Jak wygląda farbowanie zamszu?

Zamszowe buty od zawsze mają swoich zwolenników. Są one zarówno w damskiej, jak i męskiej garderobie. Szczególnie dobrze komponują się w zestawieniu z biznesowymi, oficjalnymi stylizacjami. Oprócz eleganckich i szykownych zamszowych butów, na półkach sklepowych można znaleźć także zamszowe buty sportowe, sneakersy, trampki. Zamsz jest dosyć wymagającym materiałem, dlatego regularna pielęgnacja butów jest wskazana, aby zachować dobry wygląd butów. Co zrobić jeśli zamszowe buty straciły swoje walory estetyczne? Jak przywrócić kolor butów zamszowych? Jak wygląda farbowanie zamszowych butów? Jaki barwnik bądź farba do zamszu będzie najlepsza? Tego dowiesz się w poniższej treści artykułu.

Wyblakły kolor – jak przywrócić dawny wygląd zamszu?

Jeśli chcesz zapobiec utracie koloru zamszowych butów, pamiętaj, aby na bieżąco poddawać je zabiegom pielęgnacyjnym. Nie mamy tutaj na myśli wrzucenia butów do pralki ani mycia ich w misce ciepłą wodą i mydłem. Takie działanie niszczy zamsz. Jednym ze znanych sposobów na pielęgnację butów z zamszu jest czyszczenie skórką od chleba. Jest ona uznawana za zamiennik specjalistycznej szczoteczki do zamszu. Brudne miejsca na bucie przeciera się skórką od chleba, a okruchy otrzepuje. Jak przywrócić kolor butów zamszowych? Inną metodą na usuwanie zabrudzeń z zamszu jest użycie białej gumki do ścierania. Kolorowa gumka może zostawić po sobie ślad, czego na pewno nie będziesz chciał na swoich białych zamszowych trampkach. Kolejny sposób na usunięcie brudu, ale także brzydkiego meszku, którego z miesiąca na miesiąc przybywa coraz więcej, jest pilniczek do paznokci. Oprócz pozbawienia butów zabrudzeń, wyrównasz strukturę meszku, co pozytywnie wpłynie na ogólny wygląd butów. Jeśli na zamszu jest suche błoto, możesz użyć szczoteczki do zębów. Pocieraj meszek z włosem. Jak przywrócić kolor butów zamszowych? Możesz użyć do tego celu mokrych chusteczek lub wilgotnej szmatki. Ten patent sprawdzi się w przypadku tłustych plam. Nie jest powiedziane, że czyszczenie musi przebiegać tylko na sucho. Pamiętaj jednak, żeby nadmiernie nie moczyć butów, ani nie zanurzać ich w misce. Sposobem polecanym przez buto – maniaków jest mieszanka jednej łyżki sody ze szklanką mleka. Taki roztwór wciera się w plamę i pozostawia aż do wyschnięcia. Następnie zaschniętą mieszaninę wyczesuje się za pomocą szczoteczki. Brudne plamy możesz zasypać talkiem, a kolejne kroki postępowania są identyczne, jak w przypadku mieszaniny mleka z sodą. Inny sposób to stworzenie mieszaniny wody z octem w stosunku 1:1. Nanieś miksturę na szmatkę i pocieraj nią zamsz. Pozostałości zmyj zwilżoną chusteczką. Osuszanie wykonaj ręcznikiem papierowym. Jak przywrócić kolor butów zamszowych po chodzeniu na osolonych chodnikach zimą? Ręcznik papierowy w takiej sytuacji również świetnie się sprawdzi. Namocz papier, lekko odsącz i połóż na obuwiu aż do wyschnięcia. Sól przyklei się w tym czasie do papieru. Następnie usuń papier. Jeśli Twoje buty całkowicie straciły dawny kolor, możesz przeprowadzić farbowanie zamszowych butów.

Farbowanie zamszu

Zabieg farbowania zamszowych butów pozwala na odzyskanie dawnego blasku. Na rynku jest dostępnych wiele profesjonalnych farb i barwników do zamszu. Taki zabieg możesz przeprowadzić zarówno na butach nowych, jak i używanych. Barwniki do zamszu są dostępne w wielu sklepach obuwniczych. Do farbowania zamszowych butów z pewnością przydadzą Ci się gumowe rękawiczki, podkłady (np. gazety, folia), prawidła, gąbka i woda do mycia powierzchni wody, szczoteczka do zamszu ( lub do zębów jako zamiennik), taśma w celu ochrony podeszwy, farba/ barwnik do zamszu. 

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę