Pralka nie odpompowuje wody – jakie są przyczyny. Beko, Samsung, Electrolux

Nawet produkty marek uważanych za najlepsze w swojej klasie mają gorsze momenty, a z czasem zwyczajnie się zużywają. Jednym z najczęściej wymienianych problemów jest odpompowywanie wody z pralki. Fora internetowe wręcz pękają w szwach od szukania odpowiedzi na pytanie, dlaczego pralka nie odpompowuje wody, jeśli nie ma widocznych uszkodzeń. Przyczyn, dla których pralka nie odprowadza wody, może być naprawdę wiele i zanim wezwie się specjalistę, warto sprawdzić samodzielnie podstawowe kwestie.

Pralka nie odpompowuje wody – jakie są przyczyny?

Wiele z usterek powodujących to, że pralka nie wypompowuje wody, jest wręcz trywialnych i można je naprawić samodzielnie bez większego kłopotu. Co ciekawe, problemy z tym, że woda stoi w pralce, dzieją się niezależnie od rodzaju urządzenia czy jego marki. Trzeba po prostu przyjąć do wiadomości, że niektóre rzeczy się zdarzają i wynika to ze zwykłej – a czasem i nieodpowiedniej – eksploatacji. Żeby dowiedzieć się, czemu pralka nie wypuszcza wody, musisz podjąć się dokładnych oględzin. Podczas nich czasem może się okazać, że pralka nie spuszcza wody z bardzo prostego powodu, a usterkę jesteś w stanie usunąć sam, wykorzystując podstawowe narzędzia.

Pralka nie wypompowuje wody – Bosch, Samsung, Beko

Konstrukcja pralek jest w zasadzie identyczna niezależnie od producenta. Dzięki temu można łatwiej samemu zdiagnozować usterkę i powód tego, że pralka nie wylewa wody. Nie ma znaczenia, jakiego typu i producenta dotyczy awaria – pralka Bosch nie odpompowuje wody dokładnie w taki sam sposób, jak pralka Beko – nie odpompowuje wody ani jedna, ani druga, jeśli zaistniały konkretne sytuacje. Warto w tym miejscu jeszcze raz przypomnieć, że na przykład pralka Samsung nie odprowadza wody, bo niektóre jej części zwyczajnie się zużywają podczas codziennej eksploatacji i jest to rzecz zupełnie naturalna. Jeśli więc pralka Electrolux nie wypompowuje wody i buczy,  w pierwszej kolejności warto sprawdzić wszystkie najbardziej prawdopodobne przyczyny awarii, a więc elementy najszybciej się zużywają.

Pralka Bosch nie odpompowuje wody – przyczyny

Jeśli pralka nie odpompowuje wody, przyczyną może być zapchany filtr znajdujący się w urządzeniu. Można go znaleźć w pompie odpływowej, a jego główną cechą jest to, że bardzo łatwo może się zapchać. Na szczęście równie łatwo można go wyczyścić czy wymienić i rozwiązać tym samym problem związany z tym, że pralka Bosch nie odpompowuje wody. Inną przyczyną, dla której pralka nie odprowadza wody, jest zapchany wąż odpływowy. W tym wypadku również naprawa tego, że pralka nie wypompowuje wody, jest bardzo prosta – wystarczy wąż wymontować i przeczyścić pod bieżącą wodą. Jeśli nadal pralka Bosch nie odpompowuje wody, przyczyny trzeba szukać gdzieś indziej.

spuszczona woda z pralki
Zawór pod bębnem przydaje się do awaryjnego spuszczania wody.

Dlaczego pralka Bosch nie odpompowuje wody – przyczyny

Jeśli pralka nie wypuszcza wody, niezależnie, czy to marka Bosch czy może akurat pralka Samsung nie odprowadza wody, powodów można szukać w niedrożnej instalacji. Czy będzie to pralka nie wylewająca wody marki Bosch czy Samsung, każda z nich składa się ze skomplikowanego systemy kanałów, które także mogą ulec awarii. Zawsze, kiedy nie masz pewności, dlaczego odpompowywanie wody z pralki kończy się fiaskiem, sprawdź instrukcję obsługi. Zwykle takie problemy, jak to, że woda stoi w pralce, są dość powszechne. To oznacza, że  pralka nie odpompowuje wody z jakiejś przyczyny, a wszystkie możliwości są dokładnie opisane w instrukcji. Poza podaniem przyczyny, czemu pralka nie odprowadza wody, pojawiają się proste wskazówki, jak można daną rzecz naprawić. Zdarza się jednak, że obok informacji, czemu np. pralka Electrolux nie wypompowuje wody i buczy pojawia się wiadomość, że awaria wymaga konsultacji ze specjalistą. Fachowiec zwykle nie potrzebuje dużo czasu, aby określić powód, czemu  odpompowywanie wody z pralki jest niemożliwe.

Pralka Samsung nie odprowadza wody – przyczyny, naprawa

Zdarza się, że nawet bardzo zaawansowane technologicznie urządzenia się zawieszą, czego efektem jest to, że woda stoi w pralce. Jeśli pralka Samsung nie odprowadza wody, to może jedynie ma zatrzymany program i należy go wznowić do działania. Być może pralka Samsung lub pralka Beko nie odpompowuje wody, gdyż ma zepsuta jakąkolwiek inną część. To równie powszechny problem, dlaczego pralka nie spuszcza wody. Jeśli nie masz pewności, dlaczego pralka Beko nie odpompowuje wody lub jakakolwiek inna, np. Samsung, skontaktuj się z fachowcem.

Dlaczego pralka Electrolux nie wypompowuje wody i buczy – przyczyny i naprawa

Jeśli pralka Electrolux nie wypompowuje wody i buczy, na pewno powodem nie jest zatkany wąż. Jeśli pralka nie wypompowuje wody i dodatkowo wydaje dziwne dźwięki, awarii zapewne uległa część mechaniczna. Zwykle pralka warczy przy wypompowywaniu wody, gdy ma uszkodzoną pompę. Można obserwować, czy pralka nie wypuszcza wody po wymianie filtra i czy buczy. Jeśli tak, to pralkę warczącą przy wypompowywaniu wody musi obejrzeć fachowiec. Gdy pralka nie spuszcza wody, trzeba sprawdzić m.in. filtry i węże. Jeśli pralka warczy przy wypompowywaniu wody, trzeba wymienić całą pompę.

Jak odpompować wodę z pralki?

W chwili, gdy pralka nie wylewa wody, trzeba znaleźć specjalny zawór do ręcznego spuszczenia wody z pralki. Znajduje się w każdym modelu.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę