Dlaczego warto jeździć na rolkach?

Rolki to świetny sposób na to, aby włączyć do swojego życia odrobinę ruchu. Jazda na rolkach jest stosunkowo bezpieczna i nie wymaga specjalnej techniki ani dobrej kondycji. Dlaczego jeszcze warto spróbować swoich sił na rolkach? Sprawdź nasz poradnik, a wszystkiego się dowiesz.

Sport dla każdego

Jazda na rolkach może być świetnym pomysłem na spędzenie weekendu w mieście. Dużą zaletą tej aktywności jest to, że jeździć można zarówno indywidualnie, jak i w parze z bliską osobą czy przyjacielem. Są nawet specjalne wydarzenia dla fanów jazdy na rolkach, gdzie jednocześnie obok siebie jedzie nawet kilkadziesiąt osób. Jest to przyjemny sport rekreacyjny, gdzie tempo jazdy można dostosować do swoich potrzeb i możliwości.

Nie ma nic złego w powolnej i typowo rekreacyjnej jeździe, ale trzeba wiedzieć, że na rolkach można osiągać naprawdę niezłe prędkości. Jest to aktywność, która buduje wiele mięśni w ciele, zwłaszcza nogi i pośladki, ale jazda, zwłaszcza wyczynowa, ma też wpływ na rozwój muskulatury dolnej części pleców oraz ramion. Nie trzeba mieć super kondycji tak jak przy bieganiu, ale z drugiej strony regularna i bardziej intensywna jazda może pomóc spalić zbędne kilogramy. Jest to też bardzo przyjemny rodzaj ruchu na świeżym powietrzu.

Gdzie najlepiej kupić rolki?

Na rolkach jeżdżą wszyscy, dzieci i dorośli. Zabawę z tym sportem dobrze jest zacząć od wyboru dobrej jakości sprzętu, który pozwoli łatwo opanować technikę prawidłowej jazdy.

Polecamy zakupy w profesjonalnym sklepie sportowym. Na przykład w sklepie internetowym Sportano jest bardzo ciekawa kolekcja rolek męskich i damskich. Produkty są zróżnicowane cenowo, a wyposażenie jest przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych rolkarzy.

Sklep Sportano oferuje asortyment od najlepszych światowych producentów jak Rollerblade, Powerslide, K2 czy FILA. Kupując sprzęt w profesjonalnym sklepie sportowym, masz gwarancję, że jest to sprawdzone wyposażenie dobrej jakości, ponadto doświadczony sprzedawca może pomóc dopasować rozmiar czy wybrać odpowiedni model rolek.

Bardzo fajne w rolkach jest to, że jest to sport wyróżniający się stosunkowo niskim progiem wejścia. Nawet ktoś, kto ma rolki na nogach po raz pierwszy w życiu, już po kilkunastominutowej nauce koordynacji i równowagi może odczuwać przyjemność z jazdy. Co jeszcze warto wiedzieć?

Zalety z jazdy na rolkach

Rolki to przyjemny i niewymagający sport, gdzie ryzyko kontuzji czy urazu jest niższe niż w wielu innych sportach, zwłaszcza w typowo kontaktowych dyscyplinach drużynowych jak piłka nożna, koszykówka czy siatkówka. Rolki to także świetny sposób na zrobienie kondycji, wzmocnienie mięśni oraz zrzucenie zbędnych kilogramów i ogólną poprawę sprawności.

Jazda na rolkach może być dobrym sportem dla osób z nadwagą czy otyłością, które chcą schudnąć w zdrowy i bezpieczny sposób. Nie każdy wie na przykład, że rolki znacznie mniej obciążają stawy niż na przykład bieganie. To również dyscyplina sportowa, która pozwala pozbyć się nadmiaru kilogramów z ciała. Dla osoby o przeciętnej masie ciała, godzina jazdy na rolkach o średniej intensywności może spalić 600-700 kcal co jest naprawdę nie najgorszym wynikiem w porównaniu do innych sportów.

Rolki to sport ogólnorozwojowy, regularna jazda wpływa na wiele aspektów całego organizmu, pozwala wzmocnić mięśnie i wydolność serca. Podczas jazdy na rolkach najbardziej pracują mięśnie nóg i pośladków. Przy intensywnej jeździe pracują jednak też plecy, a zwłaszcza dolny odcinek kręgosłupa oraz ramiona.

Dużym atutem rolek jest to, że ciężko nabawić się kontuzji, przeciążyć jakiś mięsień czy staw, bo zakres ruchu i specyfika jazdy nie obciążają tak mocno organizmu, jak na przykład przy piłce nożnej, gdzie zawodnicy muszą wykonywać bardzo dynamiczne manewry czy szybko dobiegać do piłki często wymuszając na swoim organizmie wysiłek tak duży, że mięśnie, stawy czy więzadła mogą ulec uszkodzeniu.

Uprawianie sportu nawet tylko rekreacyjnie pomaga też usprawnić ogólną koordynację ruchową, bo żeby efektywnie przemieszczać się na rolkach, trzeba dobrze skoordynować pracę nóg i rąk. Jazda sprzyja dotlenieniu organizmu, wzmacnia układ sercowy i wydolność. Rolki pozwalają też zredukować stres i sprzyjają ogólnemu odprężeniu. Na rolkach można jeździć w pojedynkę albo w parze z drugą połówką czy przyjacielem.

Dzięki temu można mieć dużą elastyczność w działaniu. Żeby uprawiać ten sport, wystarczy po prostu wyjść z domu i znaleźć kawałek w miarę równej przestrzeni. Nie polecamy jazdy na rolkach po chodniku, chyba że ktoś lubi ciągłe drgania i nierówności. Na rolkach nie można też jeździć po ulicy w ruchu samochodowym, ale praktycznie w każdym mieście są już rozbudowane ścieżki rowerowe, które są idealnym podłożem również dla rolkarzy.

Jakie rolki kupić na początek?

Aby w pełni odczuć korzyści płynące z regularnej jazdy na rolkach, trzeba zacząć od wyboru dobrej jakości sprzętu, bo kiepskie czy zużyte rolki nie pozwolą cieszyć się jazdą. Najlepiej zadać sobie na początek kilka pytań: jak często chcesz jeździć? Czy po równym terenie, czy zróżnicowanym? Co bardziej cię kręci – wygoda i komfort, czy duże prędkości i akrobacje?

Najpopularniejsze rolki dla początkujących to tzw. rekreacyjne rolki. Są dość uniwersalne i nadają się do jazdy po różnej powierzchni. Wyróżniają się łatwością prowadzenia i nie wymagają dobrego opanowania techniki. Żeby wybrać dobry model, trzeba rozłożyć to na czynniki pierwsze:

  • wielkość kółek –większość modeli rekreacyjnych ma kółka w rozmiarze  70-84 mm. Dla osoby początkującej lepiej wybrać rolki z mniejszymi kółkami. Z kolei im większe kółka, tym bardziej można się rozpędzić.
  • twardość kółek – twardość kółek w rolkach to kolejny ważny aspekt. Kółka miękkie są przeznaczone dla osób, które przede wszystkim cenią sobie dobrą amortyzację i komfort jazdy. Sprawdzą się też na nierównym terenie. Twarde kółka pozwalają na szybszą i bardziej dynamiczną jazdę, ale wymagają dobrego opanowania techniki i najlepsze osiągi dają na idealnie gładkiej powierzchni. Standardowo rolki rekreacyjne mają kółka o twardości 74A-82A.
  • łożyska – w rolkach łożyska pełnią funkcję łącznika między kółkami a butem. Aby jazda była bezawaryjna, a sprzęt miał niskie ryzyko awarii, trzeba wybrać rolki z dobrymi łożyskami. Ich jakość określa się za pomocą parametru bezawaryjności łożyska, a dokładniej tolerancji między wewnętrznym i zewnętrznym pierścieniem. Chodzi o symbol ABEC, który może mieć wartość 1-9, przy czym najlepsze są łożyska z ABEC-9.
  • but, wkładka – rodzaj buta w rolkach ma wpływ nie tylko na komfort i wygodę, ale także na technikę jazdy. Miękka wkładka w rolkach będzie lepsza dla początkujących, podczas gdy twardy but jest bardziej wymagający pod względem techniki jazdy. Warto w tym przypadku też zwrócić uwagę na materiał wkładki, który powinien być syntetyczny i dobrze oddychający.

Jak widać jazda na rolkach może mieć wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Jeśli chcesz zacząć przygodę z rolkami, wybierz dobry sprzęt dopasowany do swoich umiejętności i preferencji. Sprawdź asortyment w profesjonalnym sklepie sportowym Sportano, gdzie znajdziesz duży wybór i pomoc przy dopasowaniu modelu.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę