Termostat czym jest i jak rozpoznać awarię?

Termostat ma istotny wpływ na utrzymanie prawidłowej temperatury silnika w samochodzie, ponieważ w układzie chłodzenia odpowiada za regulację temperatury. Chociaż na pierwszy rzut oka wspomniany regulator temperatury jest niepozorną częścią o prostej budowie, to można go śmiało uznać za jeden z głównych elementów układu chłodzenia. Tym samym trzeba mieć świadomość, że jeżeli dojdzie do jego uszkodzenia, to może to doprowadzić do wielu poważnych i zarazem bardzo kosztownych awarii.

  1. Za co odpowiada termostat w samochodzie?
  2. Co może sygnalizować, że regulator temperatury uległ uszkodzeniu?
  3. Jak wykorzystać wskaźnik temperatury silnika do zdiagnozowania usterki?

Warto więc zawczasu dowiedzieć się, jakie są najpopularniejsze oznaki uszkodzenia termostatu oraz gdzie można w razie potrzeby zamówić nową część. Na szczęście nie musisz szukać tych informacji we własnym zakresie. Poniżej znajdziesz wszystko to, co każdy kierowca powinien wiedzieć o termostatach samochodowych.

Za co odpowiada termostat w samochodzie?

W układzie chłodzenia to właśnie termostat odpowiada za mierzenie temperatury płynu chłodniczego. Następnie na podstawie uzyskanych pomiarów otwiera jeden z dwóch obiegów: krótki lub długi. Mały obieg wykorzystywany jest wtedy, gdy temperatura cieczy chłodzącej nie przekracza 80 stopni Celsjusza. Oznacza to, że płyn krąży wówczas jedynie pomiędzy nagrzewnicą a silnikiem.

Jeżeli natomiast zostanie odczytana wysoka temperatura silnika, to uruchomiony zostaje obieg długi. Składa się na niego cały układ chłodniczy wraz z chłodnicą. W tym przypadku płyn będzie chłodzony specjalnym wentylatorem, a dodatkowo na obniżenie jego temperatury wpłynie pęd powietrza powstający podczas jazdy. Dzięki temu termostaty umożliwiają uzyskanie optymalnej temperatury, eliminując w ten sposób wiele problemów.

Co może sygnalizować, że regulator temperatury uległ uszkodzeniu?

W przypadku uszkodzenia termostatu może wystąpić wyższe zużycie paliwa. Jest to skutek zablokowania się uszkodzonej części w pozycji otwartej, co prowadzi natomiast do tego, że silnik nie będzie mógł uzyskać optymalnej temperatury pracy. To natomiast może prowadzić do zwiększonego zużycia paliwa, co niepotrzebnie naraża kierowcę na dodatkowe koszty. Kolejnym problemem, który występuje przy wspomnianej usterce, jest dużo słabsze ogrzewanie samochodowe.

Usterka, przez którą blok silnika nie będzie mógł się nagrzać, jest niezwykle uciążliwa, ale na szczęście nie musi od razu prowadzić do wystąpienia poważnych problemów. Gorzej jednak jest wtedy, gdy termostat zablokuje się w pozycji zamkniętej, ponieważ nie ma wówczas żadnej możliwości schłodzenia systemu grzewczego, a płyn odpowiedzialny za chłodzenie jednostki napędowej nie może zostać schłodzony wspomnianym pędem powietrza lub wentylatorem. O ile prawidłowo działający termostat zostaje ponownie zamknięty wtedy, gdy temperatura spada, a otwarty przy wystąpieniu wzrostu, to niesprawny termostat pozostaje zamknięty przez cały czas, co prowadzi do konieczności przeprowadzenia kosztownych napraw.

Warto więc zawczasu skorzystać z bogatej oferty termostatów w popularnym sklepie internetowym https://intercars.pl/szukaj/termostaty-10804/ i zamówić nowy element, a następnie zlecić jego wymianę w pobliskim warsztacie.

Jak wykorzystać wskaźnik temperatur silnika do zdiagnozowania usterki?

Jednym z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych sposobów na zdiagnozowanie usterki w termostacie jest obserwowanie wskaźnika temperatury. Przyjmuje się, że jeżeli wskaźnik temperatury silnika podczas jazdy pokazuje minimalną temperaturę, to najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia termostatu.

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę