Czego potrzebuje początkujący żeglarz?

Czego potrzebuje początkujący żeglarz? Czy ważna jest odpowiednia odzież? Jakie buty należy kupić? W jakie akcesoria warto zainwestować? Co wchodzi w skład wyposażenia łodzi? Na powyższe pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie. 

  1. Czy potrzebny jest patent na żeglarstwo turystyczne?
  2. Pływanie turystyczne – jaką odzież wybrać?

Interesuje Cię żeglarstwo? Chciałbyś spróbować swoich sił? Jeśli tak, jest kilka aspektów, o których musisz pamiętać, zanim udasz się w pierwszy rejs. Nie chodzi tylko o odpowiedni ubiór, ale także patent i akcesoria, które mogą się przydać. Szczegóły na ten temat znajdziesz w niniejszym artykule. A zatem zapraszamy do szybkiej lektury. 

Czy potrzebny jest patent na żeglarstwo turystyczne?

Według prawa potrzebne są odpowiednie uprawnienia do kierowania jachtem. Z tego właśnie względu na jachcie potrzebna jest przynajmniej jedna osoba, która ma zrobiony patent. A zatem, jeśli nie wiesz, czy żeglarstwo faktycznie jest dla Ciebie świetną opcją, nie musisz robić kursu i patentu. Wystarczy, że na pierwszym rejsie będzie osoba, która taki patent posiada. Ewentualnie możesz spróbować swoich sił na mniejszej jednostce. Jacht, którego długość jest mniejsza niż 7,5 metra, może być sterowany przez każdego. Warto jednak zawsze mieć na jachcie jedną doświadczoną osobę z patentem, która ma nie tylko uprawnienia, ale i wiedzę i umiejętności praktyczne.

Patent można zdobyć na odpowiednim kursie żeglarskim. Minusem kursu są oczywiście koszty, ale jeśli chcesz sam móc sterować jachtem, niestety musisz mieć te uprawnienia. Podczas kursu zdobędziesz nie tylko patent, ale również potrzebną wiedzę i wspomniane umiejętności praktyczne.

Gdzie wybrać się na pierwsze pływanie turystyczne? Na początek bezpiecznym rozwiązaniem będą mniejsze akweny, chociaż nawet i na nich może pojawić się ogromny wiatr. Z jednej strony jest to duża zaleta, gdyż jako początkujący żeglarz, będziesz mógł sprawdzić swoje umiejętności w nieco trudniejszych warunkach. A dodatkowo do brzegu nie będziesz mieć zbyt daleko, a zatem, jeśli potrzebna będzie ewakuacja, nie sprawi ona nikomu żadnego kłopotu. Poza mniejszymi akwenami w Polsce pływa się również na większych jeziorach, różnego rodzaju zalewach, a nawet na Morzu Bałtyckim. Pamiętaj, aby dobierać rozmiar akwenu do poziomu swoich umiejętności, szczególnie właśnie, gdy jesteś początkujący. 

Samo żeglarstwo dla osób początkujących jest ogólnodostępne. W Polsce jest sporo miejsc, które wypożyczają jacht. Oczywiście firmy czarterujące jachty znajdują się z reguły przy większych akwenach.

Pływanie turystyczne – jaką odzież wybrać?

Na pływanie turystyczne trzeba się odpowiednio przygotować. Ważny jest przede wszystkim dobrze dobrany ubiór. Wybór odzieży uzależniony jest od długości rejsu, rodzaju akwenu oraz prognozowanej pogody. Warto zainwestować w specjalną odzież żeglarską, a mianowicie w tak zwany sztormiak, kombinezony, kurtki z kapturem oraz ogólnie garderobę szybkoschnącą. Oczywiście większość z tych produktów sprawdzi się głównie przy dłuższych i bardziej wymagających rejsach.

Pamiętaj również o czapce na głowę, która ochroni ją oraz Twoje oczy przed silnym nasłonecznieniem. Ciepła, wełniana czapka natomiast sprawdzi się w trakcie rejsu w złych i trudnych warunkach. Przy dużym wietrze doskonałą opcją będzie dodatek w postaci komina na szyję.

W przypadku obuwia zaleca się produkty wykazujące odpowiednią odporność na wodę morską – jeśli planujesz rejs po morzu. Ponadto buty powinny gwarantować optymalną przyczepność do każdego – w tym również mokrego – podłoża. Ważne, aby chroniły stopy przed ewentualnym uderzeniem się w poszczególne elementy jachtu. Nie zapominaj także o drugiej parze butów, które będziesz wykorzystywać podczas chodzenia na lądzie.

Z akcesoriów żeglarskich poleca się mieć okulary przeciwsłoneczne, ale nie takie standardowe. Wybieraj te rozwiązania, które zapewnią wysoką ochronę przed działaniem promieni UV. Doświadczeni żeglarze polecają również okulary, których indeks soczewek wynosi minimum 1,53 oraz z powłoką antyrefleksyjną, która zagwarantuje dodatkową ochronę przed wodą oraz wiatrem. Oczywiście, nie zapominaj również o akcesoriach ratunkowych. Przydadzą się liny bezpieczeństwa, zestawy do uzbrajania kamizelki żeglarskiej, lampki awaryjne, pławki świetlne czy właśnie wspomniane kamizelki. Jeśli natomiast chodzi o wyposażenie łodzi, przydadzą się liny, noże, szekle żeglarskie, sprzęt cumowniczy, kotwice oraz nawigacja. Te ostatnie produkty z reguły są na wyposażeniu jachtu.

Obozy żeglarskie i publikacje oferowane przez Wydawnictwo Naukowe PWN to najlepszy sposób na to, aby zdobyć doświadczenie oraz wiedzę teoretyczną. Dobry obóz żeglarski może być również świetnym prezentem dla osób, które marzą o przygodzie na wodzie

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę