Murek oporowy z czego najtaniej – pomysły na najtańszy mur oporowy

Murek oporowy to trwała konstrukcja, która podpiera nierówny teren w ogrodzie. Może też być zbudowany wokół wpuszczonych w skarpę schodów tarasowych. Czasem pokrywają go kępki nieregularnie rosnących bylin. Mogą tworzyć go przypadkowo zlepione kamienie, ale miłośnicy harmonii będą chcieli postawić równy, solidny, ale jednocześnie tani murek oporowy z cegieł. Sprawdź, jak tanio zrobić mur oporowy, który nie tylko będzie podtrzymywać ziemię, ale też ozdobi przestrzeń ogrodu. 

Murek oporowy z czego najtaniej? Odpowiedź wcale niebanalna

To, że nie zainwestujesz w konstrukcję muru wielkich pieniędzy, nie oznacza, że będzie on przeciętną budowlą. Jak się okazuje, tani murek oporowy może wyglądać efektownie, a co więcej, można łatwo go zrobić. Czasem najtrudniej wpaść na pomysł na murek oporowy. Sama budowa może być całkiem prosta i przede wszystkim przyjemna. 

Jeśli zastanawiasz się, murek oporowy z czego najtaniej zbudować, rozejrzyj się po okolicy lub własnym podwórku. Może podczas kopania fundamentów pod dom budowlańcy trafili na kamienie, które leżą gdzieś z boku. A może właśnie ktoś chce się takich pozbyć i możesz całkiem niedrogo (czasem za koszt wywiezienia z działki) zdobyć materiały na swoją konstrukcję. Na składach budowlanych możesz też kupić łupki będące odpadem z dużych kamiennych płyt albo materiały po rozbiórce starych budynków. 

Jeśli już będziesz mieć pomysł na murek oporowy, zastanów się, czy wizualnie będzie pasował do reszty ogrodu. W starych ogrodach, które nieregularnie porastają drzewa i krzewy, sprawdzi się murek z kamieni lub cegieł. Trochę inaczej będzie to wyglądać w nowoczesnym i minimalistycznym ogrodzie. Wtedy mur oporowy cena za m2 będzie wyższa, bo musisz użyć betonowych bloczków, prefabrykatów albo cegły klinkierowej. 

Tani murek oporowy – tanio to znaczy za ile? 

Aby zbudować tani murek oporowy wystarczą tylko kamienie. Pomiędzy nimi nie trzeba stosować zaprawy murarskiej. Wtedy mur oporowy cena za m2 będzie naprawdę niewielka. Murek budowany na sucho z kamieni może mieć maksymalnie 50 cm wysokości. Sprawdzi się więc przy niedużych skarpach okalających tarasy albo skalniakach zbudowanych w celu ukrycia nierówności działki. 

Na pierwszą warstwę wybierz największe kamienie. Pod nimi możesz wylać cienki podkład z chudego betonu albo wysypać tłuczeń. Jednak nie jest to konieczne. Kolejne warstwy układaj z coraz mniejszych okazów na zakładkę i nieco pod skosem. Murek oporowy powinien opierać się na skarpie. 

To zdecydowanie najprostszy pomysł na murek oporowy i łatwy w wykonaniu. Możesz go dodatkowo ulepszyć, wsadzając pomiędzy kamienie łatwe w uprawie rośliny. Musisz jednak to zaplanować na etapie budowy, ponieważ pomiędzy warstwami kamienia należy wtedy ułożyć mieszankę ziemi kompostowej z piaskiem lub drobnym żwirem. Najlepiej zmoczyć ją, by miała konsystencję zaprawy murarskiej. 

O tym, jakie rośliny będą odpowiednie, decyduje nasłonecznienie strony, na której położony jest murek. Na murku sprawdzą się zwykle dzwonki karpackie, rozchodniki, a nawet zioła. Możesz sadzić je już podczas budowy kolejnych warstw muru. 

Tani murek oporowy – tanio to znaczy za ile? 

Surowe płytki granitowe kosztują od 150 do 400 zł za m2. Możesz też kupić kamień granitowy z odpadków. Kamienie do budowy murku oporowego mogą być różnej wielkości. Wtedy za tonę zapłacisz około 200 zł. Odpady z porfiru mogą być jeszcze tańsze, ale też mniejsze. Jeśli nadal zastanawiasz się, jak tanio zrobić mur oporowy, przeczytaj poniżej, jakie jeszcze materiały mogą się nadawać do jego budowy. 

Jeśli chodzi o pomysł na murek oporowy, sprawdzi się też cegła. Z uwagi na to, że murki są zwykle niewysokie, można wykorzystać cegłę rozbiórkową, która sprzedawana jest na sztuki w cenie około 90 gr. Nowe cegły to koszt 1,5-2 zł za sztukę. Na m2 takiej powierzchni potrzeba około 65 cegieł. Nawet dodając do tego koszt zaprawy, cena wydaje się być przyzwoita. Jeśli zbudujesz ceglany mur oporowy cena za m2 wyniesie od 50 do 130 zł. 

mur oporowy cena
źródło: zdjęcie użytkownika Kiwal na stronie forum.autokacik.pl

Mur oporowy z czego najtaniej, tak aby cena za m2 nas nie zrujnowała 

Murek oporowy, zwłaszcza jeśli musi być wyższy, można też wylać z betonu. To pracochłonne i wymaga posiadania minimalnej wiedzy budowlanej, ale jeśli szukasz oszczędności i zastanawiasz się, jak zbudować mur oporowy z czego najtaniej, beton się sprawdzi. 

Taki murek musisz postawić na fundamencie – zwykle zagłębionym na około 50 cm. Jeśli będzie wyższy niż 1,2m, powinieneś wzmocnić go drutem. 

Po wykopaniu fundamentu budujesz szalunek – najczęściej z desek. Na końcu zostanie on wypełniony betonem. Pamiętaj, że beton wylewa się warstwami po kilkanaście centymetrów i dociska łopatą bądź grubym prętem, by rozłożył się równomiernie. Szalunek usuniesz po około 3 tygodniach.

Taki murek jest już gotowy. Możesz go dodatkowo pomalować lub położyć na nim płytki. Jeśli jednak będzie podporą dla roślin, nie musisz tego robić. Z czasem zakryją go, więc inwestycja w dodatkowe materiały budowlane jest zbędna.  

Najtańszy mur oporowy, a może zrobić go samemu?

Betonowy mur oporowy, zwłaszcza wykonany samodzielnie, będzie najtańszy. Beton na nieduży murek można przygotować z gotowej zaprawy. Do większych konstrukcji przyda się betoniarka, którą łatwo wypożyczysz. 

Do dłuższych i wyższych konstrukcji, warto zamówić firmę, która przy użyciu gruszki wyleje potrzebny beton. Metr sześcienny takiej zaprawy kosztuje około 300 zł. 

O tym, jak tanio zrobić mur oporowy, decyduje też to, ile samodzielnej pracy włożysz w jego wykonanie. Możesz wynająć robotnika, który nieduży murek postawi w dwa popołudnia. Wtedy jednak mur oporowy cena za m2 może wzrosnąć nawet dwukrotnie, bo usługi budowlane są dość drogie. 

Wykonywanie prostych prac budowlanych samodzielnie, to dla wielu osób sposób na relaks i złapanie oddechu po nerwowym dniu w pracy. Jeśli nie boisz się pobrudzić i przeczytałeś dokładnie ten tekst, tani murek oporowy zbudujesz z łatwością samodzielnie. 

Zobacz również:

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę