Co to znaczy być toksycznym? Definicja, cechy takiej osoby

Masz tak czasem, że mówisz albo śpiewasz coś i nie zastanawiasz się nad sensem danych słów? Żeby być szczerą, muszę przyznać, że mi się to czasem zdarza. Jak miałam około 13 lat, to byłam wielką fanką Britney Spears. Do dzisiaj zdarza mi się nucić pod nosem Don’t you know that you’re toxic? I w sumie naszła mnie rozkmina – o czym śpiewa Bryta? Tekst Toxic nie jest specjalnie wyszukany i wiem, o czym jest ta piosenka, ale co to znaczy być toksycznym? Jaka jest tak właściwie osoby toksycznej definicja? Zapraszam do świata moich rozkmin, których dzisiejszym sponsorem jest Britney Spears – zaczynajmy.

Co to znaczy być toksycznym?

Zauważyłam, że są dwa obozy, jeśli chodzi definicję osoby toksycznej. Pierwszy z nich podchodzi do toksyczności bardzo ogólnie – dla nich każde złe zachowanie to przejaw bycia toksyną. Drugi obóz do tego, co to znaczy być toksycznym, podchodzi bardziej restrykcyjnie – żeby dostać miano toksyny, trzeba się bardziej postarać. Ja również do niego leżę, bo uważam, że wszyscy popełniamy błędy, za które czy tego chcemy, czy nie, najczęściej obrywają inni ludzie. Czasem zrobimy coś celowo, żeby komuś dopiec, ale jeśli nie jest to nagminne i był to po prostu jakiś odpał pod wpływem emocji, to nazywanie kogoś toksycznym, bo coś jednorazowo zrobił źle, jest jak dla mnie za mocne.

Osoba toksyczna – definicja

Przejdźmy do konkretów – co to znaczy toksyczny człowiek? Najogólniej rzecz ujmując: toksyczni ludzie lubią manipulować. Jednak manipulacja ma więcej twarzy niż sam Grey, dlatego przytoczę Ci kilka przykładów zachowań, które rozjaśnią Ci, co to znaczy toksyczny człowiek i co jest przejawem manipulacji. 

 • Wyobraź sobie taką sytuację: jesteś w gronie przyjaciółek i jedna z nich niemal zawsze rzuca teksty w stylu:
 • Nie rozumiem, jak możesz się tak mocno malować!
 • Ta sukienka jest dosyć krótka – nie wstyd Ci tak wyjść?
 • Nie wiem, po co Ty się tak bawisz w tę pielęgnację twarzy – w ogóle Ci to nie pomaga. Ja używam tylko kremu Nivea i zobacz, jaką mam ładną cerę…
 • Naprawdę musiałaś uczyć się na ten sprawdzian aż tydzień? Przecież to było takie proste…

Ta oto koleżanka jest toksyczna. Dlaczego? Bo na każdym kroku musi Ci umniejszać. W swoich wypowiedziach ciągle podkreśla, że ona jest taka świetna – a Ty? Ojjj, Ty jesteś daleko za nią, nie masz się nawet co porównywać. Ona w przeciwieństwie do Ciebie nic nie musi robić, żeby tak dobrze wyglądać i dostawać dobre oceny. W dodatku wiecznie krytykuje Twój styl ubierania i malowania się, bo to ona ma monopol na dobry gust, a Ty powinnaś się jej słuchać i brać z niej przykład. 

Uwierz mi: takich dziewczyn i chłopaków jest mnóstwo! Nie bez powodu na TikToku powstał trend z pick me girl. Co to znaczy? Pick me girl to typ osoby, które zachowują się dokładnie tak, jak opisałam to wyżej. Jeśli jesteś ciekawa, jakie jeszcze cechy przejawia pick me girl, to polecam wyszukać tę nazwę na TikToku. 

 • Teraz przykład związkowy. Jesteś w relacji z kimś, kto ciągle chce Cię mieć obok. W dodatku sprawdza Cię i pilnuje. Na przykład nie odpowiada mu to, jak się ubierasz. Według niej/niego nie masz prawa nosić krótkich sukienek, bo przecież inni będą widzieć Twoje ciało. Jak wystroisz się na miasto ze znajomymi, to awantura gwarantowana. O ile w ogóle do spotkania dojdzie, bo przecież Twoja druga połówka nie lubi, jak wychodzisz sama. Tylko z nią powinnaś spędzać czas – każda próba odklejenia się od niej, kończy się dramą.

Taka zazdrość jest toksyczna – koniec kropka. To, że jesteśmy w związku nie oznacza, że powinniśmy się całkowicie oddać drugiej stronie. Jeśli mamy ochotę spędzać część czasu osobno, to powinniśmy mieć do tego prawo. Najczęściej takie toksyny zostały w przeszłości zdradzone albo oszukane. Jednak nie mogą przez swoje lęki zamknąć nas w klatce! W związki powinno się wchodzić po uporządkowaniu sobie bajzlu, który zostawił nam w głowie poprzedni partner/ka – zazdrość i odgrywanie roli policjanta to słabe i toksyczne budulce relacji.

 • Ostatni przykład, który pomoże Ci zrozumieć rozpiętość tego, co to znaczy, że ktoś jest toksyczny, dotyczyć będzie rodziców. Załóżmy, że jesteś studentką filozofii. Twoi rodzice są lekarzami i od dziecka wtłaczali Ci do głowy, że tylko poważne zawody typu lekarz czy prawnik mają znaczenie. W dodatku są oni bardzo krytyczni – typowi perfekcjoniści, którzy zarówno w pracy, jak i w domu wymagają od innych dawania z siebie 100%. Jako studentka czasem wracasz do domu na weekend – no i się zaczyna. Mówisz, że wygrałaś konkurs za najlepszy esej o filozofii transcendentalnej Immanuela Kanta i co słyszysz? Że powinnaś zacząć wkładać energię w naukę poważnych rzeczy. Dodatkowo pada kilka uwag, że ostatnio trochę się zaniedbałaś. Właściwie nie ma rzeczy, która robiłabyś dobrze – źle wyjmujesz naczynia ze zmywarki, źle się ubierasz, źle się malujesz, źle się wypowiadasz. Spotykasz się ze złymi ludźmi i masz zły kodeks moralny. A Twój plan na życie to już w ogóle dramat. 

Rodzice często zapominają, że ich dzieci to osobne byty – to, że ktoś nas urodził i wychował, nie daje mu prawa do przecięcia nad nami 100% kontroli. Projektowanie kogoś pod swoją wizję jest toksyczne.

Cechy osoby toksycznej

Toksyczność nie jedno ma imię. Umniejszanie komuś, chora zazdrość, nadmierny krytycyzm, usilne trzymanie kogoś przy naszym boku 24/7, niedawanie komuś prawa do życia, tak jak chce, to tylko jedne z wielu cech osób toksycznych. Co jeszcze można podać jako przykład, odpowiadając na pytanie, co to znaczy toksyczny człowiek? Jakie jeszcze cechy mają osoby toksyczne?

 • nie potrafią w spokoju rozmawiać – praktycznie zawsze krzyczą i trzaskają drzwiami
 • często robią z siebie ofiary 
 • wpierają Ci rzeczy, które nie miały miejsca – na przykład, że coś powiedziałaś albo zrobiłaś
 • swoje zachowania zawsze tłumaczą trudną przeszłością i problemami
 • w sytuacjach konfliktowych potrafią znikać na kilka dni, nie odbierać od Ciebie telefonów ani nie odpisywać Ci na wiadomości
 • praktycznie nigdy nie potrafią się przyznać do winy – widzą problem w każdym, tylko nie w sobie
 • obiecują, że się zmienią, a tego nie robią
 • wyśmiewają i obrażają Cię zarówno w domu, jak i w obecności innych osób

Wyżej wymienione cechy osoby toksycznej są klasykami – na pewno jest więcej przejawów toksyczności. Jednak jeśli ktoś raz czy dwa trzaśnie drzwiami albo coś Ci obieca i tego nie zrobi, to nie ma co nazywać go od razu toksyczną osobą. Ludzie robią głupstwa – taka jest nasza natura. Podejrzewam, że Ty na swoim koncie również masz kilka słabych zachowań. Miano toksyny zostawmy dla regularnych zatruwaczy naszych żyć. Daj znać w komentarzu, jakie Ty byś jeszcze wymieniła cechy osoby toksycznej – powiększajmy razem bazę czerwonych flag, które powinny nas zaalarmować, że ktoś leci z nami w kulki!

Sprawdź:

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę