Palma Areka – jak dbać, pielęgnacja, stanowisko, choroby, uprawa, tempo wzrostu

Palma Areka to idealna roślina, która polecana jest dla osób posiadających mało czasu na jej pielęgnację. Jest to wspaniałe rozwiązanie dla tych, którzy pragną wprowadzić odrobinę zieleni do swoich wnętrz. Jest to kwiat doniczkowy, który idealnie oczyszcza nasze wnętrza. Bardzo wiele osób umieszcza ją w związku z tym w swoich sypialniach. Pod samą nazwą Areca kryje się ponad 50 gatunków różnych roślin. Palmy Areka pochodzą z Madagaskaru oraz Azji. Do najpopularniejszych należą:

  • Areka Żółtawa  – inna jej nazwa to Areka Złocista lub Złotowiec. Jej kraj pochodzenia to Madagaskar. W pierwotnych warunkach potrafi urosnąć na wysokość kilku metrów. W naszych mieszkaniach osiąga około 1,5 metrów wysokości. Tym, co cechuje Arekę Żółtawą, jest jej piękny wygląd o charakterystycznych pierzastych i jasnozielonych liściach.
  • Areka Ketchau – jej wygląd łatwo pomylić z miniaturowymi palmami kokosowymi. W domowych warunkach może osiągnąć wysokość nawet 2 metrów wzrostu. Jej krajem pochodzenia są Filipiny i Malezja. Areka Ketchau wyróżnia się intensywnie zielonymi liśćmi i łodygami w pasiaste wzory. Jest to roślina, która oprócz swoich właściwości oczyszczających polecana jest dla osób, które w swoich wnętrzach posiadają dużo tropikalnych akcentów i są zwolennikami ekologicznych rozwiązań.

Palmy Areka dostępne są w przystępnych cenach, do tego są nieskomplikowane w hodowaniu.

Palma Areka – jak dbać? 

Palma Areka jak dbać o tę roślinę? Jest ona zwolennikiem rozproszonego światła oraz temperatur mieszczących się w zakresie 18 – 22 stopni. Gatunek palma Areka i jak dbać o nią nie powinno stanowić większego problemu dla osób rozpoczynających przygodę z uprawą roślin. Nie należy również zapominać o tym, że Areka do swojego rozwoju potrzebuje również odpowiedniej wilgotności powietrza. Ważne jest, aby zadbać o regularne nawilżanie jej liści. Decydując o zakupie palmy Areki, jak dbać o tę roślinę można przeczytać na wielu forach internetowych oraz w podręcznikach na temat ogrodnictwa i uprawy roślin. Niezłym pomysłem będzie również umiejscowienie doniczki z Areką w podstawce, która będzie posiadać keramzyt zroszony wodą, która odparuje i przyczyni się do odpowiedniego nawilżenia tej rośliny.

palma areka dorosła

Palma Areka – pielęgnacja 

Palma Areka i pielęgnacja tej rośliny nie należą do najtrudniejszych. Posiadacze palmy Areki jako pielęgnację polecają regularne jej podlewanie i dbałość o odpowiednie i stałe nawilżenie. W przypadku, gdy stwierdzimy obecność bladych i opadających liści,  możemy przypuszczać, że roślina ta cierpi na niedobory składników. Warto wtedy dokonać podanie nawozu, proces ten jednak powinien odbywać się nie częściej niż w odstępie 2 – 3 tygodni. Do najlepszych nawozów należą te dedykowane do palm lub uniwersalne. Palma Areka lubi regularne podlewanie, a podczas letnich upałów warto zapewnić jej nadmiar wody, która będzie przez nią odparowywana. 

Palma Areka – jak szybko rośnie? Tempo wzrostu 

Palma Areka – jak szybko rośnie? Tempo jej wzrostu jest szybkie, chociaż nie zawrotne. Wybierając ją do swojego domu i marząc o dwumetrowej roślinie, trzeba liczyć się z czasem oczekiwania wynoszącym około 4 – 5 lat. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o palmę Arekę i jak szybko rośnie. Tempo jej wzrostu uzależnione jest również od warunków, które jej zapewnimy oraz nawozów, które będziemy jej dostarczać. 

Palma Areka – stanowisko 

Palma Areka i stanowisko, które należy jej zapełnić, powinno być mocno nasłonecznione. Tym, co cechuje te rośliny jest ich ciepłolubność, która wynika z krajów ich pochodzenia. Gatunek palmy Areki i stanowisko, które należy im znaleźć, powinno być jasne i pełne promieni słonecznych. Warto również dbać o stałe nawilżenie tych roślin. 

Palma Areka – gdzie postawić? 

Kupując palmę Arekę pytamy – gdzie postawić tę piękną roślinę. Jak zostało wymienione już wcześniej, rośliny te pochodzą z ciepłych stron świata, w związku z czym stanowisko ich umiejscowienia powinno być wysoce nasłonecznione i ciepłe. Jako pierwsze rośliny do naszego mieszkania wybieramy często palmę Arekę. Gdzie postawić mocno nas zastanawia. Decydując się na zakup roślin, chcemy zapewnić im jak najlepsze warunki oraz długowieczność. Stąd nasze rozważania na temat gdzie najlepiej je umiejscowić pod naszym dachem.

Palma Areka – uprawa, wymagania, jak często podlewać? 

Wśród najczęściej poruszanych wątków dotyczących palmy Areki jest uprawa, wymagania i jak często podlewać. We wcześniejszych wątkach zostało wspomniane, że roślina ta jest bardzo przyjemna i dość łatwa w swojej obsłudze. Gatunek palmy Areki i jej uprawa, wymagania i jak często podlewać można odnaleźć na licznych forach internetowych poświęconych uprawie i hodowli roślin. Warto również pamiętać, że palma Areka i jej uprawa, wymagania i jak często podlewać uzależnione są od występującej pory roku.

Palma Areka – choroby 

Czy palma Areka ma choroby? Oczywiście! Jak każda roślina. Palma Areka i choroby, na które najczęściej cierpi to: zasychanie liści, plamistość liści, obecność tarczników (szkodników) i przędziorków chmielowców (szkodników). Na szczęście palma Areka łapie choroby dość rzadko. Można również im zapobiec, regularnie dbając o jej podlewanie, doglądanie, a także podawanie nawozów gdy istnieje taka konieczność.

Palma Areka – dlaczego usycha? 

Zdarza się niekiedy, że nasza ukochana roślina umiera. Palma Areka, dlaczego usycha mimo swojej nieskomplikowanej obsługi? Jest to kwestia kilku czynników takich jak na przykład zbyt mocno nasłonecznione stanowisko. Zastanawiając się nad zakupem gatunku palmy Areki i dlaczego usycha, wspomnieć należy również o regularnym zraszaniu jej liści, które mogą pomóc w znacznym stopniu w zapobieganiu tego przykrego wydarzenia. 

Podsumowując zebrane powyżej informacje, wniosek nasuwa się jeden. Palma Areka nie powinna stanowić problemu w swojej hodowli. Należy tylko pamiętać o jej regularnym nawilżaniu, odżywianiu i odpowiedniemu nasłonecznieniu. Roślina ta będzie idealnym uzupełnieniem niejednego wnętrza. 

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę