Transport motocykla na przyczepie. Jak zrobić to bezpiecznie?

Organizacja transportu gabarytów bywa kłopotliwa, zwłaszcza gdy ktoś robi to po raz pierwszy. Pewnym rozwiązaniem może być zwrócenie się o pomoc do specjalistów, a więc firm świadczących stosowne usługi. To dobra opcja, ponieważ zyskujemy pewność, że wszystko będzie prawidłowo przygotowane. Nie musimy się też martwić żadnymi technicznymi detalami. Musimy jednak uwzględnić wyższe koszty takich działań, dlatego warto przynajmniej rozważyć samodzielne działanie. Tym bardziej, że stosunkowo łatwo trafić na merytoryczne porady, które znacząco pomogą nam w realizacji tego rodzaju przedsięwzięcia. Dostępne są też konkretne akcesoria, jakie przy takich zadaniach okazują się po prostu niezbędne.

Podstawowe zasady przy transporcie motocykli

Nie wszyscy akcentują znaczenie tego kroku, ale generalnie warto przed załadowaniem jednośladu na przyczepę czy do furgonetki spuścić z baku paliwo. Dzięki temu znika ryzyko, że jego nadmiar będzie wylewać się z gaźnika pod wpływem gwałtowniejszych szarpnięć czy wibracji. Te ostatnie należy oczywiście ograniczyć do minimum, o czym szerzej napiszemy za chwilę. Poza tym warto, aby motocykl stanął na specjalnej macie garażowej, która ma właściwości przeciwpoślizgowe i amortyzujące. Istnieją także specjalne uchwyty unieruchamiające koła pojazdu. Jeżeli do przewozu będzie używany bus lub kamper, dobrym posunięciem okaże się zamontowanie z tyłu specjalnej platformy. Najczęściej przy transportowaniu motocykli wykorzystuje się specjalnie do tego przeznaczone przyczepy. Ich cechą są między innymi prowadnice na koła, które znacznie ułatwiają umieszczenie maszyny. Drugim rozwiązaniem jest użycie standardowej przyczepy lekkiej. Jednakże przy tym wariancie przyda się składany najazd do bezpiecznego i łatwego wprowadzenia motocykla.

Skuteczne zabezpieczenie maszyny przed uszkodzeniem

Do kluczowych elementów wpływających na ograniczenie ruchomości motocykla zaliczają się bez wątpienia pasy transportowe. Generalnie mają one bardzo duże znaczenie, gdy mowa o szeroko rozumianej logistyce transportu. Warto postawić na rozwiązania dopracowane i dobrej jakości. Solidny pas wykonany z wytrzymałego poliestru (PES) to absolutna podstawa. Tutaj w sukurs przychodzi nam sklep online Muntech24.pl – od lat jeden z czołowych dystrybutorów takich akcesoriów. Bez trudu uda się tam znaleźć pas transportowy o odpowiednich parametrach wraz z akcesoriami montażowymi w postaci haków czy napinaczy. Przy montażu pasów należy pamiętać, aby były one założone szeroko – możliwie najdalej od jednośladu. Każdorazowo powinny być mocowane do trwałych, wytrzymałych elementów motocykla, a więc kierownicy, ramy pod siedzeniem czy dolnej półki.

Istotne środki ostrożności i błędy, których trzeba unikać

Części użytkowników wydaje się, że pasy powinny trzymać pojazd sztywno w jednej pozycji, ale to mylne. Tak naprawdę idealnie jest, kiedy motocykl może się swobodnie odchylać na boki na odległość mniej więcej 5-10 centymetrów. Właśnie taki margines ruchomości sprawi, że ryzyko uszkodzenia podczas przewożenia będzie mniejsze. Kolejna ważna sprawa to sposób ustawienia jednośladu. Nie należy go stawiać na centralnej ani na bocznej stopce. Zarówno te elementy mogą wówczas ulec uszkodzeniu, jak też podłoga pojazdu, w którym wieziemy ładunek. Nawet prawidłowo zamocowane pasy transportowe mogą pod wpływem różnych czynników zmieniać swoje parametry w aspekcie napięcia. Warto zatem kontrolować ich stan co pewien czas, jednocześnie unikając w czasie jazdy autem gwałtownych manewrów – skręcania, hamowania czy przyspieszania.

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę