Jak wypastować i pielęgnować buty?

Miałeś oko na parę eleganckich butów, w końcu dokonałeś zakupu i, podekscytowany, nosisz je z dumą, ale co się dzieje, gdy po kilku tygodniach nie wyglądają tak dobrze jak wcześniej? Prawda jest taka, że ​​twoje buty wymagają stałej pielęgnacji. Jeśli nie masz pewności, od czego zacząć, w poniższym wpisie znajdziesz odpowiedź na to jak krok po kroku wypastować buty.

Jak wypastować buty – od czego zacząć?

Pielęgnacja obuwia, jeśli jest wykonywana regularnie, nie powinna zajmować zbyt dużo czasu i wcale nie będzie uciążliwa, o ile dobrze wykonasz podstawy wypastowania butów. Używanie prawidła do butów i nie noszenie tej samej pary każdego dnia może zdziałać cuda na trwałość i wygląd butów. Zanim wypastujesz buty, upewnij się, że nie są mokre. Włóż prawidła do środka, zdejmij sznurówki i dobrze je wyczyść szczotką z włosia końskiego. Upewnij się, że nie ma brudu ani kurzu na skórze przed nałożeniem pasty.

Jak czyścić skórzane buty?

Jeśli zainwestowałeś w dobrej jakości buty, najważniejsze jest to, abyś zainwestował w dobrej jakości produkty pielęgnacyjne. W przeciwnym razie to jak próba jazdy Ferrari na oleju do smażenia. Skóra jest produktem naturalnym i będzie dobrze reagować na pielęgnację, którą jej zapewniasz. Zaopatrz się w szczotkę z włosia końskiego do wypastowania butów, szczotkę do ściągacza, aby dostać się w niewygodne miejsca oraz wysokiej jakości pastę z wosku pszczelego, tańsze opcje pozwalają na zmianę naturalnych produktów, buty będą zachwycone silikonem i innymi sztucznymi dodatkami, które wysuszą Twoje buty, prowadząc do pękania. Jeśli to możliwe, stosuj kolorowy lakier, ponieważ neutralny ma tendencję do matowienia koloru po pewnym czasie.

Czyszczenie butów skórzanych

Ściągacz to miejsce, w którym podeszwa łączy się z cholewką buta. Polerowanie usunie wszelkie zabrudzenia. Upewnij się, że cały but jest poddany odpowiedniej obróbce, a nici używane do mocowania podeszwy będą dobrze nacięte. Weź szczoteczkę do ściągaczy i nałóż niewielką ilość pasty na cały brzeg buta, tak jakbyś mył zęby.

Następnie weź bawełnianą szmatkę (stare koszulki świetnie się sprawdzają) i użyj jej do wypastowania pozostałej części buta małymi okrężnymi ruchami. Nie przesadzaj z ilością pasty, której używasz, to zajmie dłuższą chwilę, ponieważ jeśli buty nie były szczególnie zadbane, może wymagać kilku warstw pasty, aby uzyskać połysk. Nie bój się przykładać tu dużego nacisku, wepchnie to wosk w pory skóry i nada jej ładny połysk. Wypoleruj boki podeszw i pięt, ponieważ brudzą się one w kontakcie z podłożem.

Renowacja butów skórzanych

Możesz pozostawić pastę na bucie na noc. Im więcej czasu naturalne składniki będą musiały pracować w skórze i ją odżywić, tym lepiej. Następnie weź szczotkę do polerowania z włosia końskiego i mocnymi, długimi pociągnięciami szczotkuj buty, zapewniając dobre pokrycie całego buta. Ta czynność usuwa nadmiar pasty, którego skóra już nie potrzebuje, ale tarcie spowodowane szczotkowaniem powoduje ciepło, które wydobywa połysk. Jeśli chcesz uzyskać większy połysk, powtórz czynność. Twoje buty nie tylko będą wyglądać stylowo, ale będą również miały zapewnioną ochronę. 

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę