Orbitrek czy rower stacjonarny? Który sprzęt wybrać do domowych treningów?

Liczne obowiązki zawodowe i prywatne często sprawiają, że na regularne odwiedzanie siłowni brakuje nam po prostu czasu i sił. Jednak kwestii zdrowia zdecydowanie nie warto odkładać na później. Dzięki profesjonalnym urządzeniom do ćwiczeń cardio efektywny trening można przeprowadzić we własnym domu. Który sprzęt będzie najlepszym wyborem?

Nie zajmują wiele miejsca, można je szybko złożyć i rozłożyć, a specjalne kółka transportowe umożliwiają łatwe przesuwanie. Nowoczesny sprzęt cardio to idealny wybór dla wszystkich zapracowanych osób, które nie mogą sobie pozwolić na częste wizyty w klubie fitness. Będą także doskonałą propozycją dla sportowców, którzy szukają sposobu na uzupełnienie swoich planów treningowych. Na który z nich warto zatem postawić?

Rower stacjonarny – nie tylko dla fanów kolarstwa

Kształtowanie wysportowanej sylwetki i szybka redukcja tkanki tłuszczowej. Wzmocnienie dolnej części ciała, przede wszystkim łydek, ud i pośladków. Znaczna poprawa pracy układu krążenia i układu oddechowego. To tylko wybrane korzyści wynikające z regularnych ćwiczeń na rowerze stacjonarnym. Warto dodać do tego również zapobieganie wielu chorobom cywilizacyjnym, w tym cukrzycy, miażdżycy i udarom. Treningi na rowerze stacjonarnym gwarantują wypracowanie i utrzymanie właściwej kondycji. Dzięki temu wchodzenie po stromych schodach czy szybkie spacery nie będą stanowiły żadnego wyzwania.

Konstrukcja nowoczesnych rowerów stacjonarnych sprawia, że użytkownik w prosty sposób może płynnie dostosowywać obciążenia treningowe do swoich potrzeb i wymagań. Tego rodzaju sprzęt do ćwiczeń cardio jest doskonałą propozycją dla osób powoli wracających do formy, przechodzących rehabilitację czy seniorów, gdyż praktycznie nie obciąża kręgosłupa i stawów. W niewielkim stopniu angażuje mięśnie brzucha, dlatego bez przeszkód mogą z niego korzystać kobiety w ciąży.

Warto zwrócić uwagę na rowery stacjonarne od Kettler, Bowflex, Nautilus, Schwinn czy Matrix. To topowi producenci oferujący modele wyposażone m.in. w czytelne wyświetlacze pokazujące najważniejsze parametry treningu, specjalne uchwyty na tablet czy smartfon, kierownice i siodełka z możliwością regulacji oraz antypoślizgowe podstawy, gwarantujące bezpieczne i komfortowe ćwiczenia.

Orbitrek – doskonały trening całego ciała

Poprawa koordynacji ruchowej i rozwój zmysłu równowagi. Wzmocnienie układu sercowo-naczyniowego i oddechowego. Do tego wypracowanie odpowiedniej kondycji i wytrzymałości całego organizmu. To z kolei wybrane zalety ćwiczeń na orbitreku. Tego rodzaju sprzęt do treningu cardio będzie również doskonałym sposobem na szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów. Jedna trzydziestominutowa sesja na orbitreku pozwala spalić od 300 do 400 kalorii.

Podczas ćwiczeń zaangażowane są zarówno dolne, jak i górne partie ciała. Dlatego orbitrek pozwala ukształtować, wzmocnić i wymodelować mięśnie nóg i pośladków, a także ramion, pleców i brzucha. Pomaga również w pozbyciu się cellulitu. Trening w pozycji wyprostowanej zapewnia także prawidłową postawę, korygowanie i zapobieganie powstawaniu wszelkich jej wad. Ćwiczenia na orbitreku polecane są przede wszystkim osobom prowadzącym siedzący tryb życia.

Na jakie marki stawiać? Czołowi producenci profesjonalnych orbitreków do użytku domowego to m.in. HMS, SportsArt, York Fitness, ProForm czy Technogym. W wielu modelach zastosowano szereg nowoczesnych rozwiązań. To np. trwałe i ciche napędy elektromagnetyczne, a także szerokie ekrany HD z łącznością Bluetooth i Wi-Fi. Dzięki temu, ćwicząc na orbitreku, użytkownicy mogą korzystać z mobilnych aplikacji treningowych oraz ulubionych serwisów streamingowych z serialami czy muzyką.

Akcesoria fitness – pamiętaj o właściwej regeneracji

Odpowiedni plan treningowy musi zakładać regularny wysiłek fizyczny, ale także czas na efektywny odpoczynek. MIęśnie odbudowywane są bowiem w czasie regeneracji, a nie samych ćwiczeń. To właśnie wtedy zwiększają swoją objętość oraz siłę i wytrzymałość. Dzięki ćwiczeniom na wysokiej jakości sprzęcie cardio użytkownicy zyskują również lepsze samopoczucie. Regularne treningi pobudzają wydzielanie endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia, odpowiedzialnych za dobry nastrój, humor i pozytywne nastawienie. Częsty wysiłek fizyczny poprawia również koncentrację, a dzięki odpowiedniemu dotlenieniu organizmu także jakość snu.

Jak zadbać o prawidłowy wypoczynek? Warto do tego celu wykorzystać nowoczesne wałki, rollery i masażery do ćwiczeń. To idealny sposób na odżywienie tkanek i relaks dla mięśni zmęczonych po wyczerpującym treningu. Nawet krótkie sesje przy użyciu masażerów pozwolą także pozbyć się wszelkich napięć, zredukować stres oraz wyciszyć umysł. Idealnym wyborem będą również specjalne maty do ćwiczeń, które zapewnią amortyzację od podłoża i izolację termiczną. Warto stawiać na akcesoria fitness od Trigger Point, Yakimasport, Sveltus, SKLZ czy Pure2Improve. To szeroki wybór wysokiej klasy rollerów i masażerów o różnych kształtach i stopniach twardości, które będą stanowić doskonałe uzupełnienie domowej siłowni.

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę