Na te rzeczy zwracaj uwagę podczas wyboru butów do biegania

Bieganie to aktywność, która ma mnóstwo zalet. Dzięki niej utrzymasz prawidłową wagę ciała, zadbasz o kondycję, wzmocnisz mięśnie i stawy, a także wesprzesz swój system odpornościowy. Aby jednak bieg był przyjemny i nieobarczony kontuzjami czy przeciążeniami, konieczny jest dobór odpowiedniego obuwia. Na co zwracać uwagę kupując buty do biegania? Sprawdźmy!

Po pierwsze – rozmiar buta

Jeśli chodzi o obuwie biegowe, rozmiar ma bardzo duże znaczenie. Buty powinny być idealnie dopasowane, dlatego też najlepiej wybrać rozmiar, który zapewnia odstęp między dużym palcem a czubkiem buta wynoszący ok. 0,5-1 cm. Uchroni Cię to przed powstawaniem pęcherzy oraz odcisków, a także nienaturalnym kurczeniem palców. Co więcej, buty do biegania nie mogą uciskać stopy – w żadnym miejscu! Dlatego też podczas mierzenia warto zwrócić uwagę również na szerokość obuwia.

Rodzaj stopy – neutralna, supinująca i pronująca

Przed wybraniem odpowiednich butów do biegania, dobrze jest zastanowić się nad tym, jak wygląda rozkład nacisku nogi na podłoże. Wyróżniamy tutaj stopę neutralną, supinującą i pronującą. Supinacja występuje wtedy, gdy podczas biegania lub chodzenia cały nacisk wywiera się na zewnętrzną krawędź stopy. Z kolei pronacja dotyczy przetaczania się stopy do środka, by rozłożyć wstrząs podczas lądowania. 

W sklepach możesz znaleźć dwa główne typy butów – neutralne i stabilizujące. W przypadku tych pierwszych nie zastosowano dodatkowych wzmocnień, dlatego też sprawdzą się u osób ze stopami neutralnymi, jak i supinującymi. Jeśli nadmiernie przetaczasz stopę do środka, sprawdź buty do biegania męskie w sklepie NBsklep z dodatkową stabilizacją, by ograniczyć ruch stawów do wewnątrz. Uchroni Cię to przed kontuzjami i przeciążeniami

Odpowiednia amortyzacja to podstawa

Amortyzacja chroni stawy, mięśnie i ścięgna przed przeciążeniami, jakie powstają, gdy Twoja stopa styka się z podłożem. Ma też duże znaczenie w przypadku biegania po drogach asfaltowych lub betonowych – redukuje wówczas wibracje odczuwane podczas każdego kroku i absorbuje siłę uderzenia w podłoże. Warto wiedzieć, że im większa jest Twoja waga, tym większa też powinna być amortyzacja w butach do biegania.

Równie istotny jest też drop – różnica spadku wysokości między piętą a przodem buta. Jeśli należysz do osób, które biegają “z pięty”, postaw na obuwie z dobrze zamortyzowaną piętą. Drop wówczas przyjmuje wartości ok. 10-12 mm. Jeśli jednak biegasz ze śródstopia – wybierz model z dropem 6-8 mm. 

Przeznaczenie butów, czyli gdzie będziesz biegać?

Nawierzchnia, na której będziesz odbywać swoje treningi, ma bardzo duże znaczenie. Do biegania po twardej nawierzchni wybierz buty z lepszą amortyzacją. Jeśli należysz do tych szczęśliwców, którzy mogą biegać po lesie lub górnych ścieżkach – postaw na buty o zwiększonej stabilności, z odpowiednim bieżnikiem. 

Zadbaj o swój komfort

Buty do biegania nie powinny powodować u Ciebie poczucia dyskomfortu. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, przymierz go i przejdź się w nich kawałek. W odpowiednich dla Ciebie butach nic nie powinno Cię uwierać i obcierać!

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę