezpieczający, przyjemnie chłodzą, usuwają nieprzyjemny zapach a niektóre z nich mogą nawet chronić przed pęcherzami oraz innymi otarciami.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę