Skąd się wziął fenomen Among Us?

Among Us to prosta internetowa gra towarzyska, która w ostatnim czasie bije rekordy popularności. Dostępna jest zarówno na komputery stacjonarne, jak i na urządzenia mobilne (tablety, smartfony). Jest to gra grupowa, w której może uczestniczyć nawet dziesięciu uczestników. Nic więc dziwnego, że zdobyła uznanie w czasie pandemii, kiedy spotkania towarzyskie zostały w znacznym stopniu ograniczone. Młodzież, nie mogą się widywać czy razem imprezować, spędza czas ze swoimi znajomymi online, chociażby poprzez wspólne granie. Nie jest to oczywiście ekwiwalent zwyczajnych spotkań, ale pomaga sobie to w pewnym stopniu radzić z izolacją i poczuciem osamotnienia, które w czasie pandemii pojawiło się u tysiący młodych osób.

Co jest Among Us?

Among Us to nowoczesne podejście do klasycznych gier społecznych, takich jak Mafia czy Werewolf. 

Korzystając z komputera lub urządzenia mobilnego, użytkownicy grają jako członkowie załogi i muszą dokładnie zidentyfikować pośród nich oszustów lub wykonać swoje zadania, aby wygrać. Tymczasem oszuści osiągają zwycięstwo, zabijając członków załogi lub sabotując statek kosmiczny w ,którym się znajdują. Gra losowo wybiera oszustów na początku każdej gry.

Among Us to wieloosobowa gra komputerowa i mobilna, która nagle zyskała na popularności w czasach covidowych, stając się jedną z hitów gier wideo 2020.

Dwuwymiarowa gra kreskówkowa toczy się na jednej z trzech futurystycznych map: statku kosmicznego, stacji kosmicznej lub bazy planetarnej. Niski, dwunożny członek załogi biegnie z pokoju do pokoju, wykonując proste zadania, takie jak rozwiązywanie zagadek i przesuwanie kart identyfikacyjnych. Przez cały czas muszą szukać członków załogi, którzy zachowują się podejrzanie i zgłaszają wszelkie martwe ciała, jakie napotkają. 

Po zgłoszeniu ciała lub zwołaniu spotkania awaryjnego gracze dyskutują o tym, co widzieli podczas wykonywania swoich zadań, próbując uwolnić oszustów. Te dyskusje odbywają się w ramach funkcji czatu w grze lub w bezpłatnej aplikacji do rozmów wideo, takiej jak na przykład Discord. 

Użytkownicy mogą dołączać do publicznych gier online lub tworzyć własne gry prywatne. Każda gra ma swój unikalny kod, który użytkownicy mogą przekazać swoim znajomym, aby mogli dołączyć. Gry mogą być małe, dla czterech graczy lub do 10 graczy. 

Gra jest dostępna za darmo z reklamami na urządzeniach z systemem iOS i Android. Użytkownicy mogą również płacić za przedmioty kosmetyczne, takie jak zwierzęta, aby dostosować wygląd swoich członków załogi. 

Na czym polega Among Us?


Wszyscy uczestnicy gry w Among Us wcielają się w astronautów, którzy wykonują rozmaite prace – „taski” na statku kosmicznym. System losuje wybraną wcześniej liczbę graczy (zazwyczaj jest to tylko jeden, ewentualnie dwóch, gdy gra większa ilość osób), którzy zostają Impostorami. Ich zadaniem nie jest wcale wykonywanie zadań na statku, a zabijanie po kryjomu pozostałych. Kiedy któryś z graczy znajdzie ciało, powinien to zaraportować i zebrać w ten sposób zebranie. Jest to zazwyczaj najciekawsza część gry w Among Us: wszyscy uczestnicy mniej lub bardziej logicznymi argumentami próbują przekonać resztę, że to nie oni są Impostorem. Długość debaty można dowolnie ustalić przed rozpoczęciem rozgrywki, a gra umożliwia prowadzenie jej w formie pisemnej. Oczywiście gracze przy użyciu różnych form kontaktu (Skype, Discord etc.) mogą prowadzić ją także głosowo, wedle własnych preferencji – jest to zresztą wtedy trudniejsze, bo z tonu głosu łatwiej wyczytać kłamstwo. Wreszcie, na zakończenie obrad uczestnicy podchodzą do głosowania kogo należy wyrzucić ze statku kosmicznego. Jeżeli któryś z graczy zbierze większość, zostaje „wypchnięty” z gry, a reszta dowiaduje się czy był to Impostor czy może jest on nadal wśród nich.

Dlaczego Among Us jest tak popularny?

Początkowo gra była dostępna tylko na urządzenia mobilne i dopiero kilka miesięcy później została wydana przez Steam. Chociaż InnerSloth miał tylko kilku zwolenników, nadal aktualizował grę o nowe funkcje na podstawie opinii graczy, co prawda powoli, ale zdecydowanie ulepszając ją. 

Pandemia Covid-19 zmusiła ludzi na całym świecie do kwarantanny, ludzie spędzali mnóśtwo czasu w domach a to przyciągnęło uwagę użytkowników do popularnych gier wideo na Twitch oraz Amazon.

Dzięki wirtualnej rozgrywce i uzależnieniu od interakcji społecznych, Among Us idealnie nadawał się do wirtualnych spotkań towarzyskich – zastępowało grę planszową. W lipcu streamerzy Twitch zaczęli grać w tę grę ze swoimi znajomymi, transmitując ich rozgrywkę i przedstawiając Among Us swoim licznym obserwatorom. 

Przez ponad dwa lata gra zdobywała niewielkich, ale lojalnych fanów, zanim trafiła w centrum uwagi dzięki streamerom Twitcha. Sukces Among Us zrodził się z tej platformy o wiele bardziej niż z tradycyjnych mediów społecznościowych, w których większość popularnych hitów aplikacji znajduje swoje wyrzutnie.

Adaptacja gry wzrosła od tego momentu ze względu na niski koszt gry i prostotę rozgrywki. Chociaż użytkownicy muszą wykonywać zadania, czynności te są łatwe i możliwe do wykonania przez każdego, kto wie, jak korzystać z ekranu dotykowego lub obsługi myszy i klawiatury. 

Wraz ze wzrostem popularności gry, memy wokół niej rosną, tworząc efekt koła zamachowego, który przyciąga więcej użytkowników i sprawia, że ​​wracają. Jak w przypadku każdego wirusa, kolejnym wyzwaniem dla Among Us jest utrzymanie i zwiększenie sukcesu. 

Już studio InnerSloth wykazało zaangażowanie w grę. W sierpniu studio ogłosiło, że rozpocznie prace nad kontynuacją gry, jednak miesiąc później plany te zostały szybko anulowane. 

Wraz ze wzrostem popularności Among Us, InnerSloth anulował plany kontynuacji, aby skupić się na oryginale i nadal go wspierać. Firma dodaje na przykład dodatkową mapę.


Jak być dobrym w Among Us?


Among Us wbrew pozorom nie jest wcale łatwą grą, a żeby być w niej naprawdę dobrym trzeba nabrać odrobinę wprawy. Najważniejsza kwestia to umiejętność logicznego myślenia, dobra znajomość wszystkich mechanik gry oraz oczywiście zdolność do przekonywania innych co do swoich racji. Wygrywają osoby błyskotliwe, sprawnie myślące, a przede wszystkim sprytne. Trzeba bowiem albo niepostrzeżenie likwidować pozostałych członków załogi jako Impostor albo wykryć niecne zamiary i manipulacje któregoś z pozostałych graczy.

Prosty schemat pokochało wiele milionów graczy na całym świecie, także i w Polsce. Gra jest wyjątkowo wciągająca, pozwala spędzić wiele godzin w miłej atmosferze. Można także śmiało powiedzieć, że jest całkiem wartościowa: rozwija analityczne myślenie. Jest to także okazja do spędzenia wirtualnie czasu ze swoimi znajomymi, a nawet do poznania i zintegrowania się z nowymi ludźmi!


Czy miliony graczy Among Us generują miliony przychodów?

Według raportu PocketGamer opublikowanego w połowie września, Among Us wygenerowało co najmniej 14,8 miliona złotych przychodu więcej niż miesiąc temu. W tamtym czasie w innym raporcie stwierdzono, że ponad 70% wszystkich pobrań Among Us pochodziło z okresu sześciu tygodni poprzedzających tę datę. Do tej pory te liczby są prawie pewne, ale nadal możemy je wykorzystać do oszacowania z grubsza, ile pieniędzy zarobiła gra.

Należy zauważyć, że nie wszystkie przychody z 14,8 miliona złotych trafiają do Innersloth. Każda platforma, na której można znaleźć grę, iOS App Store, Google Play Store i Steam, uzyskuje 30% zniżki ze sprzedaży na swoich platformach, obniżając liczbę do 10,37 miliona złotych. Oprócz tego, czego żądają Steam, Apple i Google, Innersloth musi również płacić podatki od tego, co produkują, i musi je łączyć się z przepisami podatkowymi różnych krajów na całym świecie. Niemniej jednak 10,37 milionów złotych podzielone równo między trzech twórców gry to około 3 458 000 złotych na jednego dewelopera, co jest rewelacyjnym wynikiem do gry niezależnej.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę