Zmywarka Bosch – błąd E22, co zrobić?

W obecnych czasach zmywarka staje się podstawowym elementem wyposażenia kuchni, który pozwala nam nie tylko zaoszczędzić czas konieczny do zmycia naczyń, ale również ogranicza zużycie wody. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele różnych urządzeń wyprodukowanych przez czołowych producentów takich jak marka Bosch. Nawet najlepsze urządzenia nie są jednak bezawaryjne i może okazać się, że w pewnym momencie na wyświetlaczu zmywarki pojawi się komunikat o błędzie. Jednym z tych, które mogą wyświetlić się na zmywarce Bosch jest błąd E22. Co robić w takim przypadku? Co właściwie oznacza ten komunikat? Czy powinniśmy się martwić? Przekonajmy się. Okazuje się bowiem, że informacja o błędzie nie musi wcale oznaczać konieczności zlecania kosztownych napraw. 

Zmywarka Bosch – błąd E22, o co chodzi?

W internecie znaleźć możemy wiele zapytań dotyczących zmywarek tej marki a fraza “zmywarka Bosch błąd E22” jest jedną z bardzo często wyszukiwanych. Zacznijmy więc od wyjaśnienia co właściwie oznacza błąd E22 w zmywarkach Bosch. Mówiąc najprościej, jest to komunikat, który informuje nas o tym, że urządzenie przestało pobierać wodę. Może być to spowodowane kilkoma przyczynami. Czasem może być to awaria sieci wodociągowej, która sprawia, że zmywarka nie może pobrać wody. Zdarza się również, że dochodzi do zapchania filtru w zmywarce. Czasem dzieje się również tak, że przyczyną pojawienia się z zmywarce Bosch błędu E22 jest zator w przewodzie odpływowym. W takiej sytuacji urządzenie również blokuje pobieranie wody. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być również zgięcie się lub złe ułożenie węża dopływowego. Co ważne, jeśli nie wiesz co zrobić gdy w zmywarce Bosch pojawi się błąd E22 nie wpadaj w panikę. Nie zawsze oznacza to bowiem, że konieczna będzie kosztowna naprawa lub wezwanie hydraulika. Czasem zdarza się tak, że można poradzić sobie z tym problemem samodzielnie. 

Zmywarka Bosch i błąd E22 i kranik – naprawa 

Jeśli w zmywarce Bosch pojawia się błąd E22 i kranik warto zacząć od samodzielnego podjęcia prób naprawy. W wielu przypadkach nasze działania mogą okazać się wystarczające. Wśród rzeczy, które możemy zrobić gdy zauważymy w zmywarce błąd E22 i kranik jest sprawdzenie czy urządzenie ma dostęp do wody, czy wąż nie jest skręcony a filtry i odpływy są odetkane. Jednocześnie pamiętajmy o tym, by w przyszłości regularnie oczyszczać sitko znajdujące się nad odpływem wody. Jeśli jednak nie przyniesie to oczekiwanego efektu może okazać się, że niezbędne będzie zresetowanie zmywarki Bosch. Błąd E22 i kranik najczęściej znikają w tym przypadku. Nie da się jednak ukryć, że nie zawsze jest to wystarczającym rozwiązaniem. Dlatego też w poniżej opisujemy dokładnie wszystkie sposoby na poradzenie sobie z tym komunikatem. Przede wszystkim pamiętajmy, że każde urządzenie można naprawić – jeśli nie samodzielnie to z pomocą profesjonalistów zajmujących się serwisowaniem zmywarek. 

błąd E22 Bosch forum
źródło: użytkownik wyjaśnił na forum Elektroda wszystkie skróty błędów Bosch

Zmywarka Bosch i błąd E22 – co zrobić na przykładzie Bosch Silence Plus

Przejdźmy jednak do odpowiedzi na pytanie co zrobić jeśli zobaczymy błąd E22 w zmywarce. Bosch Silence Plus posłuży nam za przykładowe urządzenie, jednakże opisane przez nas kroki można zastosować w każdym urządzeniu tej marki.
Przede wszystkim zaczynamy od opróżnienia urządzenia z naczyń. Następnie upewniamy się, że wąż nie jest skręcony lub zgnieciony, czyścimy dokładnie koszyczek oraz filtr zmywarki Bosch Silence. Błąd E22 powinien wówczas zniknąć. Co jednak w przypadku gdy tak się nie stanie? Wówczas odłączamy urządzenie od prądu oraz zakręcamy dopływ wody. Sprawdzić należy bowiem działanie pompy myjącej oraz spustowej. Kolejnym krokiem jest zdjęcie górnej pokrywy oraz sprawdzenie czy wirnik kręci się bez oporu. Warto upewnić się, że nie jest on blokowany przez żaden element znajdujący się w zmywarce.
Jeśli wirnik działa bez problemu może okazać się, że przewody doprowadzające wodę są zatkane. Możemy oczyścić je za pomocą sody oczyszczonej, octu lub roztworu środka udrażniającego rury. Jeśli obawiamy się, że jest on zbyt silny lub zwyczajnie nie mamy doświadczenia w udrażnianiu rur możemy skorzystać z pomocy hydraulika, który dysponuje odpowiednim sprzętem. 

Jeśli przeszedłeś przez wszystkie te kroki a błąd E22 w zmywarce Bosch Silence plus nadal jest widoczny może okazać się, że niezbędne będzie wykonanie resetu zmywarki. Nie istnieją bowiem żadne mechaniczne blokady przepływu wody przez urządzenie co może oznaczać, że usterce uległ programator urządzenia. Niestety, wykonanie resetu zmywarki nie jest zadaniem prostym, z którym poradzi sobie każdy z nas. Reset zmywarki jest czynnością pracochłonną oraz wymagającą wiedzy i doświadczenia. Dlatego też jeśli okaże się, że jest on konieczny – lepiej skontaktować się z profesjonalnym serwisem, który wykona pracę za nas.

Podsumowując, jeśli na posiadanej przez nas zmywarce Bosch pojawia się błąd E22 lub inny – nie należy wpadać w panikę. Bardzo często pojawienie się błędu nie oznacza bowiem poważnej usterki a jest wyłącznie skutkiem zatkania się rur lub filtrów.
Nie musimy więc obawiać się, że koszty naprawy zmywarki będą bardzo wysokie. Co więcej, często okazuje się, że błąd E22 w zmywarkach Bosch jest problemem, który możemy rozwiązać samodzielnie. 

Zobacz również:

Jakub Borowiecki

Fan ciężki brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę