Niedobór testosteronu – oto co musisz wiedzieć o męskim hormonie

Testosteron to hormon, który zmienia chłopców w mężczyzn i jest odpowiedzialny za duże różnice między mężczyznami a kobietami. Testosteron ma ogromny wpływ na fenotyp, fizjologię i psychologię człowieka, jest siłą napędową reprodukcji i ma wpływ na społeczeństwo, kulturę i politykę. W przeciwieństwie do innych narządów dokrewnych, dobrze ukrytych w ciele, jądra, jako źródło testosteronu, mają odsłoniętą pozycję, a zatem są dość wrażliwe, a także łatwo dostępne do manipulacji z zewnątrz. Dlatego dość wcześnie w historii ludzkości skutki działania testosteronu, a raczej jego niedobór, stały się znane, a historia pełna jest przykładów zastosowania tej wiedzy.

W poniższym artykule przedstawiono opisy niedoboru testosteronu, a także identyfikację testosteronu jako substancji chemicznej.

Czym właściwie jest testosteron?

Zanim przejdziemy do tego, co on robi  i jakie jest ryzyko związane z niedoborem testosteronu (co jest ważnym tematem), najpierw musimy zrozumieć tak naprawdę, czym jest testosteron.

Testosteron to hormon męski, który jest głównie wytwarzany w jądrach i należy do grupy androgenów  (które same w sobie są hormonami steroidowymi). Testosteron jest często nazywany  powszechnie męskim hormonem,  chociaż wytwarzają go zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jednak mężczyźni zwykle produkują znacznie więcej testosteronu.

Testosteron ma wpływ na męskie cechy, takie jak:

  • Popęd seksualny.
  • Zarost.
  • Wypadanie włosów.
  • Głos.
  • Masa mięśniowa.

Testosteron jest wytwarzany już w okresie płodowym, ale jego poziom jest stosunkowo niski aż do momentu dojrzewania, kiedy to znacząco wzrasta. Skutkuje to klasycznymi objawami dojrzewania, takimi jak pojawiający się trądzik, nierówne nastroje i wzrost masy mięśniowej.

Funkcje testosteronu

Można powiedzieć, że funkcją testosteronu jest zwiększenie popędu seksualnego, zapewnienie dobrej masy mięśniowej oraz ogólnie wzmocnienie męskich cech.

Działanie androgenów zaczyna się już w łonie matki i umożliwia rozwój zewnętrznych narządów płciowych dziecka. W okresie dojrzewania kontynuuje rozwój wtórnych cech płciowych i funkcji rozrodczych, takich jak pożądanie seksualne, erekcja i produkcja nasienia w późniejszych latach. Ich wpływ na rozwój męskiego układu rozrodczego i drugorzędowych cech płciowych nazywany jest efektem androgennym. Pozytywnie wpływa na siłę kości i mięśni, oddziałując na narządy takie jak układ nerwowy, prostata i szpik kostny. Z drugiej strony odgrywa ważną rolę w rozwoju funkcji poznawczych przez całe życie. Zapewniając retencję azotu w organizmie, zwiększa rozwój mięśni i kości. Ponadto udowodniono również wpływ tych hormonów na produkcję komórek krwi i poziom lipidów w surowicy. Ten wpływ na wzrost i narządy określa się jako efekty anaboliczne (powiększające).

Obecnie przyjmuje się, że poziomy androgenów w surowicy powyżej pewnej wartości progowej są wystarczające do normalnej funkcji seksualnej. Proponuje się sprzeczne poglądy na temat tej wartości progowej. Wiadomo, że u ludzi z niskim poziomem androgenów w surowicy jest prawie zawsze związany ze spadkiem libido oraz spadkiem twardości i częstotliwości.

Erekcja następuje poprzez zwiększenie przepływu krwi do prącia, zmniejszenie wypływającej krwi i zwiększenie ciśnienia wewnątrz penisa. Wpływ androgenów na krążenie krwi w prąciu polega na zwiększeniu dopływu i zmniejszeniu odpływu krwi.  

Pozytywne działanie testosteronu

Testosteron ma szereg pozytywnych skutków dla twojego ciała i psychiki. Oto kilka  z nich:

  • Większa odporność na niektóre choroby, w szczególności chorobę Alzheimera i choroby układu krążenia.
  • Mniejsze ryzyko depresji.
  • Niższy poziom tkanki tłuszczowej, zwiększona masa mięśniowa i wyższa gęstość kości.
  • Zwiększony popęd seksualny, silniejsza erekcja i silniejsza przyjemność seksualna.

Jak mierzyć testosteron?

Testosteron jest mierzony w próbce krwi pobranej od pacjenta. Poziom testosteronu jest mierzony w celu zdiagnozowania niedoboru testosteronu. Testosteron to hormon, który nie stabilizuje się w ciągu dnia. Jest wyższa rano a maleje po południu.

Czas jest ważnym czynnikiem w pomiarach poziomu testosteronu, najlepiej badania przeprowadzać między 08:00 a 10:00 rano. Całkowity poziom testosteronu w surowicy jest mierzony z próbki krwi pobranej na czczo. Zalecane jest potwierdzenie niskiego poziomu testosteronu 2-3 krotnym pobraniem próbek krwi.

Jaki jest odpowiedni poziom testosteronu?

Zwykle przyjmuje się, że poziom od 300 do 1000 nanogramów na decylitr krwi jest liczony jako normalny poziom. Mniej niż 300 można zakwalifikować jako niedobór testosteronu.

Powyżej niż 1000 nanogramów na decylitr również nie są klasyfikowane jako zagrożenie dla zdrowia. W rzeczywistości istnieje bardzo niewiele dowodów na negatywne skutki ekstremalnie wysokich poziomów testosteronu. Najczęstsze skutki uboczne to przedwczesna utrata włosów i trądzik.

Testosteron odgrywa istotną rolę w utrzymaniu odpowiedniej gęstości kości, regulacji rozkładu tkanki tłuszczowej i utrzymaniu siły i masy mięśniowej, w rozwoju owłosienia twarzy i ciała, w produkcji czerwonych krwinek, w sprawności seksualnej oraz w produkcji nasienia.

Niedobór testosteronu występuje u około 2% mężczyzn na świecie. Chociaż u młodych mężczyzn jest to 1%. Niedobór testosteronu stwierdza się u 50% mężczyzn po 80 roku życia.

Niedobór testosteronu i wynikające zagrożenia

Istnieje kilka negatywnych skutków skrajnie wysokiego poziomu męskiego hormonu. Z drugiej strony, niedobór testosteronu wiąże się z różnymi negatywnymi skutkami. Oto niektóre z najczęstszych objawów niedoboru testosteronu:

  • Osteoporoza.
  • Zmniejszona pewność siebie.
  • Depresja.
  • Problemy ze snem.
  • Zmniejszony popęd seksualny.
  • Bezpłodność.
  • Problem z erekcją.

Na szczęście istnieje wiele sposobów na naturalne zwiększenie poziomu testosteronu.

Przyczyny pojawiania się niedoboru testosteronu

Niski poziom testosteronu może być spowodowany różnymi czynnikami:

  • Starzenie się –  aktywni mężczyźni, którzy regularnie uprawiają seks i dbają o swoją dietę bogatą w  cynk i witaminę E, cierpią w mniejszym stopniu na niedobór testosteronu niż mężczyźni, którym się po prostu nie chce uprawiać seksu.
  • Ojcostwo – istnieją wyraźne korelacje między liczbą dzieci a poziomem testosteronu u mężczyzn. Im więcej dzieci, tym niższy poziom testosteronu. Nie oznacza to jednak, że mężczyzna z trójką dzieci automatycznie ma niższą wartość hormonu niż mężczyzna bez dzieci. Możliwe jest naturalne podniesienie poziomu testosteronu,  a produkcja testosteronu jest bardzo indywidualna.
  • Cukrzyca typu 2.

Jak leczyć niedobór testosteronu?

Możliwości leczenia dolegliwości związanych z niedoborem testosteronu wzrosły wraz z rozwojem technologii. Jest to zastąpienie funkcji seksualnych, przywrócenie libido (pożądania seksualnego) i dobrego samopoczucia. Terapia zastępcza androgenami, poza wpływem na funkcje seksualne, zapobiega postępowi zaawansowanej osteoporozy, poprawia siłę mięśni i zwiększa sprawność umysłową. Terapia testosteronem polega na utrzymaniu fizjologicznego poziomu testosteronu w surowicy krwi, a także na optymalizacji produktów metabolizmu testosteronu, DHT i estradiolu. Obecnie stosowane są tabletki doustne, zastrzyki domięśniowe i plastry przyczepiane do moszny (skóry jąder) lub poza skórą moszny.

Chociaż wszystkie te metody mają wyraźne zalety i wady, plastry i żele testosteronowe stosowane przez przyleganie do skóry zapewniają fizjologiczną i skuteczną regenerację, naśladując codzienny rytm uwalniania testosteronu. Ponadto wiele metod leczenia jest wciąż w fazie badań.

Jeśli uważasz, że cierpisz na niedobór testosteronu, powinieneś oczywiście udać się w pierwszej kolejności do lekarza. Jeśli po różnych badaniach dojdziesz do wniosku, że potrzebujesz leczenia, może ono przyjąć najprawdopodobniej dwie różne formy:

  • Androtop – żel nakładany na suchą i czystą skórę, zwykle rano.
  • Leczenie iniekcyjne – Początkowo dwie strzykawki podawane w odstępach 6-tygodniowych. Następnie co 12 tygodni wykonuje się zastrzyk, aż do osiągnięcia normalnego poziomu testosteronu.

Celem leczenia jest osiągnięcie normalnego poziomu testosteronu, a nie podwyższenie go ponad normę.

Niedobór testosteronu- podsumowanie

Testosteron to niezwykle ważny hormon męski, który wpływa na wszystko w Twoim życiu. Wraz z wiekiem poziom testosteronu spada, ale możesz temu przeciwdziałać poprzez trening siłowy i odpowiednią dietę.

Brak opieki nad samym sobą może prowadzić do niedoboru testosteronu, który z kolei może skutkować jednym z następujących nieprzyjemnych objawów:

  • Niepłodność i problemy z erekcją.
  • Brak energii.
  • Depresja.
  • Niska samo ocena.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

10 thoughts on “Niedobór testosteronu – oto co musisz wiedzieć o męskim hormonie

  1. Zapomnieli w artykule podać naturalne metody zwiększenia testosteronu w organiźmie. Regularne treningi na siłowni stymulują zwiększenie produkcji testosteronu. Jest też metoda WHM, której jednym z efektów jest wzrost poziomu testosteronu.

  2. Enclomifen, tamoksyfen- SERM. Aromasin, armidex-inhibitory aromatazy. Bupropion-antydepresant. ZMA, bor, d2+k2, ashwaganda, tongkat ali coś tam mogą podziałać. Słońce, dobra dieta, umiarkowane kardio, trening siłowy.
    Najlepiej działa mała dawka enclomifenu i aromasinu, niestety trochę wysuszają, no i dużo słońca.

  3. Słyszę teraz o fali mężczyzn młodych albo w średnim wieku którzy zaczynają brać testosteron z zewnątrz bo mając testosteron w normie ale bliżej dolnej granicy, uważają że to za mało i trzeba to „leczyć”. Jednocześnie zaczynają brać nie tyle żeby ich ustawiło w środku normy, tylko ponad, i nazywają to hormonalną terapią zastępczą. Nie jest to już wtedy hormonalną terapią zastępczą ale mini cyklem sterydowym na czas nieokreślony lub na zawsze.

    Ja mówię, przyznajcie i odpuśćcie tą narrację że to lecznicze itp. Wiemy tak naprawdę że robisz to z innych powodów. Osobiście nie jestem przeciwnikiem brania nawet kokainy do końca życia jeżeli miałoby mi dać to lepsze życie i nie krzywdziłbym w ten sposób innych. Dlaczego nie można powiedzieć „wiesz będę brał testosteron bo chcę go mieć ponad normalny poziom”

  4. Poziom testo u ojców jest związany najbardziej z przepracowaniem – duża rodzina – dużo się pracuje. Jeśli zostanę ojcem nawet 5 dzieci ale je porzucę i będę żył jak niebieski ptak to nie będzie to miało żadnego wpływu na testo.

    1. Badanie poziomu testosteronu, doświadczenie z życia, kiedyś poszedłem rano na badanie wszystkich hormonów, dzień wcześniej wypiłem nie cale piwo wieczorem i badanie musiałem powtarzać po 10 dniach bo kortyzol miałem 7 x ponad norme.
      po 10 dniach miałem wszystko w normie…

  5. Teraz się nie dziwię, że sportsmeni dążą do zwiększenia poziomu testosteronu skoro odpowiada on między innymi za przyrost masy mięśniowej. Ciekawy i pouczający artykuł.

  6. Myślę, że długa i stresująca praca skutkuje obniżeniem testosteronu, nie odwrotnie… Choć zdarzają się sytuacje niedoboru testosteronu u młodych mężczyzn i wtedy jest problem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę