Daddy Issues – co to znaczy i jakie są tego symptomy?

Stosunkowo od niedawna zaczęto zwracać uwagę na to, jak ważną postacią w życiu dzieci są ojcowie. Przeważnie relacja z matką była częściej opisywana, gdyż w wielu rodzinach to właśnie kobiety poświęcają się rodzinie i wychowaniu potomstwa, a mężczyźni zajmują się pracą i zarabianiem pieniędzy.

Relacja z ojcem odgrywa kluczową rolę w późniejszych etapach życia dzieci. Geneza daddy issues związana jest z psychoanalizą Freuda, Kompleksem Elektry psychiatry Carla Junga oraz stylami przywiązania psychiatry Johna Bowlby’ego.

Daddy issue – co to za termin? Jak wygląda daddy issue w związkach? Daddy issue – symptomy, objawy. W poniższym artykule omówimy te i inne kwestie z daddy issue. Przykłady zachowań związanych z tym terminem znajdziesz poniżej.

Daddy issue – co to znaczy?

Wiele osób używa tego terminu, nie wiedząc, co on właściwie dokładnie znaczy. Daddy issue – co to? Warto podkreślić, że nie jest to termin naukowy, pochodzi on z języka potocznego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „problemy z tatusiem”. 

Wiąże się on z relacją dziecka z ojcem i jej wpływem na późniejsze funkcjonowanie. Częściej dotyczy kobiet, ale nie tylko – daddy issue u mężczyzn również występuje. Jak objawia się u każdej z płci? Tę kwestię omówimy w dalszej części artykułu. Poruszymy również temat daddy issue i przykładów zachowań, które mogą świadczyć o występowaniu tej zaburzonej relacji i postrzegania innych ludzi.

Daddy issues – symptomy

Panuje przekonanie, że jeśli kobieta zwiąże się ze starszym od siebie mężczyzną, to od razu przejawia daddy issues. Symptomy tego zjawiska są jednak o wiele bardziej złożone. 

Zacznijmy od omówienia stylów przywiązania, które łączą się z zagadnieniem daddy issue. Każdy z nas buduje je już w dzieciństwie. Rodzice mają ogromny wpływ na to, jak wyglądać będzie później nasz styl przywiązywania się – ma to więc związek z relacjami, w które wchodzimy, z tym jak podchodzimy do partnera/ki i jak radzimy sobie w trudnych momentach, będąc w związku. Jakie style przywiązania wyróżniamy?

Bezpieczny

Bezpieczny styl przywiązania przejawiają osoby zazwyczaj pewne siebie, które wchodzą w zdrowe, długotrwałe związki. Do bycia singlem nie podchodzą z przerażeniem.

Lękowo – ambiwalentny

Lękowo – ambiwalentny styl przywiązania wiąże się z bardzo dużą potrzebą bliskości, wręcz osaczaniem drugiej osoby. Takie osoby bardzo boją się odrzucenia i odejścia partnera/ki. Uważają, że na miłość muszą zasłużyć. 

Unikowy

Unikowy styl przywiązania wiąże się z poczuciem skrępowania w bliskich relacjach. Osoby przejawiające unikowy styl przywiązania często odbierają swoich partnerów życiowych jako nachalnych i osaczających, co raczej wiąże się z wcześniej wspomnianym strachem przed intymną relacją, a nie z tym że partnerzy tych osób rzeczywiście tacy są. Tacy ludzie potrzebują dużo przestrzeni, a problemy z bliskimi relacjami rekompensują np. praca. 

Zdezorganizowany

Oprócz wcześniej wymienionych 3 stylów wyróżnia się jeszcze jeden – zdezorganizowany. Objawia się on ciągłym napięciem, które związane jest z nadmierną kontrolą. Takie osoby mogą traktować partnera z jednej strony jako coś pewnego, stałego i bezpiecznego, a z drugiej jako zagrożenie.

To, jaki styl przywiązania wynieśliśmy z naszej relacji z rodzicem, ma wpływ na występowanie daddy issue. Zachowania związane z daddy issue wynikają więc ze słabej lub nieistniejącej relacji z ojcem. Daddy issue w związkach objawia się m.in:

  • potrzebą bycia traktowaną jak mała dziewczynka
  • oczekiwaniem, że partner się nami w pełni zaopiekuje
  • ciągłą potrzebą zwracania na siebie uwagi mężczyzn  
  • potrzebą ciągłej uwagi ze strony partnera
  • szybszym wchodzeniem w relacje intymne
  • usilnym poszukiwanie uczucia 
  • problemami w rozgraniczaniu własnych pragnień i emocji
więź z tatą
Brak ojca w dzieciństwie może powodować wiele problemów w dorosłym życiu

Daddy issues zachowania i objawy

Daddy issues – zachowania świadczące o występowaniu tego zjawiska, nie muszą być tak oczywiste i dotyczyć relacji romantycznych. Daddy issues w związkach obawia się najczęściej, ale wpływa także na relacje z innymi ludźmi i samym sobą. 

Co zaliczamy do nietypowych objawów daddy issue? Na co daddy issue wpływa, ale nie w sposób bezpośredni? Np. na zaburzoną relację z jedzeniem, na problem z samookaleczaniem, z narkotykami i innymi używkami, na występowanie niskiej samooceny i inicjowaniem walki z autorytetami.

Daddy issues po polsku. Czy jest tłumaczenie tego?

Jak już wcześniej wspomniano, daddy issue nie jest terminem naukowym. Jest to potoczne określenie zaburzonej relacji z ojcem, która negatywnie wpływa na różne aspekty życia osoby borykającej się z daddy issue. 

W Polsce większość ludzi używa tego zwrotu w jego pierwotnej formie, czyli po angielsku. Jest jednak grupa osób, która tłumaczy ten termin jako „problemy z tatusiem”.

Niestety, wiele osób używa terminu daddy issue czy problemy z tatusiem, aby kogoś obrazić. Problemy z wchodzeniem i byciem w relacjach są jednak poważne i mają znaczący wpływ na komfort naszego życia. 

Borykanie się z nimi nie powinno być powodem do wstydu. Jeśli zauważasz u siebie symptomy daddy issue, to nie czuj wstydu – każdy z nas z czymś się mierzy. 

Jeśli cokolwiek utrudnia Ci funkcjonowanie i odbiera przyjemność z życia, to warto jest się jak najszybciej skonsultować z psychiatrą, psychoterapeutą lub psychologiem. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane ze stanem swojego zdrowia psychicznego, to porozmawiaj ze specjalistą – nie ma w tym nic złego.

Daddy issues w związku? 

Objawy daddy issue najczęściej zauważamy, będąc w relacji romantycznej. To wtedy napotykamy na problemy w postrzeganiu drugiej osoby i zauważamy, że oczekujemy od niej nie tego, czego powinniśmy. 

Relacja z ojcem ma ogromny wpływ na funkcjonowanie w związkach. Bliska, pełna otwartości i zrozumienia więź z tatą pozwala budować zdrowe związki. 

Daddy issues u mężczyzn, czy jest możliwe? 

Daddy issues u mężczyzn występuje tak samo jak u kobiet. Daddy issues, przykłady zachowań i uczuć, jakie towarzyszą mężczyzną to np.:

  • poczucie nieadekwatności
  • brak męskiego wzorca, który bezpośrednio wpływa na relacje, niszczy je
  • problemy z pewnością siebie
  • niska samoocena
  • bycie zbyt krytycznym względem siebie
  • poszukiwanie w wieku dorosłym rekompensaty za braku ojca lub jego niedostępności emocjonalnej

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę