Mleko na mszyce – czyli oprysk z mleka w akcji

Mszyce są jednymi z największych szkodników nie tylko przydomowych upraw, żerują jedna głównie na warzywach i owocach ekologicznych. Owady te są ogromnym utrapieniem dla działkowiczów, ponieważ usunięcie ich z roślin jest czasochłonne i trudne. Wśród sprawdzonych metod w sieci pojawia się coraz więcej wpisów na temat oprysku z mleka na mszyce.

Pierwsze owady pojawiają się na roślinach już z początkiem kwietnia i od tej chwili zielone łodyżki często zostają aż oblepione kolejnymi osobnikami. Wśród wpisów na forach mówi się o sporej skuteczności i zmniejszeniu się populacji mszyc po zastosowaniu wody z mlekiem na mszyce. Dlaczego mleko na mszyce działa i w jaki sposób prawidłowo zaaplikować taki roztwór?

Oprysk z mleka na mszyce – mleko na mszyce

Zapewne dla wielu pierwszym nasuwającym się na myśl pytaniem jest to, dlaczego mleko na mszyce działa i w jaki sposób można ten potencjał wykorzystać rozsądnie w swoim ogródku. Ostatecznie kwestia, czy mleko jest dobre na mszyce, jest dosyć sporna. W niektórych przypadkach mówi się o wiedzy, jakie mleko na mszyce będzie skuteczne. Domowym sposobem na mszyce mleko jest z pewnością, najlepiej też, gdyby pochodziło prosto od krowy, czyli było jak najświeższe. Zdarza się, że mleko na mszyce wg forum musi być właśnie świeże, nie może być pasteryzowane i umieszczone w kartonie, ponieważ traci swoje właściwości zwalczania mszyc.

Jednak nawet mleko z kartonu może się przydać – nie jako oprysk z mleka na mszyce, a bardziej jako sposób na przyciągnięcie do owadów larw żywiących się właśnie nimi. Jak by nie było, ostatecznie domowy sposób na mszyce – mleko – skutkuje.

Oprysk z mleka na mszyce – mleko na mszyce

Szukanie domowych sposobów na mszyce, jak mleko, jest jednym z częściej pojawiających się wątków na grupach dyskusyjnych, związanych z pielęgnacją ogrodu czy amatorskim uprawianiem ogródków owocowo-warzywnych. Mleko na mszyce na forum zajmuje dość wysoką lokatę, być może właśnie dlatego jest to metoda tak powszechnie i tak chętnie stosowana i próbowana. Zwykle po wodę z mlekiem na mszyce sięga się w chwilach krytycznych, kiedy wszystkie inne, ekologiczne metody zawiodły i kiedy nie chce się stosować syntetycznych, chemicznych oprysków na własne, pieczołowicie hodowane rośliny. Warto tylko pamiętać, jakie mleko na mszyce stosować, aby osiągnąć zamierzony cel.

Woda z mlekiem na mszyce – sposoby z forum

To właśnie na grupach dyskusyjnych można poznać najskuteczniejsze metody zwalczania tych małych szkodników. Opryski z mleka na mszyce mają zdecydowanie zredukować ich licznie przybywającą populację. To jedne z najszybciej rozmnażających się owadów, które żerują dotąd, dopóki roślina zapewnia pożywienie. Po tym czasie owady odlatują w kolejne miejsce. W ten sposób podczas jednego letniego sezonu są w stanie oblepić całe uprawy zbóż, owoców czy warzyw. W takich okolicznościach faktycznie zastanawia fakt, czy mleko jest dobre na mszyce oraz jak tak naprawdę działa i – dlaczego?

Dlaczego mleko na mszyce działa tak dobrze?

Zawsze warto wiedzieć,uprawiając ogród, jakie mleko na mszyce jest odpowiednie, jak z niego skorzystać i jak przygotować w dobrych proporcjach wodę z mlekiem na mszyce. Samo przygotowanie oprysku jest dziecinnie proste, wymaga bowiem zmieszania w stosunku jeden do jednego chudego mleka krowiego oraz wody. Na innych stronach, grupach i forach mówi się o konieczności zmieszania jednej dziesiątej mleka zresztą wody. Preparat jest gotowy do wykonania oprysków od razu po przygotowaniu. Czy mleko jest dobre na mszyce, każdy w zasadzie ocenia według własnych obserwacji i doświadczeń. Im więcej tych dobrych, im rzetelniej i dokładniej przeprowadzane jest przygotowanie mikstury i znalezienie najlepszej metody i sprzętu do wykonania oprysku, tym lepiej dla przyszłych zbiorów. Jeśli wiadomo już, że mleko na mszyce na forach działa cuda, można przekonać się dla samej wiedzy, dlaczego tak się dzieje, co takiego zawiera w sobie mleko, że pozwala odstraszyć owady mimo tak licznego występowania. Mlekiem należy dokładnie wysmarować liście roślin z  jednej i z drugiej strony. Zasada działania tego oprysku jest banalnie prosta – mleko na mszyce działa po prostu odstraszająco – podobnie jak na inne owady.

biedronka i mszyce

Domowe sposoby – mleko i woda piszą na forum

Wiadomo już, dlaczego mleko na mszyce jest skutecznym i bezpiecznym dla upraw rozwiązaniem. To jednak nie wszystkie domowe metody walki z tymi szkodnikami. W równym stopniu skuteczny będzie ocet. Ugotowany wywar z cebuli, mieszanina z wody oraz czosnku odstawiona na dwie doby. Ze szkodnikami powalczą również biedronki, które można skusić wylaniem na roślinę wody z cukrem, która je zwabia. Wśród domowych sposobów wymienia się również mechaniczne oczyszczanie, to jednak praca żmudna i trudna, szczególnie w przypadku bardzo drobnych roślin.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę