Rodzaje koszul i kołnierzyków u koszul

Jeśli zastanawiacie się nad rodzajem koszuli, po który powinniście sięgnąć i jaki rodzaj kołnierzyka koszula powinna mieć, by dobrze spełniać swoją funkcję to dobrze trafiliście. Spieszymy z pomocą.

Dobrze skrojona i dobrana koszula o odpowiednio dobranym do sylwetki fasonie jest w dzisiejszych czasach wizytówką każdego mężczyzny. W zależności od tego jaką sylwetkę ma mężczyzna a także tego w jakich okolicznościach dana koszula ma być ubierana, należy zwrócić uwagę na jej rodzaj. Drugą ważną kwestią przy wyborze koszuli jest rodzaj kołnierzyka u koszuli, gdyż jak wiadomo, nie każdy kołnierzyk przysłuży się każdemu mężczyźnie i każdej okazji.

RODZAJE KOSZUL MĘSKICH

Istnieje kilka podstawowych rodzajów koszul męskich. Ważne jest by kupować takie koszule, które odpowiadają nie tylko typowi sylwetki, ale także aktualnemu rozmiarowi ubrań mężczyzny. Jeśli zwrócimy na to uwagę, od razu będzie wiadomo po jaki rodzaj koszul na pewno nie sięgać a które brać pod uwagę. Dużym ułatwieniem jest poznanie klasyfikacji koszul pod względem ich kroju i tego dla jakiej sylwetki są one szyte. Oto trzy podstawowe rodzaje koszul męskich:

Koszule SLIM FIT – to koszule taliowane, niemal przylegające do ciała mężczyzny. Ich celem jest podkreślenie walorów sylwetki mężczyzny.

Koszule REGULAR FIT – to koszule męskie nieco luźniejsze niż SLIM FIT, nie taliowane, o klasycznym kroju. Są to koszule najczęściej wybierane przez mężczyzn o mocniejszej budowie ciała i takich, którzy chcą za jej pośrednictwem zatuszować np. brzuch.

Koszule NORMAL – koszule dla mężczyzn z dużą nadwagą, szerokie, bez wcięć.

rodzaje koszul męskich

 

RODZAJE KOŁNIERZYKÓW W KOSZULACH MĘSKICH

Tak jak mamy kilka rodzajów koszul męskich tak mamy kilkanaście rodzajów kołnierzyków w koszulach męskich. Ponieważ wiele z nich to kołnierzyki bardzo sprecyzowane i występujące dość rzadko nie warto omawiać tutaj wszystkich istniejących rodzajów kołnierzyków w koszulach męskich ale skupimy się tylko na tych, które występują najczęściej.

Kołnierzyk KENT to kołnierzyk bardzo klasyczny i obecnie najczęściej stosowany w koszulach męskich, gdyż jest najbardziej uniwersalny. Koszule z tym rodzajem kołnierzyka można ubierać na różne okazje i eventy, sprawdza się z nim również każdy rodzaj wiązania krawata, co sprawia, że tym samym można się w nich pojawiać zarówno na wydarzeniach biznesowych jak i wieczorowych czy też nosić je na co dzień. W koszulach z tym rodzajem kołnierzyka dobrze wyglądają mężczyźni o każdym kształcie twarzy.

Kołnierzyk CUTAWAY / SPREAD (WŁOSKI) to kołnierzyk uważany za elegancki. Jego dość krótkie i szeroko rozstawione końce pozwalają na szeroki węzeł krawata, choć często koszule z tym typem kołnierzyka noszone są bez krawata. Uważa się, że koszule z tym rodzajem kołnierzyka nie są najbardziej formalne, aczkolwiek idealnie nadają się na spotkania biznesowe. Dobrze w nich mężczyznom o smukłej szyi i pociągłej twarzy.

Kołnierzyk SEMI-SPREAD (półwłoski) to podtyp kołnierzyka włoskiego czyli CUTAWAY.  Jego wyłogi są dłuższe niż u poprzednika, ale nadal szeroko rozstawione. Uważa się go za mniej elegancki niż kołnierzyk włoski a to dlatego, że krótsze i szeroko rozstawione końce kołnierzyka nierzadko nie chowają się pod klapami marynarek, co automatycznie ujmuje mu na elegancji. Tak jak kołnierzyk włoski ten również najbardziej pasuje do mężczyzn o szczupłej szyi i pociągłej twarzy.

Kołnierzyk BUTTON DOWN to kołnierzyk przypinany za pomocą małych guzików do koszuli. Ich celem jest sprawienie, że ułożenie kołnierzyka zawsze będzie bez zarzutu. Ta opcja kołnierzyka idealna dla mężczyzn, którzy nie przepadają za krawatami, świetnie sprawdza się również w koszulach sportowych, pod sweter czy w sportowych stylizacjach. W koszulach z tym rodzajem kołnierzyka dobrze wyglądają mężczyźni o każdym kształcie twarzy.

STÓJKA to typ kołnierzyka bez wyłogów. Stosowany w tych rodzajach koszul męskich, które mają być bardziej codzienne niż eleganckie, bardziej nieformalne niż formalne. Stójka nie wymaga już krawata i dobrze wygląda zarówno zapięta pod szyję, jak i rozpięta. Zaletą koszuli ze stójką na pewno jest jej swoboda.

Kołnierzyk WINGTIP (smokingowy) to tzw. kołnierzyk łamany, najbardziej formalny kołnierzyk w koszuli męskiej. Do koszul z tym rodzajem kołnierzyka mężczyzna ubiera smoking lub frak i zawsze muchę. Koszula z kołnierzykiem WINGTIP zakładana jest na wyjątkowe okazji i występuje tylko w kolorze białym.

rodzaje kołnierzyków
źródło: infografika ze strony sklepu zackroman.com

RODZAJ KOŁNIERZYKA U KOSZULI A RODZAJ KOSZULI.

Tak naprawdę rodzaj kołnierzyka u koszuli niewiele ma wspólnego z rodzajem samej koszuli męskiej. Na te dwa aspekty najlepiej patrzeć osobno i dopasowywać je do swojej sylwetki i owalu twarzy. Koszule męskie powinny być kupowane w rozmiarze, w którym aktualnie mężczyzna chodzi i o kroju, który podkreśli walory jego sylwetki lub zatuszuje to, co trzeba ukryć.

Przy doborze rodzaju kołnierzyka u koszuli ważny jest kształt twarzy oraz szerokość szyi mężczyzny. Mężczyzna o szczupłej, pociągłej twarzy oraz długiej, wąskiej szyi będzie dobrze wyglądał w takim rodzaju koszuli, która ma szeroki rozstaw wyłogów kołnierzyka. Ten o twarzy okrągłej i pełnej oraz krótkiej szyi dobrze będzie się czuł w takim rodzaju koszuli, która ma uniwersalny, klasyczny krój.

Przy wyborze rodzaju koszuli męskiej i podejmowaniu decyzji o tym jaki ma rodzaj kołnierzyka wybrać warto również przemyśleć sprawę krawata, zwłaszcza jego szerokość, gdyż nie każdy krawat będzie wyglądał dobrze przy danym rodzaju kołnierzyka. 

Sprawdź również:

Jakub Borowiecki

Fan ciężki brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę