Brak sygnału z anteny satelitarnej – co robić?

Telewizja satelitarna wciąż notuje znaczącą przewagę nad swoim naziemnym odpowiednikiem. Przyczyn tego faktu należy upatrywać nie tylko w szerszej ofercie kanałów, ale również i lepszej jakości odbieranego sygnału. Nie zmienia to jednak faktu, że dobrze znane wszystkim „śnieżenie” może pojawić się również w przypadku posiadania talerza satelitarnego. W jaki sposób rozwiązać taki problem?

Najczęstsze przyczyny zakłóceń sygnału satelitarnego

Przed rozpoczęciem działań, które będą w założeniu służyć poprawie jakości odbieranego sygnału telewizyjnego, warto zapoznać się z zasadami działania odbiorników satelitarnych. Funkcję „łącznika” w takim przypadku pełnią rozlokowane na orbicie satelity. Za pośrednictwem fal radiowych sygnał przesyłany przez satelity trafia na powierzchnię naszej planety, gdzie następnie zadaniem anten jest jego odebranie. Czasza satelitarna, zwana również potocznie talerzem, koncentruje sygnał w centrum detektora, po czym fale o różnej częstotliwości zostają przekazane do odbiornika satelitarnego. Ostatnim etapem jest interpretacja uzyskanego sygnału przez dekoder, czego efektem jest widoczny na ekranach telewizorów obraz. Tak wyglądają podstawy teoretyczne, jednak jakie mogą być przyczyny braku sygnału z anteny satelitarnej?

Brak sygnału z anteny satelitarnej – ustawienie czasy

Pierwszym rozwiązaniem, które przychodzi do głowy jest poprawa jakości odbieranych fal radiowych poprzez zmianę ustawienia czaszy satelitarnej. Mieszkańcy naszego kraju mają możliwość nakierowania talerza na dwie satelity – Astrę oraz Eutelsat. Przy sposobie ustawienia czaszy satelitarnej do odbioru fal z konkretnej satelity wykorzystuje się dwa parametry – kąt azymutu oraz kąt elewacji. W Internecie można znaleźć kalkulatory obliczające obie wartości dla poszczególnych lokalizacji geograficznych, natomiast dokładny sposób ustawienia odbiornika umieszczony jest zawsze w instrukcji produktu. Najczęstszym problemem jest właśnie nieprawidłowe ułożenie anteny satelitarnej w przestrzeni, dlatego przed rozpoczęciem manipulowania czaszą „na oko”, warto zapoznać się ze specyfikacją techniczną tej czynności. Należy jednak pamiętać, że w przypadku obecności drzew lub innych budynków na drodze sygnału, poprawa nachylenia talerza może nie przynieść satysfakcjonującego rezultatu. Wówczas niezbędna może okazać się wymiana na talerz o większej średnicy.

Brak sygnału z anteny telewizji satelitarnej – pozostałe przyczyny

Problem z sygnałem telewizyjnym może wynikać również z awarii jednego z elementów odbiorczych lub przesyłowych. Uszkodzenie koncentrycznego przewodu antenowego może skutkować całkowitym zanikiem sygnału lub pogorszeniem jego jakości. Miejscami podatnymi na uszkodzenia są z reguły łączenia, dlatego warto dokładnie sprawdzić stan techniczny wtyku F, który jest łącznikiem pomiędzy kablem a dekoderem. Często zdarza się, że już na pierwszy rzut oka można zauważyć poprawę sygnału po delikatnej manipulacji ręcznej tym elementem. Wówczas do rozwiązania problemu wystarczy jego wymiana. Bardziej złożona sytuacja ma miejsce, gdy brak sygnału z anteny satelitarnej wynika z awarii konwertera dekodera, który zlokalizowany jest w centrum zewnętrznej czaszy. Wówczas skutkiem widocznym na ekranie telewizora również będzie słaba jakość obrazu i dźwięku lub ich całkowity brak.

Dlaczego brak sygnału z anteny satelitarnej pojawia się podczas opadów deszczu lub śniegu?

Dokładna kontrola każdego z wyżej wymienionych elementów anteny satelitarnej może okazać się niewystarczająca do rozwiązania problemu. Brak jakości sygnału z anteny satelitarnej może wynikać z warunków atmosferycznych, jakie panują na zewnątrz. Intensywne opady deszczu lub śniegu skutkują pojawianiem się zakłóceń na drodze odbieranych fal radiowych, co przekłada się na zanik lub „śnieżenie” obrazu telewizora. Trudno ingerować w tego typu czynniki klimatyczne, jednak istnieje kilka opcji poradzenia sobie z z tym problemem. Instalacja wzmacniacza antenowego lub większa średnica czaszy satelitarnej powinny poprawić sytuację. Brak sygnału z anteny satelitarnej podczas deszczu nie wynika bowiem z uszkodzenia odbiornika wskutek burzy, lecz wiąże się z dodatkowymi utrudnieniami na drodze pomiędzy satelitą a domową anteną. Pomimo dużej popularności telewizji satelitarnej w Polsce, technologia ta wciąż jest znacznie bardziej narażona na zakłócenia spowodowane pogodą, w porównaniu do nowoczesnych standardów sieci komórkowej – na przykład w postaci 5G. Z problemami tego typu można walczyć, jednak żaden dostawca telewizji satelitarnej nie może zagwarantować całkowitego braku zakłóceń podczas burz i silnych wichur.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę