Kosiarki spalinowe czy elektryczne? Poznaj plusy i minusy obu typów!

Koszenie trawy nie jest rzeczą prostą, ale dzięki odpowiednim sprzętom może stać się szybsze, bardziej efektywne i zarazem przyjemne. Profesjonalna kosiarka, dopasowana do konkretnego trawnika, poprawi jego wygląd, a jej obsługa będzie komfortowa. By jednak podjąć trafną decyzję, trzeba dobrze poznać dostępne na rynku produkty – ich wady oraz zalety.

Jak przygotować się do kupna kosiarki?

Przyszły użytkownik kosiarki powinien najpierw sprecyzować swoje potrzeby, dzięki czemu uniknie przykrych niespodzianek i błędów. Warto się zatem zastanowić:

  • gdzie będzie używana kosiarka;
  • jaki charakter ma powierzchnia do koszenia;
  • jaka jest wielkość koszonego terenu.

Warto również przemyśleć kwestię hałasu i ustalić ostateczny budżet.

Ponieważ na rynku są dostępne różne typy kosiarek, warto poznać cechy poszczególnych modeli, takie jak sposób obsługi, napęd czy cena. Dobrze jest sprawdzić kluczowe parametry kosiarki, określić, jak często będzie wykorzystywana i gdzie przechowywana. Należy też wziąć pod uwagę kondycję osoby, która będzie korzystać ze sprzętu – pchanie ręcznej kosiarki wymaga siły, a spalinowe modele też nie należą do lekkich, zwłaszcza jeśli nie mają napędu. Nie bez znaczenia jest też producent. Większość firm oferuje kosiarki trzech podstawowych typów: ręczne, spalinowe i elektryczne.

Eksperci zwykle radzą kierować się zasadą: im mniejszy trawnik, tym prostsza kosiarka. Najbardziej wymagające są trawniki reprezentacyjne, gdyż w ich przypadku liczą się regularność koszenia i obecność dodatkowych mechanizmów. Trawniki dekoracyjne też wymagają skrupulatnej pielęgnacji. Pozostałe da się skosić niezbyt zaawansowaną technicznie kosiarką.   

Kosiarka elektryczna – idealna na pierwszy raz

Osobom bez doświadczenia w koszeniu fachowcy polecają lekką, cichą i zarazem ekologiczną kosiarkę elektryczną. Przeważnie ma ona wyłącznik z blokadą bezpieczeństwa i górną rączkę z tworzywa sztucznego. Łatwo się z niej korzysta – każda osoba dorosła bez problemu poradzi sobie z obsługą. Moc kosiarki elektrycznej wynosi zwykle od 800 do 1200 W. To w zupełności wystarcza do koszenia powierzchni od 200 do 400 m2. Minusem może być cena – kosiarki elektryczne są droższe od kosiarek ręcznych. Wadą jest też to, że trzeba je podłączać do kontaktu przy pomocy przedłużacza, na który można nieumyślnie najechać.

Kosiarka spalinowa – wyższa szkoła jazdy

Kosiarki spalinowe nadają się do koszenia rozległych trawników, porośniętych wyższą trawą. Są o wiele wydajniejsze niż elektryczne, ale wymagają też bardziej zaawansowanej obsługi. Kosiarki spalinowe dzielą się na te z napędem i bez niego. Jeśli zaś chodzi o mechanizm tnący, wyróżniamy:

  • kosiarki spalinowe bębnowe;
  • kosiarki spalinowe rotacyjne.

Sporym atutem kosiarek spalinowych jest to, że nadają się do koszenia dużych powierzchni. Są więc niezwykle uniwersalne, bo można nimi skosić zarówno niewielkie podwórko, jak i boisko. Zbyt mała moc kosiarki spalinowej powoduje jednak, że silnik dusi się i gaśnie. Dlatego warto kupić urządzenie z silnikiem o mocy co najmniej 4 koni.

W przypadku kosiarek spalinowych szczególnie liczy się szerokość robocza. Jeśli trzeba manewrować między krzewami, optymalnym wyborem będzie kosiarka o szerokości roboczej poniżej 40 cm. Na pustych działkach o dużej powierzchni lepiej sprawdzi się kosiarka o szerokości koszenia przekraczającej 50 centymetrów.

Bardzo estetyczny efekt można uzyskać, stosując spalinową kosiarkę bębnową. Koszenie nią nie wymaga nadmiernego wysiłku. Urządzenia tego typu mają mechanizm z obrotowym, tzw. wrzecionowym nożem, delikatnie tnącym trawę. Dzięki temu jest ona niemal perfekcyjnie ścinana. Ruch nożycowy nie uszkadza również ździebeł – to ważne w kontekście dbania o trawniki dekoracyjne. Ostrza takich kosiarek wykonuje się ze stali hartowanej, dodatkowo pokrytej powłoką antyadhezyjną.

Kosiarki bębnowe nie sprawdzają się jednak na nierównych powierzchniach ani wówczas, gdy trawa jest zbyt wysoka. Warto więc kosić ją nawet dwa razy w tygodniu, a jeśli brak na to czasu – zaopatrzyć się w kosę spalinową.

Kosa spalinowa, inaczej podkaszarka, powinna być dobrze wyważona i mieć tzw. uchwyt antywibracyjny. System ten tłumi drgania silnika, co pozytywnie wpływa na komfort użytkowania.

Kupując kosiarkę spalinową, trzeba też zwrócić uwagę na jej trwałość i łatwość obsługi. Urządzenia tego typu mają przeważnie solidniejszą konstrukcję od elektrycznych i mogą pracować z dala od źródeł zasilania. 

kosiarka zielona elektryczna

Kosiarka spalinowa czy elektryczna – podsumowanie

Kosiarki spalinowe sprawdzają się w każdym dużym ogrodzie, na nierównym podłożu i wszędzie tam, gdzie do koszenia jest coś więcej niż tylko delikatna trawa. Pozwalają na wygodną, sprawną, niczym nieograniczoną pracę. Trzeba na nie jednak wydać nieco więcej niż na kosiarki elektryczne. Te zaś wykorzystuje się częściej na niewielkim i „łatwiejszym” terenie. Są cichsze, lżejsze i tańsze niż kosiarki spalinowe, ale – niestety – nie potrafią tyle co one. Jak więc widać, wybór zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i budżetu – na szczęście da się je ze sobą pogodzić! 

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę