Twoje dziecko nie lubi matematyki? Sprawdź, jak zachęcić ucznia do nauki!

Choć matematyka nosi zaszczytne miano królowej nauk, nie jest żadną tajemnicą, że jest to jeden z najmniej lubianych przez dzieci przedmiotów. Niechęć do wykonywania obliczeń jest spowodowana niezrozumieniem pewnych matematycznych zasad, co niestety skutkuje niską oceną w dzienniku. Okazuje się jednak, że prawidłowe rozumowanie matematycznych schematów może sprawić, że liczenie stanie się naprawdę fascynującym zajęciem. Sprawdź, jak zainteresować ucznia światem matematyki!

Obliczanie pola kwadratu, objętości graniastosłupa czy największej wartości funkcji jest dla Twojego dziecka czarną magią? Martwi Cię kolejna dwója w dzienniku i zupełnie nie wiesz co zrobić, aby Twoja pociecha chociaż trochę polubiła liczenie? Pamiętaj, że niechęć do matematyki wynika głównie z jej niezrozumienia. Dzieci, które nie przyswoją podstawowych, nie są w stanie w żaden sposób podnosić poziomu swoich umiejętności. Jedyne, co uda im się podnieść to poziom własnej frustracji i niezadowolenia z siebie. Matematyka da się lubić! Co więcej, wykonywanie działań matematycznych może okazać się fascynującym zajęciem – oczywiście pod warunkiem, że obudzisz w swoim dziecku chęć poznawania matematycznych schematów i pokażesz, jak można zastosować je w codziennym życiu. Sprawdź, co możesz zrobić, aby zachęcić dziecko do nauki liczenia! 

Jak sprawić, aby Twoje dziecko polubiło matematykę?

Istnieje kilka trików, których zastosowanie może sprawić, że Twoje dziecko uzna naukę matematyki za coś naprawdę fajnego. Oto kilka wskazówek, które pomogą Twojemu dziecku w przyswajaniu matematycznych reguł:

  • Nauka w miłej atmosferze – każde dziecko uczy się w swoim własnym tempie. Porównywanie tempa jego nauki z wynikami szkolnych kolegów może przynieść efekt odwrotny do oczekiwanego. Zadbaj o miłą i spokojną atmosferę podczas nauki.
  • Znajdź cierpliwego korepetytora – jeśli nie możesz przypomnieć sobie niektórych zagadnień ze szkoły, poproś o pomoc osobę, która ma doświadczenie w pracy z dziećmi. Najcenniejszą cechą dobrego korepetytora jest cierpliwość.
  • System pochwał i nagród – każde dziecko lubi być chwalone i nagradzane za postępy w nauce. Doceniaj wysiłek, jaki Twoje dziecko włożyło w naukę, nawet jeśli jest to obiektywnie niewielki sukces. 

Pamiętaj, że Twoje dziecko polubi naukę matematyki tylko wtedy, gdy zrozumie korzyści z jej przyswajania! 

Matematyka – dlaczego warto się jej uczyć

Nie ma nic trudniejszego niż przekonywanie dziecka do zrobienia czegoś bez podawania stosownych argumentów dlaczego powinno to zrobić. Jeśli chcesz zachęcić dziecko do nauki matematyki, pokaż mu, jak bardzo przydatny jest ten przedmiot poza szkołą. Koniecznie wspomnij o:

  • zastosowaniu matematyki w codziennym życiu,
  • umiejętności logicznego myślenia w wielu sprawach poza szkołą,
  • utrzymywaniu mózgu w dobrej kondycji,
  • znakomitych perspektywach na przyszłość.

Dziecko polubi matematykę wtedy, gdy zrozumie jak istotne jest jej zastosowanie w życiu poza szkołą. Oczywiście, umiejętność obliczania cosinusa nie przyda mu się podczas robienia zakupów, ale sprawny mózg i zdolność logicznego myślenia, którą nabył podczas nauki tego właśnie cosinusa, mają ogromny wpływ na całą jego przyszłość. 

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę