Jak zbudować pewność siebie? Oto 5 sposobów

Wiara w siebie to stan pokoju z samym sobą. To nasza wewnętrzna spójność. Brak pewności siebie pojawia się często u osób z niską samooceną, które potykają się o każdy popełniony błąd. W taki sposób pogarsza się  psychika,  popada się w depresję, przeżywa nagłe załamania emocjonalne, wypowiada słowa, których wypowiadać się nie powinno.

Osoba o wysokiej samoocenie nigdy się nie poddaje emocjom bez względu na sytuację, z którą się spotka. Bez względu na to, jak bardzo jest zdenerwowany, zawsze zmaga się z tym, co się stało.

Nasza pewność siebie jest  obrazem nas samych. Jednak zwykle nie jest to właściwe odzwierciedlenie naszej osoby i tego, do czego jesteśmy zdolni lub jacy jesteśmy w życiu codziennym. Większość ludzi, którzy cierpią z powodu niskiej samooceny pogrąża się, myśląc nieprzerwanie o swojej słabości.

Pewność siebie – psychologia

Niska samoocena może być głęboko zakorzeniona i może mieć swoje źródło w traumatycznych doświadczeniach z dzieciństwa, takich jak długotrwała separacja od rodziców, zaniedbywanie lub wykorzystywanie emocjonalne, fizyczne lub seksualne .

W późniejszym życiu, poczucie własnej wartości może zostać osłabione przez pogarszający się  stan zdrowia, negatywne wydarzenia życiowe, takie jak rozwód lub utrata pracy , brakujące lub frustrujące relacje oraz ogólne poczucie braku kontroli.

To poczucie braku kontroli może być szczególnie widoczne u ofiar wykorzystywania emocjonalnego, fizycznego lub seksualnego lub ofiar dyskryminacji ze względu na religię, kulturę, rasę, płeć lub orientację seksualną.

Związek między niską samooceną a zaburzeniami psychicznymi i cierpieniem psychicznym jest bardzo złożony. Niska samoocena predysponuje się do zaburzeń psychicznych, które z kolei podważają samoocenę. W niektórych przypadkach niska samoocena jest sama w sobie kardynalną cechą zaburzeń psychicznych, zwłaszcza depresji .

Osoby o niskim poczuciu własnej wartości mają tendencję do postrzegania świata jako wrogiego miejsca, a siebie jako jego ofiarę. W rezultacie niechętnie wyrażają się, tracą doświadczenia i możliwości oraz czują się bezsilni, aby coś zmienić. Wszystko to jeszcze bardziej obniża ich samoocenę, wciągając ich w dół.

Jeśli czujesz, że cierpisz z powodu niskiej samooceny, możesz zrobić kilka prostych rzeczy, i dowiedzieć się jak zbudować pewność siebie.

Ćwiczenia na pewność siebie

Wszyscy jesteśmy zdolni do wielkich rzeczy i wszyscy możemy być miłymi, towarzyskimi ludźmi, z którymi ludzie lubią spędzać czas. Niestety nie zawsze możemy to zrozumieć sami.

Kwestia poczucia własnej wartości na ogół zaczyna się pojawiać w młodym wieku. Możesz zwiększyć swoją pewność siebie poprzez różnego rodzaju szkolenia i edukację. Jednak pamiętaj, że pewność siebie nie jest magiczną miksturą, po wypiciu, której dostajesz to, czego chcesz. Wyznaczanie celów, które osiągniesz, to tylko krótkoterminowy wzrost pewności siebie. W poniższym wpisie porozmawiamy o niektórych metodach, które pomogą Ci w tym zakresie.

Jak zbudować pewność siebie?

Najczęstszą przyczyną niskiej oceny własnej wartości jest to, że masz nierozwiązane problemy, coś, z czym wiesz, że powinieneś się zająć, ale możesz nie mieć siły, umiejętności lub nie umiesz tego rozwiązać. Jednak bez względu na to, jaki jest sam problem, zawsze dokładnie wiesz, jaki jest pierwszy krok w kierunku rozwiązania. Może to być terapia, konfrontacja lub po prostu rozpoczęcie chodzenia na siłownię, jeśli na przykład to twoje ciało jest problemem. Jednak najważniejszą rzeczą, którą należy ze sobą zabrać, jest to, że każdy w głębi duszy wie, co musi zrobić, aby zacząć rozwiązywać swoje problemy, to tylko kwestia wysłuchania samego siebie.

Rozwiązywanie problemów jest jednym z głównych sposobów na uzyskanie większej pewności siebie.

Pozytywne sugestie

Tworzenie pewności siebie zaczyna się zazwyczaj od małego dziecka. Powodem, dla którego wiele osób jest niepewnych, jest rodzina. Negatywne sugestie rodziny niszczą budowanie pewności siebie dziecka. Nieświadome sugestie poczynione w czasie wywołują w podświadomości dziecka poczucie nieadekwatności. Rozsądnie jest dawać pozytywne sugestie, aby uniknąć skutków tej sytuacji.

Zapisz myśli, zachowania i fakty, które Twoim zdaniem odniosły sukces i umieść je w miejscu, w którym możesz je zawsze widzieć. To miejsce może być również ekranem Twojego telefonu, w portfelu. Jest to metoda leczenia mająca na celu pozbycie się poczucia nieadekwatności, które mogła wywołać Twoja rodzina.

Dokonaj poprawy pewności siebie

Jak powiedziałem, Twoja wiara jest twoim własnym obrazem siebie i tego, w jaki sposób dostrzegasz swoją osobę. Jeśli cierpisz na niską samoocenę, ten obraz rzadko ma cokolwiek wspólnego z rzeczywistością i na tym właśnie polega problem.

Łatwym sposobem na zbudowanie własnego obrazu pewności siebie jest poprawienie się w czymś, może to być wszystko, stolarstwo, określona gra, jazda na rowerze, bieganie, jazda na nartach, krzyżówki, cokolwiek. Jeśli będziesz w czymś lepszy i zauważysz to, twój obraz siebie zmieni się i poczujesz się bardziej zdolny. To z kolei stopniowo prowadzi do uzyskania większej pewności siebie. Może nie rozwiązać podstawowych problemów z pierwszego punktu, ale może to być bardzo ważna zmiana, która da Ci siłę do działania.

Trening czyni mistrza

Regularna aktywność fizyczna sprawia, że wszystko jest lepsze. Wchodzisz w lepszy nastrój, poprawia się samopoczucie, czujesz się żywszy, krew płynie szybciej. Aktywność fizyczna robi wiele dobrego dla twojego mózgu, a kiedy mózg czuje się dobrze, łatwiej jest patrzeć na rzeczy w konstruktywny sposób, zamiast pogrążać się głębiej w ich problemach. Więc może jeśli znajdziesz rozwiązanie, wszystko może się zdarzyć, jeśli masz odpowiednie podejście.

Aktywność fizyczna jest pozytywna na wiele różnych sposobów. Może to zarówno uczynić Cię bardziej kreatywnym, jak i przede wszystkim bardziej pozytywnym człowiekiem.


Nie siedź i nie współczuj sobie


Ta rada zawsze brzmi równie surowo, ale zawsze jest równie prawdziwa. Nic nie jest lepsze od siedzenia w samotności i rozważania lub zagłębiania się w swoje problemy. Często najtrudniejsze rzeczy mogą być niewiarygodnie łatwiejsze w obsłudze, jeśli jesteś blisko ludzi, których lubisz. Więc wyjdź i spotkaj się z przyjaciółmi. Jeżeli nie masz przyjaciół, spędzaj czas ze swoją partnerką. Jeżeli nie masz partnerki, idź do rodziców. Zawsze jest ktoś, kto doceni twoje towarzystwo, a kiedy będziecie razem, wszystkie problemy będą trochę łatwiejsze do rozwiązania.

Budowanie pewności siebie – wniosek

Jeśli chcesz zbudować większą pewność siebie, po prostu usiądź w ciszy i spokoju, przeanalizuj swoje problemy i wyzwania i zajmij się nimi. Spróbuj zastosować opisane przez nas metody. Zobaczysz, że twoja pewność siebie na pewno wzrośnie.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę