Toksyczni ludzie – jak ich ignorować, jak sobie z nimi radzić?

Temat bycia w relacji z toksycznymi ludźmi jest dość ciężki. Skoro szukasz takich informacji w sieci, to zapewne masz z nimi styczność – wiem, jak trudno jest się od nich raz na zawsze odciąć. Ciągle przecież dają nam nadzieję na to, że się zmienią, że wszystko będzie inaczej, że nas przecież kochają. Toksyczni ludzie – jak sobie z nimi radzić? Czy jest w ogóle sens wkładać w to wysiłek? 

Sprawdź też: Co to znaczy być toksycznym? Definicja, cechy takiej osoby

Toksyczni ludzie- jak sobie z nimi radzić?

Nie Ty jeden/a szukasz w Internecie rad w tej kwestii. Naprawdę, na forach jest mnóstwo wątków w stylu: Toksyczni ludzie, jak sobie z nimi radzić?, Jak ignorować toksycznych ludzi? czy Jak odciąć się od toksycznych ludzi? Toksyną może być każdy: Twój partner/ka, mama, tata, siostra, przyjaciółka, szef/owa. Pamiętaj, że zawsze masz prawo całkowicie odciąć się od zatruwacza Twojego życia – nawet jeśli jest to Twój rodzic. 

Jednak nie wszyscy możemy sobie na to pozwolić. Jeśli jesteś osobą niepełnoletnią, na utrzymaniu toksycznych rodziców, to raczej nie wyprowadzisz się z domu i nie zerwiesz z nimi kontaktu – musisz na to poczekać do osiemnastki. To samo dotyczy partnera. Czasem to on/ona jest żywicielem rodziny, ojcem czy matką naszych dzieci. Odejście od toksycznego partnera – z którym nie da się rozmawiać i który ignoruje prośby pójścia na terapię czy przeanalizowania, chociaż swojego zachowania – jest trudne. Wtedy trzeba uzbroić się w środki, które pomogą nam radzić sobie z toksycznymi ludźmi. 

Toksyczni ludzie – jak sobie z nimi radzić?

  • staraj się rozmawiać i nie powielać jego/jej toksycznych zachowań – nie krzycz, nie awanturuj się
  • zaproponuj mu/jej pójście na terapię
  • powiedz mu/jej, jak się czujesz z tym, co Ci robi
  • ustal jasne granice, których nie chcesz, aby druga strona przekraczała
  • sam/sama pójdź na terapię, ale nie po to, aby dowiedzieć się, jak naprawić drugą stronę, tylko po to, aby uzyskać wsparcie dla siebie 

Jak ignorować toksycznych ludzi

Jak ignorować toksycznych ludzi? Ignorowanie nie jest zdrowe – traktowanie kogoś ciszą też jest toksyczne. Zdaję sobie sprawę, że w pewnych sytuacjach nie da się uciec od takiej osoby – wcześniej podałam przykład osoby niepełnoletniej czy partnera. W takich przypadkach najlepiej jest jednym uchem wpuszczać, a drugim wypuszczać, co taka osoba mówi. 

Dobrze jest mieć w tym wsparcie, najlepiej psychoterapeuty lub psychologa. Stałe przebywanie z toksyczną osobą, która nami manipuluje i nam umniejsza, może naprawdę odcisnąć na nas duże piętno. Ludzie, którzy od lat byli ofiarami toksycznych osób, mają najczęściej wiele problemów z tego tytułu – są pełni kompleksów, zagubieni, brak im pewności siebie, ciężko jest im zaufać drugiej osobie. Jeśli masz możliwość udania się po pomoc do specjalisty, który wesprze Cię w tym trudnym czasie, to nie wahaj się – pomoże Ci on zmienić myślenie o sobie. Może przez to zbierzesz się na odwagę i postanowisz zostawić toksycznego partnera? Może wtedy słowa Twoich rodziców nie będą aż tak Cię ranić? Może w końcu przygotujesz się mentalnie na rzucenie pracy, w której męczy Cię toksyczny szef? 

Wiem, że są to bardzo trudne do zrobienia rzeczy, ale nie są niemożliwe. Najważniejsze jest to,  żeby jak najszczelniej chronić w tym czasie naszą głowę przed toksyczną narracją – nie daj sobie wmówić, że to z Tobą jest coś nie tak. Daj sobie czas i wzmacniaj się psychicznie, aż w końcu będziesz gotowy/a odejść.

Jeśli jednak odciąłeś/aś się od Twojej toksyny i teraz ona/ona zarzuca Cię masą telefonów i wiadomości, to nie zwracanie na nią uwagi jest najlepsze, co możesz zrobić! Oto kilka sposobów, które pomogą Ci w ignorowaniu jej:

  • Powiedz przyjaciołom,  z czym się mierzysz i poproś, żeby pilnował Cię w tym, żebyś nie uległ/a manipulacji toksyny.
  • Nie nabieraj się na zapewnienia, którymi teraz zarzuca Cię toksyczna osoba – jeśli postanowiłeś/aś się od niej odciąć, to na pewno przed Twoim odejściem dostała ona już wystarczająco dużo szans.
  • Jeśli macie to samo grono znajomych, to rób wszystko, żeby unikać z nim/nią spotkań.

Jak odciąć się od toksycznych ludzi?

Jak odciąć się od toksycznych ludzi raz na zawsze? Nie mam na to złotej recepty. Jeśli kochasz osobę, która jest toksyczna, to niestety, odejście od niej będzie naprawdę trudne. Jednak dla swojego dobra trzeba się spakować i wyjść z ich życia. Bez powrotów i wiary w to, że może się on czy ona zmieni. Jeśli ktoś od dawna traktuje Cię jak śmiecia i nie raz prosiłeś/aś go o zmianę, o pójście na terapię, o pracę nad sobą, to jedyne co Ci pozostaje, to całkiem odciąć się od takiego człowieka. Znajdź swoje mieszkanie, pokój lub tymczasowo zamieszkaj u przyjaciółki czy rodziców. Zmień pracę, jeśli jest to konieczne. Odizoluj się od jego/jej toksycznych kolegów i koleżanek. Nie ma co zatruwać sobie życia – nawet jeśli odcięcie trucizny wymaga poświęceń i jest bolesne, to wierz mi – warto to zrobić. Trzymam za Ciebie kciuki!

Zobacz:

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę