Jak pozbyć się jaskółek? Co zrobić, żeby jaskółki nie lepiły gniazd na elewacji?

Radosny świergot jaskółek o poranku przywodzi na myśl sielskie wakacje u dziadków. Ptaki te jednak są w stanie uprzykrzyć życie, gniazdując się pod powałami dachów. Niechciani lokatorzy wprowadzają się często bez względu na to, czy mówimy o nowych, czy starych domach. W takim razie, co zrobić żeby jaskółki nie lepiły gniazd na elewacji i jednocześnie, by nie zrobić krzywdy tym już osiadłym?

W internecie, szczególnie wiosną, sposoby na jaskółki to jedna z najczęściej wyszukiwanych porad. Na szczęście możliwości, co zrobić, żeby jaskółki nie lepiły gniazd na elewacji, jest przynajmniej kilka. Warto wypróbować te najbardziej sprawdzone odstraszacze na jaskółki – domowe sposoby nierzadko są znacznie lepsze i skuteczniejsze niż trujące, chemiczne środki. Zawsze należy takie kwestie rozwiązywać humanitarnie, bez szkody dla zwierzęcia.

Co zrobić żeby jaskółki nie lepiły gniazd na elewacji? Domowe sposoby

Te pożyteczne ptaki warto mieć w swoim sąsiedztwie, ponieważ żywią się sporymi ilościami najbardziej dręczących owadów – meszkami, komarami czy muchami. Warto jednocześnie poznać sposoby, jak wygonić jaskółki spod okapu, aby nie szkodziły, a jednocześnie, aby w żaden sposób nie zaszkodzić im. Istnieje kilka sprawdzonych odstraszaczy na jaskółki – domowymi sposobami można je przegonić bez szkody dla żadnej ze stron. To właśnie po domowe metody, jak pozbyć się jaskółek z elewacji, warto sięgnąć w pierwszej kolejności.

pułapka na jaskółki
Siatka może stanowić pewną barierę dla tych ptaków, ale są inne sposoby.

Jak skutecznie pozbyć się jaskółek?

W sieci można znaleźć przynajmniej kilka sposobów na jaskółki, które internauci uważają za skuteczne. Zatem jak odstraszyć jaskółki z okien, aby nadal zachować ich cenne towarzystwo? Podstawą jest zadanie sobie pytania, czy ich obecność faktycznie stanowi problem i w jakim zakresie. Może zamiast szukania metody, jak pozbyć się jaskółek spod dachu, warto zastanowić się, jak zmienić sposób ich gniazdowania. W tym wypadku dobrym sposobem na jaskółki może być zainstalowanie półki lęgowej, która zabezpieczy mienie przed ekskrementami i brudem.

Jeśli jednak ich obecność cię drażni, mimo zwiastującego przez nie szczęścia, trzeba rozpatrzyć inne możliwości, co zrobić, żeby jaskółki nie robiły gniazd.

Jak pozbyć się jaskółek z elewacji? Metody

Jedną z bezpieczniejszych dla zwierząt metod ochrony budynku, czyli sposób, jak i co zrobić, żeby jaskółki nie lepiły gniazd na elewacji, jest zainstalowanie specjalnej siatki z drobnymi oczkami, montowane bezpośrednio do gzymsu. Uważa się, zgodnie z opiniami, że to bezpieczna i skuteczna metoda, jak wygonić jaskółki. Poza tym dobrze jest też wiedzieć, jak inaczej działać, jak pozbyć się jaskółek pod dachem, jeśli już się zdążyły zagnieździć na dobre. Zatem co zrobić, żeby jaskółki nie lepiły gniazd na elewacji? Można zastosować również specjalne taśmy holograficzne,  które działają jak odstraszacz jaskółek.

Jak pozbyć się jaskółek pod dachem? Najlepsze sposoby

Wymienione powyżej sposoby to nie wszystko, co zrobić żeby jaskółki nie robiły gniazd. Dużym zainteresowaniem cieszą się i inne, niż wymienione, sposoby, jak odstraszyć jaskółki z okien. Szczególnie często na tematycznych forach internetowych pojawiają się podpowiedzi, co zrobić, żeby jaskółki nie lepiły gniazd na elewacji. Dobrze w tym wypadku sprawdza się specjalna spirala. Umieszczenie jej na budynku będzie jednym z lepszych sposobów, jak pozbyć się jaskółek z elewacji. Taka spirala skutecznie uniemożliwia przyczepienie gniazd.

Co na jaskółki w oknie? Temat nie jest przegrany

Odstraszacze jaskółek w formie spirali czy taśmy to nadal nie wszystkie rozwiązania, jakie można zastosować, jeśli chodzi o to, jak odstraszyć jaskółki z okien. Jeszcze jednym chętnie wykorzystywanym gadżetem są niewielkie przedmioty, imitujące dźwięki drapieżnych ptaków, dodatkowo emitujące rozbłyskowe, mocne światło.

Jeśli jednak odstraszacze na jaskółki domowymi sposobami okazały się niezbyt skuteczne, można spróbować jeszcze innych metod. Tym razem z odpowiedzią, co zrobić, żeby jaskółki nie robiły gniazd, przychodzą specjalne preparaty. Ich zapach skutecznie zniechęca większość ptaków przed gniazdowaniem. Taki odstraszacz jaskółek służy do opryskania każdej powierzchni, którą mamy nadzieję zohydzić ptakom.

Kiedy jaskółki budują gniazda? Warto wiedzieć

Warto też wiedzieć, kiedy jaskółki budują gniazda, aby wiedzieć, co zrobić, żeby jaskółki nie lepiły gniazd na elewacji i móc się odpowiednio wcześnie przygotować. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wygonić jaskółki, musisz jednocześnie wiedzieć, kiedy i w jakich sytuacjach możesz się ich spodziewać na swojej posesji. Z początkiem kwietnia ptaki wracają z zimowiska do swoich starych gniazd. Jeśli te uległy zniszczeniu, to moment, kiedy jaskółki budują gniazda – nowe, w których wychowują swoje pisklęta. Swoje gniazda budują przez ok. 3-4 tygodnie m. in. z gliny, co często jest zarzewiem szukania sposobu, jak pozbyć się jaskółek z elewacji. Kiedy jaskółki budują gniazdo, trzeba mieć już opracowaną metodę działania – skuteczną i bezpieczną dla nich i młodych, jak pozbyć się jaskółek z elewacji. Wśród opisanych powyżej opcji, jak pozbyć się jaskółek pod dachem, z pewnością któraś okaże się skuteczna.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę