Niewysypianie się a libido – czy niedobór snu powoduje mniejszą ochotę na seks?

Sen jest od wielu lat obiektem badań naukowców z całego świata. Ten aspekt życia człowieka w XXI wieku wciąż kryje w sobie wiele tajemnic, jednak powszechnie wiadomo, że deprywacja snu wiąże się z poważnym zagrożeniem zaburzenia gospodarki hormonalnej. Dotyczy to również sfery seksualnej, dlatego sprawdź, jakie konsekwencje wiążą się z niedoborem snu w kontekście libido.

Jak sen wpływa na gospodarkę hormonalną?

Naturalny rytm biologiczny człowieka jest w warunkach fizjologicznych idealnie zsynchronizowany z porami dnia. Pojawiające się o zmroku zmęczenie, utrata energii i senność są ściśle powiązane z poziomem kortyzolu, czyli jednego z najważniejszych hormonów w ciele człowieka. Jego poziom około godziny 22:00 stopniowo spada, aby znów zacząć rosnąć godzinach porannych. Aspekt ten jest o tyle ważny, że kortyzol nazywany jest hormonem stresu – pod jego wpływem wzrasta poziom glukozy we krwi, zahamowaniu ulegają funkcje układu odpornościowego, a podwyższone zostaje ciśnienie tętnicze. Takie działanie jest korzystne jedynie krótkofalowo, jednak przewlekłe podwyższenie poziomu kortyzolu we krwi ma negatywny wpływ na cały organizm.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku melatoniny, czyli hormonu snu. Reguluje ona rytm dobowy poprzez funkcję szyszynki, wydzielającej melatoninę pod wpływem ograniczonej ekspozycji organizmu na światło słoneczne. Melatonina obniża temperaturę ciała i zmniejsza średnie wartości ciśnienia tętniczego, czego zauważalną konsekwencją jest łatwiejsze zasypianie. Oprócz kortyzolu i melatoniny bezpośredni udział w procesie zasypiania mają także takie przekaźniki i hormony jak kwas gamma-aminomasłowy, serotonina i adenozyna. Poszczególne związki chemiczne wykazują zróżnicowane działanie na organizm człowieka, jednak wszystkie mają jedną wspólną cechę – w sytuacji pojawienia się zaburzeń snu proces ich regulacji ulega zmianom, których konsekwencje są wyjątkowo niebezpieczne.

Warto zatem zadbać o profilaktykę zaburzeń snu, do których zalicza się zasypianie o tej samej porze, ograniczenie ekspozycji na światło niebieskie w godzinach nocnych oraz wybór wygodnego, odpowiednio dużego materaca do sypialni. Produkty z tej kategorii możesz znaleźć na stronie https://sennamaterace.pl/, autoryzowanego dystrybutora materaców marki Hilding.

jak-sen-wplywa-na-gospodarke-hormonalna.jpg

Niedobór snu a popęd płciowy – przyczyny

Niedobór snu przez dłuższy czas, który jest spowodowany czynnikami zewnętrznymi, skutkuje poważnymi zaburzeniami hormonalnymi. Mogą one objawiać się również w życiu seksualnym – zaburzenia snu powodują spadek libido. Przyczyn tego zjawiska dopatrywać się można w regulacji hormonalnej związanej z testosteronem, kortyzolem oraz estrogenami.

W przypadku testosteronu poziom tego hormonu wzrasta podczas jednej z faz snu – fazy REM, dlatego nieprawidłowości związane z zasypianiem skutkują ograniczeniem jego wydzielania i zaburzeniami dotychczasowego poziomu libido. Z kolei kortyzol – hormon funkcjonujący wraz z testosteronem w mechanizmie ujemnego sprzężenia zwrotnego – zaburza popęd seksualny poprzez swoją nadwyżkę, skutkując zahamowaniem wydzielania testosteronu.

Zaburzenia higieny snu wpływają również w bezpośredni sposób na funkcjonowanie osi podwzgórze-przysadka-gonady. U kobiet podwzgórze w warunkach fizjologicznych uwalnia gonadoliberynę, czyli hormon stymulujący wydzielanie przez przysadkę gonadotropin (FSH i LH). Te z kolei oddziałują na jajniki, w których dochodzi do syntezy progesteronu i estrogenów – żeńskich hormonów płciowych warunkujących popęd seksualny oraz prawidłowy przebieg cyklu menstruacyjnego. Niewłaściwa higiena snu skutkuje zaburzeniem całego procesu, którego widocznymi efektami u kobiet są nieregularne miesiączki lub obniżenie samego libido.

Co robić, aby spać lepiej?

Popęd seksualny jest istotnym aspektem życia każdego człowieka. Zaniedbania behawioralne dotyczące higieny snu mogą wiązać się z szeregiem poważnych konsekwencji, co jest wynikiem przewlekłego stanu dysregulacji hormonalnej. Z tego powodu warto zadbać o powtarzające się, regularne godziny zasypiania, które pozwolą zachować balans rytmu biologicznego. Nie bez znaczenia jest również ograniczenie aktywności wykonywanych w łóżku do absolutnego minimum – sypialnia nie powinna być miejscem do spędzania wolnego czasu przed TV lub smartfonem. Spożycie kawy oraz napojów wyskokowych, a także palenie papierosów należy natomiast ograniczyć lub całkowicie wyeliminować w godzinach poprzedzających sen. Substancje zawarte w wymienionych używkach znacząco pogarszają jakość snu.

Warto wprowadzić do sypialni kilka zmian, które będą sprzyjać relaksowi i zasypianiu. Rezygnacja ze światła białego na rzecz żółtego oraz wybranie wygodnego materaca nierzadko okazują się prawdziwym game-changerem na drodze do wartościowego snu.

Wysokiej jakości materace znajdziesz na stronie https://sennamaterace.pl/110-materace-140×200, gdzie możesz dostosować wybrany rodzaj produktu do indywidualnych potrzeb. Pamiętaj o tym, że efektywny sen jest ważnym elementem zdrowego stylu życia. Warto zatem zrobić wszystko, aby uniknąć niebezpiecznych konsekwencji niepozornego niewysypiania się – spadków koncentracji, wahań nastrojów oraz, wpływających na męskie i żeńskie libido, zaburzeń hormonalnych.

Artykuł sponsorowany.

co-robic-aby-spac-lepiej.jpg

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę