Jaki stół wybrać do kawalerki dla singla?

Stół to bez wątpienia jeden z najważniejszych mebli w mieszkaniu. Z tego względu nie może go zabraknąć nawet wtedy, jeśli metraż przestrzeni mocno ogranicza ilość znajdujących się w niej przedmiotów. Nowoczesne rozwiązania pozwalają jednak funkcjonalnie zaaranżować wnętrze i sprawić, że klasyczna kawalerka przemienia się w wygodną przestrzeń do pracy, odpoczynku i spotkań towarzyskich. Jakie stoły najlepiej sprawdzą się w małym mieszkaniu zajmowanym przez singla?

Stół dopasowany do metrażu pomieszczenia

Wybór stołu do kawalerki tylko pozornie wydaje się trudnym zadaniem. Różnorodność produktów dostępnych obecnie w ofercie wiodących producentów pomaga optymalnie dopasować go do możliwości przestrzeni i oczekiwań zajmującej ją osoby. Decydując się na stół do kawalerki dla singla, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego wielkość. Zdecydowanie nie sprawdzą się duże, masywne meble. O wiele lepiej postawić na niewielki, lekki stół, który będzie dobrze prezentował się w przestrzeni, nie przytłoczy jej i nie zajmie zbyt dużo miejsca. I chociaż w modzie są ostatnio stoły na postumentach, płozach czy statywach, do kawalerki lepszym wyborem będzie klasyczny mebel wsparty na smukłych nogach. Dlaczego? Ponieważ pozwoli bez trudu wsunąć krzesła tak, aby na co dzień nie zabierały cennych metrów i umożliwiły komfortowe korzystanie z pomieszczenia.

Stoły do kawalerki singla – okrągłe, prostokątne czy kwadratowe?

Dostępne na rynku stoły różnią się między sobą nie tylko wymiarami, ale także kształtem. Do wyboru są modele okrągłe, kwadratowe i prostokątne, przy czym w kawalerce najlepiej zdadzą egzamin dwa ostatnie. O tym, który będzie trafniejszym wyborem, powinno zdecydować ustawienie mebla w przestrzeni. Jeśli stół będzie stał pod ścianą, warto postawić na model prostokątny. W przypadku, kiedy zadaniem mebla będzie podzielenie otwartej przestrzeni na strefę jadalną i wypoczynkową, można rozważyć zakup stołu prostokątnego. Należy jednak pamiętać o tym, że mebel powinien znaleźć się w odległości co najmniej 80 cm od ścian i innych przedmiotów w aranżacji. Decydując się z kolei na niewielki, rozkładany stół okrągły, warto wygospodarować dla niego miejsce w rogu pomieszczenia. Zaletą rozwiązania tego typu jest to, że w przypadku wizyty gości zapewnia im więcej miejsca i równorzędną pozycję przy stole. Pozwala też zaaranżować kąty przestrzeni – również te w okolicach okien, w których nie ma możliwości postawienia innych mebli.

Stoły rozkładane – idealne do kawalerki

Stół pełni w kawalerce singla wiele ról. Zwykle służy do spożywania posiłków. Może też zastępować biurko do pracy. Warto pamiętać, że o ile na co dzień korzysta z niego jedna osoba, o tyle w czasie wizyt gości mały stół do kawalerki może nie pomieścić wszystkich zgromadzonych. Z tego względu dla mieszkań o niewielkim metrażu dobrym wyborem są stoły rozkładane. Na co dzień zajmują niewiele miejsca – szczególnie gdy są dostawione do ściany. Po rozłożeniu tworzą natomiast wygodne miejsce dla grupy znajomych czy bliskich. Pozwalają komfortowo spożywać posiłki, grać w gry planszowe czy prowadzić ożywione, wielogodzinne dyskusje. Nowoczesne meble są wyposażone w lekko pracujące prowadnice, dzięki czemu przy rozkładaniu nie wymagają pomocy drugiej osoby.

Stoły do małego mieszkania – jasne barwy optycznie powiększą przestrzeń

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając stół do kawalerki dla singla? Oczywiście na jego design. W niewielkich przestrzeniach najlepiej spiszą się meble o prostej, minimalistycznej bryle, które wniosą lekkość do pomieszczenia. W przeciwieństwie do stylowych mebli z ryflowaniami i rzeźbieniami nie przytłoczą aranżacji. Dobrym wyborem będą stoły w jasnych barwach. Numerem jeden jest wśród nich oczywiście biel, ale dobrze sprawdzą się też modele w kolorze drewna sosnowego, które rozświetlą wystrój i optycznie powiększą przestrzeń.

Stół do kawalerki – drewniany czy z płyty laminowanej?

Przy wyborze stołu na uwagę zasługuje ponadto jego ciężar. Do kawalerki dobrą opcją są meble z blatem wykonanym z płyty laminowanej, cechujące się lekkością. W ten sposób w dowolnym momencie można je przestawić, odpowiadając na wymagania chwili. Zaletą płyt laminowanych jest ich wytrzymałość oraz łatwość w pielęgnacji. W przeciwieństwie do drewna nie wymagają specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacji. Aby zapewnić trwałość i stabilność stołu, warto wybrać model z podstawą z drewna bukowego – dość lekkiego i jednocześnie odpornego na uszkodzenia lub odkształcenia.

Jakie krzesła wybrać do stołu do kawalerki?

Oprócz stołu w kawalerce nie może zabraknąć krzeseł. Ich liczba powinna być ograniczona do minimum tak, aby nie zajmowały zbyt wiele miejsca – tym bardziej że na co dzień przy stole będzie zasiadać jedna osoba. Podczas wizyt gości można natomiast przysunąć stół do sofy i w ten sposób wygospodarować miejsca siedzące. Dobrym rozwiązaniem jest zakup stołu i krzeseł w komplecie – meble będą do siebie dopasowane pod względem wymiarów oraz stylistyki. Tym samym umożliwią stworzenie spójnej aranżacji, co w przypadku niewielkich przestrzeni ma ogromne znaczenie. Dopełnieniem stołu do małego mieszkania mogą być także pufy – szczególnie modele ze schowkiem, które pozwolą pomieścić rozmaite drobiazgi. Ciekawym rozwiązaniem w kawalerce singla mogą też okazać się krzesła sztaplowane, czyli takie, które można ustawić w stos. Na szczególną uwagę zasługują lekkie modele z tworzyw sztucznych, które dodatkowo wniosą do aranżacji powiew nowoczesności.

Aranżacja kawalerki jest nie lada wyzwaniem. Wymaga skrupulatnego dopasowania mebli oraz dodatków w taki sposób, żeby przestrzeń była wygodna i funkcjonalna. Stoły rozkładane doskonale wpisują się w tę filozofię, pozwalając optymalnie zagospodarować mieszkanie, a w konsekwencji oszczędzając cenne metry.

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę