Sprawdź czym karmić kaczki i łabędzie. Nie popełniaj tego błędu!

Z pewnością prawie każde dziecko w swoim życiu chociażby raz będzie w parku albo nad zalewem po to aby karmić kaczki czy łabędzie. To zazwyczaj ten moment, w którym doświadcza się pierwszego, bliższego kontaktu z dzikim ptactwem.

No i właśnie to jest ten moment, w którym zdecydowana większość osób karmi kaczki suchym chlebem, i to jest właśnie coś czego należy unikać. Dlatego chcielibyśmy omówić kwestię, i tym samym odpowiedzieć sobie na pytanie czym karmić kaczki i jak to robić i czy w ogóle można.

Czy można karmić dzikie kaczki?

Bez wątpienia jest to pytanie, które każdy powinien sobie zadać w momencie  kiedy ma zamiar iść do parku dokarmiać kaczki, łabędzie czy gęsi. Powszechnie uważa się, że należy unikać dokarmiania dzikiego ptactwa czy zwierząt, i zdecydowanie warto tej zasady się trzymać. Jeżeli jednak już mamy zamiar karmić kaczki lub łabędzie, nie będzie to złe jeżeli to zrobisz raz albo dwa razy w roku. Temat dokarmiania kaczek w mieście czy na wsi jest dość kontrowersyjny wśród ekologów. Jednym z głównym tematów pod dyskusje jest to, że dokarmianie dzikiego ptactwa zaburza w nich kwestie migracji, który skutkuje tym, że na stale osiedlają się w parkach i innych zbiornikach wodnych często uczęszczanych przez ludzi.

Karmienie kaczek i dzikiego ptactwa na okrągło, dzień w dzień powoduje, że ptactwo zaczyna polegać na jednym źródle pożywienia, zamiast na naturalnej diecie. Można to na przykład porównać z karmieniem swoich dzieci tylko i wyłącznie niezdrowym jedzeniem. Przyjdzie w końcu taki moment, w którym uzależnią się od niej tak jak te kaczki i nie będą chciały jeść nic innego, a w efekcie zaczną chorować. Dlatego podsumowując, czy można dokarmiać kaczki?  Dokarmianie kaczek  chlebem przyznaje im dostęp do niezalecanej i niezdrowej diety. Ostatecznie doprowadza do nieodwracalnych szkód zdrowotnych.

Jak karmić  kaczki i łabędzie?

Kaczki i łabędzie, jeżeli już chcemy dokarmiać to tylko i wyłącznie w okresach, w których panuje silny mróz, i kiedy powierzchnia wody jest pokryta lodem przez kilka albo kilkanaście dni. Jest to moment, w którym kaczki i łabędzie nie mają możliwości pozyskiwać naturalny pokarm czyli rośliny wodne.  Nie należy dokarmiać dzikiego ptactwa chlebem ponieważ zbyt częste dokarmianie wywołuje  u kaczek i łabędzie ciężkie schorzenia układu pokarmowego, w efekcie doprowadza to do osłabienia i zamarzania. Chleb w procesie trawiennym wytwarza tzw. kwas chlebowy, ten z kolei zakwasza układ pokarmowy kaczki  a to w rezultacie prowadzi do biegunek czy też nawet do poważnych chorób takich jak kwaśnica żołądka. Dodatkowo chleb ma w swoim składzie sól, który zaburza bilans wodny organizmu, a to może doprowadzić do śmierci. Kaczki i łabędzie są to ptaki roślinożerne dlatego należy podawać tylko i wyłącznie pokarm pochodzenia roślinnego.

Czym karmić kaczki?

Zatem przejdziemy teraz do sedna, opowiemy co nieco i wyjaśnimy temat karmienia kaczek, w związku z tym przejdziemy teraz do kluczowego pytania, czyli czym karmić kaczki?

Jeżeli zdecyduje się na dokarmianie kaczek w parku powinniśmy podejść do tematu na poważnie i zaopatrzyć w  naturalne produkty, i takie które mają małą zawartość soli bądź w ogóle jej nie mają.  Nieodpowiednie zachowanie wykazujące się brakiem odpowiedzialności jest karmienie kaczek czy łabędzi słonymi przekąskami.  Przede wszystkim należy skupić się na produktach pochodzenia roślinnego z wysokimi wartościami odżywczymi, poniżej znajduje się lista takich produktów do karmienia kaczki.

  • Groch to produkt roślinny, inaczej warzywo strączkowe. Groch nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Wystarczy, że kupisz groch w puszce i może iść do parku karmić kaczki. Groch najlepiej wysypywać na grunt ponieważ wrzucając do wody, szybko tonie.
  • Zielona sałata również będzie odpowiednia. Najlepiej przed karmieniem kaczek rozerwać sałatę na mniejsze kawałki.  Taką sałatę wrzucaj stopniowo do wody.
  • Różne nasiona, które mogą być z łatwością spożyte przez ptactwo.
  • Płatki owsiane  to również dobra i odżywcza forma pokarmu dla kaczek, które im nie zaszkodzi.
  • Kukurydza cukrowa, bardzo podobnie jak w przypadku grochu nie wymaga wcześniejszego przygotowania jedynie taka jest różnica, że wolniej opada na dno

Powyższe przykłady produktów do karmienia kaczek  i łabędzi zimą to jedynie te najbardziej popularne. Mamy nadzieję, że teraz już rozwialiśmy Twoje wątpliwości związany z tym czym karmić kaczki i jak należy to robić. W związku z tym jeżeli będziesz następnym razem dokarmiać kaczki, możesz innym nieświadomym osobom zwrócić uwagę, które robią to w niewłaściwy sposób.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę