Męski wyjazd pod namiot latem – co ze sobą zabrać?

Panowie potrzebują od czasu do czasu pobyć tylko w męskim gronie. Latem świetnym pomysłem na zorganizowanie takiego spotkania jest wspólny wyjazd pod namiot. Podpowiadamy, co szczególnie może się przydać podczas biwaku w lesie czy nad jeziorem.

Komfortowy sen pod namiotem

Organizując biwak, przede wszystkim zatroszczmy się o dobrej jakości namiot dostosowany do liczby uczestników wyprawy. Nawet jeśli prognozy zwiastują idealną pogodę, pamiętajmy, że ta bywa nieprzewidywalna i zamiast bezchmurnego nieba może zaskoczyć nas ulewny deszcz. Dlatego tak ważne jest, by namiot był nieprzemakalny. Najlepiej wybierzmy model z poliestru, charakteryzujący się stopniem nieprzemakalności na poziomie 3000 mm. 

Ponadto powinniśmy zwrócić uwagę na podklejenie szwów, ponieważ nawet najmniejszy defekt może doprowadzić do powstania dziur i przedostania się wody do wnętrza. Kolejnym aspektem jest solidny stelaż – najlepiej z aluminium. Jeśli mamy taką możliwość, zdecydujmy się na namiot z tzw. tropikiem, czyli z warstwą ochronną, m.in. stanowiącą dodatkowe zabezpieczenie przed wodą czy zapewniającą odpowiednią cyrkulację powietrza. 

Kiedy mamy już przygotowany namiot, do pełni komfortowego wypoczynku brakuje nam tylko śpiwora i izolacji od podłoża. Latem świetnie sprawdzą się śpiwory dedykowane na tę porę roku, które są lekkie i cienkie, albo uniwersalne śpiwory trzysezonowe. Najlepiej wybierzmy model typu koperta, który zapewni nam większą swobodę ruchu niż model typu mumia. Dodatkowo zaopatrzmy się w karimatę, samopompującą matę lub dmuchany materac, które zapewnią nam dobrą izolację od podłoża.

Gotowanie i higiena na biwaku

Nocując przez kilka dni pod namiotem, musimy zadbać również o potrzeby związane z jedzeniem czy higieną. Zwłaszcza gdy w bliskiej okolicy nie ma dostępu do sanitariatu, ani lokali gastronomicznych. Oczywiście możemy zorganizować ognisko, które będzie świetną atrakcją podczas wyjazdu. W przypadku deszczowej pogody dobrze jest jednak mieć ze sobą kuchenkę turystyczną lub chociaż palnik gazowy. Niezbędne będą też kartusze (naboje) gazowe oraz odpowiednie naczynia turystyczne. Takie nowoczesne rozwiązania są o wiele wygodniejsze niż rozpalanie dzień w dzień ogniska. 

Zabierzmy ze sobą odpowiednią ilość wody pitnej lub przynajmniej dobrej jakości filtry turystyczne do wody. Zadbajmy też o wystarczający zapas jedzenia, z którego będziemy przygotowywali posiłki. Do jego przechowywania przyda się lodówka turystyczna. Warto mieć ze sobą również suchy prowiant, jak chociażby batony energetyczne, orzechy, bakalie, konserwy, pieczywo czy żywność liofilizowaną. 

Do komfortowego wypoczynku pod namiotem niezbędna jest także możliwość zachowania higieny. Jeżeli nie będziemy mieli dostępu do sanitariatu, koniecznie musimy zorganizować go sobie sami. W takim przypadku przyda się prysznic turystyczny. Wystarczy napełnić go wodą, a następnie umieścić w miejscu o dużym nasłonecznieniu. W ten sposób woda się nagrzeje, a my będziemy mogli swobodnie się umyć. Przyda się również specjalny ręcznik turystyczny, który bardzo szybko schnie. Jeśli chodzi o kosmetyki, warto zabrać ich miniaturowe wersje, by zaoszczędzić nieco miejsca w bagażu. Dobrze jest mieć też ze sobą zapas chusteczek nawilżanych, dzięki któremu będziemy mogli się szybko odświeżyć.

Nie zapominajmy o atrakcjach

Męski wypad pod namiot to jednak nie tylko obowiązki związane ze zorganizowaniem miejsca do spania czy odpowiednich warunków do przyrządzania jedzenia albo utrzymania higieny. To przede wszystkim czas relaksu i odpoczynku od codzienności. A te zapewnić mogą dobrze przemyślane atrakcje.

Przed wyjazdem warto pomyśleć, jakie aktywności lubimy my i nasi kompani, by zaplanować wspólne spędzanie czasu. Zwłaszcza jeśli okolica, w jakiej będziemy nocować, nie zapewni nam dostępu do komercyjnych atrakcji turystycznych i będziemy musieli zorganizować coś sami. Dobrymi pomysłami mogą być między innymi:

  • ognisko lub grillowanie,
  • gra w badmintona,
  • jogging,
  • rozgrywki w karty lub w gry planszowe,
  • spacery po leśnych szlakach,
  • kąpiel w pobliskim jeziorze,
  • łowienie ryb.

Jeśli zaplanowane przez nas aktywności wymagają zastosowania jakiegoś sprzętu, zadbajmy o to, by odpowiednio wcześnie się w niego zaopatrzyć. Niezbędne akcesoria do zapewnienia atrakcji podczas wspólnego biwakowania bez problemu zamówić możemy przez internet. W korzystnych cenach znajdziemy je na przykład na Allegro. 

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę