Samochód z młodego rocznika? Sprawdź ofertę na auta poleasingowe

Zakup nowego samochodu to wydatek, na który nie każdego kierowcę stać. Używane samochody poleasingowe mogą być świetną alternatywą dla szukających ładnego samochodu w niskich i przystępnych cenach. Czym się kierować kupując auto poleasingowe? Czy warto kupić takie auto? Jak ubezpieczyć samochody poleasingowe? Odpowiedzi poniżej w artykule!

Auto poleasingowe-co to znaczy?

Auta poleasingowe lub auta pokontraktowe to takie samochody, które inni kierowcy użytkowali na podstawie umowy leasingowej, a po wygaśnięciu tej umowy zwrócili je do firmy, która udzieliła leasingu. Niektóre z nich to samochody powindykacyjne, czyli trafiły do sprzedaży, ponieważ ich użytkownik nie płacił rat lub nie wywiązywał się z umowy.

Kupno samochodu poleasingowego

Kupno samochodu poleasingowego nie różni się niczym szczególnym od kupna innego samochodu używanego. Samochód poleasingowy, można otrzymać na fakturę VAT. Nie jest konieczne podpisanie umowy kupna-sprzedaży.

Kupując auto poleasingowe, należy przestrzegać następujących zasad:

-nie kupuj samochodów na aukcjach lub w podrzędnych komisach

-współpracuj tylko z tymi sprzedawcami oferującymi gwarancje auta poleasingowego na minimum rok

-umów się na jazdę testową lub poradź się specjalisty, jeżeli nie jest się pewnym, czy auto jest sprawne

Czym się kierować kupując auto poleasingowe?

Niektórzy klienci chcą, aby samochód miał dużą pojemność i moc silnika, inni jak najlepszy rok produkcji czy klasę samochodu, a dla kolejnych najważniejsza jest cena. Niezależnie od tego, jakimi kryteriami się kierujemy przy wyborze samochodu poleasingowego, najważniejszy jest stan techniczny samochodu i jego przebieg. Warto również sprawdzić firmę, w której chcemy kupić samochód używany, jak również tę, która wcześniej użytkowała samochód.

  1. Stan techniczny-na oglądanie samochodu dobrze jest się wybrać z doświadczonym mechanikiem, który pomoże wybrać model i dokładnie sprawdzi stan techniczny pojazdu. Warto poprosić o wgląd do historii serwisowania oraz raportów rzeczoznawców, żeby mieć pewność, że samochód nie ma ukrytych wad.
  2. Przebieg-przebieg samochodów poleasingowych często jest wyższy od innych pojazdów z rynku wtórnego. Kupując auto z pełną historią, możemy być pewni, że nie został on zaniżony. Im większy przebieg tym cena samochodu niższa.
  3. Poprzedni użytkownik lub firma-to jaka firma użytkowała wcześniej samochód, powie nam, gdzie używany był samochód np. samochód użytkowany przez przedstawicieli handlowych, najprawdopodobniej będzie miał przejechane dużo kilometrów.

Ubezpieczenie pojazdu poleasingowego

Nowi właściciele pojazdu mogą kontynuować polisę poprzedniego właściciela, oczywiście, jeżeli jest jeszcze ważna. Firma leasingowa musi poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o zmianie właściciela pojazdu. Oczywiście nowy posiadacz transportu może wykupić polisę we własnym zakresie, jeżeli obecna mu nie odpowiada. Wypowiada pisemnie umowę OC pojazdu u aktualnego ubezpieczyciela i podpisuje kolejną już z nową firmą ubezpieczeniową. Nową polisę należy wykupić w tym samym dniu, ponieważ przerwanie ciągłości ubezpieczenia może skutkować karami.

Rejestracja samochodu poleasingowego

Dokumenty wymagane do zarejestrowania pojazdu:

  • faktura VAT wykupowa od sprzedającego
  • wszystkie faktury pośrednie w oryginale, jeżeli takie występują
  • aktualny KRS zbywcy
  • karta pojazdu
  • dowód rejestracyjny z aktualnym badaniem technicznym
  • tablice

Po skompletowaniu wszystkich dokumentów i przedłożeniu ich w Wydziale Komunikacji uda się pomyślnie zarejestrować wykupiony z leasingu samochód.

Auta poleasingowe-zalety

Oto kilka najważniejszych zalet aut poleasingowych:

  1. Dobry stan techniczny
    Istnieje stereotyp, iż poprzedni właściciel, który leasingował auto, nie dbał o nie jak o własne. To nie jest prawdą, ponieważ umowa z firmą leasingową obliguje kierowcę do dbania o samochód, a każda nawet najmniejsza usterka musi być natychmiast zgłoszona i naprawiona w autoryzowanym serwisie.
  2. Wiarygodna historia samochodu
    Dobra firma leasingowa ma w ofercie tylko w pełni sprawne auta z udokumentowaną historią serwisową.
  3. Wiek auta
    Samochód po leasingu ma zaledwie kilka lat, a nawet zdarza się, że są one jeszcze na gwarancji. Niektórzy kierowcy lubiący często zmieniać samochody, leasingują je na krótki okres, więc dostępne są auta poleasingowe nawet 2-letnie.
  4. Atrakcyjna cena
    Bardzo często można nabyć wybrany samochód po bardzo atrakcyjnej cenie, stanowiącą trzy czwarte jego aktualnej wartości.
  5. Faktura VAT
    Można odliczyć podatek VAT od pojazdu, jeżeli auto zostało kupione przez firmę lub osobę prowadzącą działalność gospodarczą.

Gdzie kupić samochody poleasingowe?

Osoba prywatna może kupić samochód poleasingowy poprzez:

  • firmę leasingową
  • internetowy serwis ogłoszeniowy lub aukcyjny
  • podmiot specjalizujący się sprzedażą używanych aut
  • dział aut używanych w salonach

Podsumowanie

Nie kupuj aut poleasingowych z niewiadomego źródła, wystrzegaj się podrzędnych komisów, zminimalizuje to ryzyko kupna samochodu z przekręconym licznikiem lub z ukrytymi wadami. Postaw na duże i sprawdzone firmy, a zakup poleasingowego auta może być bardzo korzystnym rozwiązaniem.

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę