Czepki pływackie na basen – jak wybrać najlepszy?

Dobrze dobrany czepek wspiera Twoją aktywność w wodzie oraz chroni przed bakteriami. Na rynku znajdziesz wiele modeli, ale zanim zdecydujesz się na ulubiony kolor, weź pod uwagę także inne aspekty nakrycia. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę. 

Liczy się nie tylko optymalna ochrona włosów przed niszczącym działaniem chloru, ale także zabezpieczenie przed ryzykiem infekcji uszu. Dodatkowo czepki pływackie na basen mają gwarantować lepszą higienę oraz wygodę w swobodnym nurkowaniu. Dla mocno wtajemniczonych w pływanie liczy się także dynamika – profesjonalny czepek to element sukcesu na zawodach pływackich. 

Czym kierować się kupując czepek pływacki?

Zwróć uwagę na materiał, z jakiego jest wykonane nakrycie, ponieważ musisz wybrać między kompromisem a wygodą. Silikonowe czy lateksowe skutecznie przylegają do uszu, ale w przypadku długich włosów mogą być niewygodne. Materiałowe są komfortowe, ale z kolei nie chronią włosów przed zamoczeniem. Kluczowy jest rozmiar czepka pływackiego – źle dobrany sprawi, że nawet najwyższej jakości produkt będzie niepraktyczny. Zbyt ciasny będzie problemowy podczas zakładania i zdejmowania, a za luźny zsunie się podczas pływania w basenie i spowoduje efekt mokrych włosów. 

Sprawdź, czy czepek dokładnie pokrywa głowę oraz całą linię włosów. Jeśli są one długie, szukaj modeli z delikatnie rozszerzoną częścią tylną. Precyzyjny wariant idealnie przylega przy krawędziach, nie powodując przy tym dyskomfortu. Wpływ na wybór ma również Twoja aktywność – jeśli często korzystasz z basenu, zainwestuj w droższy, profesjonalny czepek pływacki. 

Jakie są rodzaje czepków pływackich?

Materiał ma wpływ na komfort użytkowania. Czepek silikonowy pozwala na dobrą ochronę przed zamoczeniem włosów, ponieważ dokładnie przylega do skóry. Jest dość gruby, ale trwały, o ile nie suszysz go na słońcu. Czepek lateksowy jest cieńszy niż wariant silikonowy, ale nieco trudniejszy w zakładaniu i zdejmowaniu, ponieważ „ciągnie” długie włosy. Czepek z lycry gwarantuje większą wygodę w użytkowaniu, ze względu na swoje elastyczne właściwości. Niestety jego minusem jest brak ochrony przed dostępem wody. Czepek materiałowy, uszyty z bawełny czy poliestru jest dedykowany szczególnie osobom mającym długie włosy. Ponieważ przepuszcza wodę, stosuje się go często jako bazę, przed nałożeniem wariantu silikonowego czy lateksowego. Czepki powlekane to rewelacyjne rozwiązanie, w którym wnętrze jest pokryte warstwą materiału, a powłokę zewnętrzną silikon lub poliuretan, który chroni przed działaniem chloru. 

Pamiętaj, że czepka się nie pożycza, nie tylko z powodów higienicznych, ale i dlatego, że nakrycie dopasowuje się do kształtu głowy użytkownika. Po zakończeniu kąpieli czepek należy opłukać zimną wodą w celu usunięcia z niego ewentualnych środków chemicznych i przedłużenia trwałości materiału. 

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę