Dlaczego kosa spalinowa gaśnie po wyłączeniu ssania?

Problemy z kosami spalinowymi mogą mieć swoje źródło w niewłaściwym paliwie, zalanym silniku lub zatkanym filtrze powietrza. Każda z wymienionych sytuacji wskazuje na nieprawidłowości w sposobie jej działania. Powodów jest wiele, natomiast głównym ich objawem jest najczęściej szybkie gaśnięcie po uruchomieniu. Co, jeśli kosa spalinowa gaśnie po wyłączeniu ssania? Gdzie wówczas szukać przyczyny?

Kosa spalinowa chodzi po włączeniu tylko przez chwilę – gdzie leży problem?

Funkcja ssania ma za zadanie dostarczyć do silnika bogatszą mieszankę paliwa i powietrza, przez co łatwiej przebiega etap jej odpalania. Jeśli kosa spalinowa gaśnie zaraz po wyłączeniu ssania, to przyczyny problemu można upatrywać w zanieczyszczonym filtrze powietrza. Element ten ma za zadanie chronić silnik przed pyłem i brudem, jednak w momencie ograniczonego przepływu, urządzenie zaczyna pracować nierównomiernie. Efektem tego może być również gaśnięcie napędu zaraz po odpaleniu – kosa spalinowa chodzi tylko na ssaniu, przez co silnik jedynie przy tej funkcji otrzymuje odpowiednią ilość powietrza. Powodem takiej sytuacji może być również zanieczyszczone paliwo, co często ma miejsce w przypadku nieostrożnego nalewania benzyny do baku. Zabrudzenia wewnątrz kosiarki prowadzą do uszkodzenia gaźnika, a w późniejszym etapie – również całego silnika. Pierwszym „objawem” problemu może być właśnie zatrzymywanie się napędu bez ssania.

Wielogodzinne koszenie na ssaniu

Osoby posiadające kosy spalinowe z manualnie regulowanym trybem ssania często decydują się na wielogodzinne koszenie bez wyłączania tej funkcji. Jest to błąd, ponieważ kiedy ssanie jest włączone, kosa – a właściwie jej silnik – pobiera większą ilość benzyny. Rozwiązanie to jest nie tylko nieekonomiczne, ale prowadzi także do zalania silnika. W przypadku działania kosy jedynie „na ssaniu”, należy niezwłocznie zidentyfikować źródło problemu, zamiast pozwolić urządzeniu pracować w taki sposób.

Problem z kosą spalinową – inne przyczyny

Powyższe propozycje są zaledwie jednymi z wielu rozwiązań, które pomogą rozpoznać właściwą przyczynę złego działania kosy spalinowej. W przypadku niektórych urządzeń wina leży po stronie uszkodzonej cewki lub świecy zapłonowej, jednak w obu tych sytuacjach niezbędna będzie wymiana nieprawidłowo funkcjonujących elementów. Charakterystyka działania tego rodzaju sprzętu sprawia, że pierwsze odpalenie „zimnej” kosiarki może wymagać kilku pociągnięć linką. Z kolei w przypadku próby rozruchu rozgrzanego już silnika, kosa spalinowa powinna zareagować od razu po pierwszym szarpnięciu. Jeżeli kosa spalinowa po rozgrzaniu traci moc, może wskazywać to na wcześniej wspomniany problem ze świecą lub zasklepieniem okna wydechowego nagarem.

Uwaga na gwarancję

Gaśnięcie tego typu urządzeń chwilę po odpaleniu to powszechny problem, który jednak zawsze posiada konkretną przyczynę. Jeśli dobrej jakości kosa spalinowa gaśnie po wyłączeniu ssania, niezbędne może okazać się oddanie sprzętu do serwisu. Warto bowiem pamiętać o tym, że wszelkie samodzielne próby znalezienia źródła problemu i przeprowadzania napraw na własną rękę mogą wiązać się z zerwaniem plomb gwarancyjnych. Efektem tego jest utrata możliwości dokonania prostych wymian u producenta, a samo urządzenie znacząco straci na wartości.

Podstawowe czynności kontrolne

Jedynym rozwiązaniem polecanym przez profesjonalistów jest przeprowadzenie podstawowych czynności kontrolnych. Zalicza się do nich dolanie paliwa do baku, uzupełnienie oleju i odblokowanie zatrzaśniętej dźwigni hamulca. W niektórych sytuacjach okazuje się, że problem dotyczy pozornie prostych kwestii, których „naprawa” zajmie zaledwie kilka minut. Warto zatem najpierw dokonać powierzchownego przeglądu posiadanej kosy spalinowej, a dopiero później oddać urządzenie do serwisu. Z kolei wszelkie większe modyfikacje – wymagające bezpośredniej ingerencji w komponenty kosy – należy zlecić profesjonalistom. Takie rozwiązanie pozwoli nie tylko zaoszczędzić czas, ale też zabezpieczy posiadany sprzęt przed błędami, które mogą przytrafić się każdej osobie niezaznajomionej ze specyfikacją danego modelu.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę