Jak położyć kamień elewacyjny na zewnątrz?

Najlepsze rozwiązania w budownictwie to te, które są praktyczne i przy okazji cieszą oko. Kamień elewacyjny jest jednym z nich. Mimo że wybierany jest głównie ze względu na swoje walory estetyczne, to poza nimi jest również bardzo wytrzymały – nie straszny mu śnieg, deszcz i grad. Oprócz tego chroni domy przed wilgocią, jest świetnym izolatorem termicznym i ciężko go ubrudzić. Z tego artykułu dowiesz się, jak położyć kamień elewacyjny na zewnątrz budynku i jakie są ceny robocizny, jeśli zdecydowałbyś się, aby zrobił to specjalista. Zapraszam do lektury.

Jak kłaść kamień elewacyjny? Na co uważać?

Ludzie przeważnie decydują się na pokrycie kamieniem elewacyjnym podmurówki. Obecnie coraz więcej osób rozszerza powierzchnię, na której jest ten materiał. Kamień elewacyjny znajdziemy teraz również na grillach, kolumnach, garażach czy niemal na całych frontowych ścianach budynków. Dlaczego? Bo z roku na rok na popularności zyskują naturalne materiały, a zwłaszcza te z kamienia i drewna. Nadają budynkom surowy i elegancki charakter. Wykorzystywane są zarówno w projektach w stylu rustykalnym, jak i loftowym czy skandynawskim. Dobrze wkomponowany w całość elewacji kamień, nigdy nie wyjdzie z mody, dlatego naprawdę warto jest rozważyć jego wykorzystanie. Na stronie kamiennewnetrza.pl znajdziesz mnóstwo rodzajów kamienia elewacyjnego – ich płytki powstają z najróżniejszych odmian kamieni. Różni je wielkość, kolor, faktura i właściwości – krótko mówiąc, jest z czego wybierać. Kamień elewacyjny to ich konik – wiedzą o nim wszystko, a na swojej stronie dzielą się masą ciekawostek o nim.

Jak kłaść kamień elewacyjny, żeby końcowy efekt był zadowalający? Oto kilka wskazówek, które mogą Ci ułatwić ten proces:

  • Wielu specjalistów przed położeniem kamienia elewacyjnego, najpierw gruntuje ściany.
  • Dobrze przygotuj podłoże, na którym będzie kładziony kamień elewacyjny – musi być równe, porządnie oczyszczone, suche i odpylone. 
  • Do układania kamienia elewacyjnego na zewnątrz, wymagana jest bezdeszczowa pogoda i dodatnia temperatura..
  • Wstępnie rozplanuj rozmieszczenie płytek.
  • Każdą płytkę przed ułożeniem kamienia elewacyjnego (na zewnątrz i w środku) dokładnie przetrzyj od spodu drucianą szczotką – zwiększa to przyczepność.
  • Jak położyć kamień elewacyjny na zewnątrz, żeby trzymał się podłoża? Wykorzystaj zaprawę klejącą o zwiększonej elastyczności – chroni ona płytki przed odkształceniami. Część specjalistów w przypadku małych i wąskich płytek decyduje się na przyklejenie ich przy użyciu zaprawy cementowej. 
  • Co z większymi i cięższymi płytami kamiennymi? W tym przypadku musisz zastosować inną metodę układania kamienia elewacyjnego na zewnątrz. Tego rodzaju materiały montuje się na szynach montażowych lub na kotwach dystansowych. 
  • Pamiętaj, aby po zakończeniu procesu układania kamienia elewacyjnego, zaimpregnować go – jest to bardzo ważny krok! Mimo że materiał ten jest bardzo odporny na działanie warunków atmosferycznych, to aby mógł służyć nam przez wiele lat, potrzebuje wsparcia. To, jaki impregnat będzie odpowiedni dla Ciebie, zależy od rodzaju kamienia, który masz na swojej elewacji, grillu, kolumnach czy ogrodzeniu.

Układanie kamienia elewacyjnego na zewnątrz – cena, cennik robocizny

Układanie kamienia elewacyjnego na zewnątrz – ceny. Jeśli chodzi o same materiały, to ceny oczywiście bardzo się różnią. Wszystko zależy od tego, jaki kamień wybierzesz i na jaką wersję wykończenia płytek się zdecydujesz. 

Jeśli chodzi o układanie kamienia elewacyjnego na zewnątrz i ceny za robociznę, to tu również nie ma jednej, konkretnej odpowiedzi. Jednak średnia cena, to około 100-150 zł netto za wyłożenie jednego metra kwadratowego elewacji kamieniem. Wszystko zależy, jakie dokładnie płytki z kamienia chcesz mieć na elewacji, jak wygląda podłoże, do którego trzeba będzie je przymocować oraz czy dysponujesz materiałami takimi jak: zaprawa, kotwy, szyny.

Już wiesz, jak kłaść kamień elewacyjny – przynajmniej w teorii. Jednak pamiętaj, że dużo zależy od tego, na jaką kamienną elewację się zdecydujesz, w jakim miejscu chcesz ją mieć i na jakie podłoże będziesz ją kłaść. Najlepiej, jeśli o dokładne wskazówki zapytasz fachowca, który udzieli Ci pełnej odpowiedzi na pytanie, jak położyć kamień elewacyjny na zewnątrz. Koniecznie daj znać w komentarzu, na jaki kamień się zdecydowałeś i gdzie planujesz go mieć 🙂

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę