Czy studnia głębinowa może wyschnąć? Na co uważać?

W przypadku niektórych nieruchomości wykopanie studni głębinowej jest jedyną szansą na pozyskanie widy pitnej oraz użytkowej. Wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest podłączenie wody z sieci miejskiej, wykopanie własnego źródła wody będzie dość kosztowne, ale niezbędne. Zanim jednak przystąpisz do wybrania oferty firmy, która wykona odwiert, trzeba zapoznać się z podstawowymi informacjami na ten temat.

Ważne jest specyfikacja, zastosowanie, możliwości, ale również dostępne rodzaje studni głębinowych i dopasowanie ich do swoich indywidualnych potrzeb. Odpowiednie przygotowanie jest niezbędne, aby zapobiec nieoczekiwanym sytuacjom. W tej kwestii dość często na forach internetowych pojawiają się pytania, czy studnia głębinowa może wyschnąć i w jakich sytuacjach może do tego dojść.

Czy studnia głębinowa może wyschnąć? Jakie są przyczyny?

Własna studnia głębinowa jest dzisiaj rozpatrywana przez inwestorów i osoby już posiadające własne nieruchomości jako alternatywne i coraz częściej znacznie bardziej ekonomiczne rozwiązanie, stosowane szczególnie chętnie przez działkowiczów uprawiających własne sady i ogródki warzywne. Podlanie sporego areału ziemi za pomocą wody sieciowej jest dla wielu zbyt potężnym wydatkiem dla domowego budżetu.

Podstawowa różnica między studnią głębinową a kopaną polega na jej głębokości. Woda pozyskiwana jest nie z  tak zwanej podskórnej warstwy gleby, ale z poziomu kilkunastu metrów. Zdarza się, że niektóre ujęcia są wykopywane dopiero około 70 metrów pod powierzchnią ziemi. Zaletą takiej wody jest jej jakość – powszechnie uważa się, że jest ona znacznie lepsza, niż woda oferowana przez miejskie wodociągi – jest znacznie czystsza, a więc zdrowsza dla człowieka.

Wyróżnia się trzy rodzaje studni głębinowych, które różnią się konstrukcją i głębokością wiercenia. Można mówić o studniach kopanych, abisyńskich i właśnie głębinowych. Może jednak dojść do sytuacji, mimo dopełnienia wszystkich technicznych warunków i obostrzeń, że woda w studni nagle zniknie. Na pytanie, czy studnia głębinowa może wyschnąć, odpowiedź jest jedna i jest ona twierdząca. Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka.

Przede wszystkim na braki w studni głębinowej są narażone nie te kilkunastometrowe odwierty, ale studnie korzystające głównie z zasobów zlokalizowanych w wyższych warstwach wodonośnych. Jeśli chodzi o typowe studnie głębinowe, nie zagraża im wyschnięcie z powodów naturalnych. Jeśli jednak się tak zdarzy, że woda w kilkunastometrowej studni nagle zniknie, powodem może być nadmierna eksploatacja lub wyczerpanie się zasobów, spowodowane błędnie wykonanym pomiarami lub nieprawidłowo wykonanym odwiertem.

Wyschnięcie studni głębinowej – możliwości

Skoro wiadomo już, czy studnia głębinowa może wyschnąć,  trzeba poznać również możliwości uratowania sytuacji. Wiadomo bowiem, że stworzenie takiego indywidualnego źródła wody jest kosztownym przedsięwzięciem.

Najważniejsze w przygotowaniach, aby uniknąć tego rodzaju błędów, jest zabranie się za pracę od początku, czyli od zlecenia badań hydrogeologicznych. To dzięki nim określa się odpowiednie miejsca na postawienie takiej studni i wykonanie odwiertów zgodnie ze sztuką, a także odpowiednim sprzętem. Bez takich badań znalezienie odpowiedniego źródła wody może być kłopotliwe i niejednokrotnie znacznie droższe, ponieważ wymagać będzie wykonania czasem nawet kilku czy kilkunastu wierceń próbnych, testowych.

Niestety, jeśli przekonasz się na własnej skórze, czy studnia głębinowa może wyschnąć, zwykle jedynym wyjściem jest powtórzenie całej operacji i inwestycji i poniesienie dodatkowych, ogromnych kosztów. Jeśli sprawa dotyczy studni artezyjskiej lub kopanej, sprawa jest znacznie prostsza. Jeśli studnia zasilana jest wodą deszczową, w okresie sezonowych suszy opadniecie poziomu wody czy jej zupełnie wyschnięcie nie jest niczym niepokojącym, a jedynie naturalnym, odwracalnym procesem. W takiej sytuacji jedynie należy poczekać na deszcz. W każdym innym wypadku, aby ograniczyć ilość problemów, należy pamiętać o odpowiednich badaniach geologicznych.

Zobacz też:

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę