Jak zrobić pułapkę na muchy? Domowe sposoby

Muchy bez wątpienia należą do jednych z najbardziej uciążliwych owadów. Choć nie są groźne i nie powodują bolesnych ugryzień potrafią skutecznie zepsuć chwile relaksu czy wspólnego biesiadowania. Szczególnie mocno dają się nam we znaki w czasie letnich, wakacyjnych miesięcy. Możemy oczywiście walczyć z nimi za pomocą różnych środków chemicznych jednak nie zawsze jest to zdrowe i bezpieczne. Rozwiązaniem może więc być domowa pułapka na muchy. Sprawdźmy więc jak zrobić pułapkę na muchy, która będzie nie tylko bezpieczna, ale również skuteczna w działaniu.

lampa owadobójcza na muchy
Jeśli nie masz czasu na domową pułapkę na muchy to warto kupić lampę owadobójczą za 90 zł.

Domowa pułapka na muchy – jak zrobić?

Jak zrobić pułapkę na muchy? Istnieje wiele prostych sposobów, do wykonania których potrzebujemy jedynie przedmiotów i produktów, które z pewnością znajdziemy w każdym domu. Koszt stworzenia domowej pułapki na muchy nie będzie więc wysoki. 

Mówiąc o domowych sposobach warto wiedzieć co przyciąga te owady. Przede wszystkim – produkty spożywcze. W zależności od gatunku muchy chętnie siadają na słodkich owocach, ciastach czy przetworach, jak również na wędlinach czy mięsie. Z oczywistych względów produktów odzwierzęcych lepiej nie wykorzystywać tworząc wabik na muchy domowej roboty. Skupimy się więc na produktach takich jak cukier czy owoce.
Warto wspomnieć również o tym, że muchy możemy także skutecznie odstraszać. W tym celu potrzebujemy jedynie woreczka foliowego oraz kilku monet. Umieszczamy je w worku a następnie zalewamy wodą. Tak przygotowany woreczek zawiązujemy i zawieszamy w oknie lub w drzwiach. Wydawać to się może nieco dziwne, jednak taka “bariera” uznawana jest przez muchy jako blokada nie do przejścia. Jest to bardzo prosty a jednocześnie czysty sposób, który nie naraża nas na nieprzyjemne zapachy czy konieczność usuwania martwych owadów.

Wabik na muchy – domowej roboty 

Jeśli zastanawiasz się jak zrobić pułapkę na muchy, która nie będzie uciążliwa dla domowników postaw na najprostszy sposób. W tym celu potrzebujesz słoika, kawałka folii, wody, octu oraz płynu do mycia naczyń. Wykonanie wabika na muchy domowej roboty jest niezwykle proste i nie zajmie ci więcej niż kilka minut. Zacznij od wypełnienia słoika wodą do ok trzech czwartych wysokości. Następnie dolej do niego łyżeczkę octu oraz kilka kropli płynu do mycia naczyń. Tak przygotowaną miksturę wymieszaj, nałóż na nią słoik folię a następnie zabezpiecz ją za pomocą gumki recepturki. W folii wykonaj niewielkie otwory, które pozwolą dostać się owadom do zewnątrz, jednak uniemożliwiają ich ucieczkę. Pułapka na muchy jest gotowa. 

wabik na muchy
Wabik można kupić też na Allegro

Jak zrobić skuteczną pułapkę na muchy? 

Aby domowa pułapka na muchy była skuteczna musisz zadbać o to, by przyciągała do siebie owady. Jak wspominaliśmy doskonale sprawdzą się produkty o słodkim smaku i zapachu. Musisz jednak pamiętać, że część z nich po czasie może być dla ciebie nieco uciążliwe. Doskonałym przykładem może być np. banan. Aby tego uniknąć trzeba pamiętać o częstej wymianie owocu na nowy. Możemy również wykorzystać wodę z cukrem – dzięki temu nie musimy zmagać się z problemem przykrego zapachu.  

Kolejnym elementem, który ma ogromne znaczenie w budowie domowej pułapki na muchy jest dbałość o to, by owady miały utrudnione wyjście ze zbiornika, w którym znajduje się kuszący je produkt. Doskonałym przykładem jest pułapka na muchy z butelki. Jak ją zrobić? O tym za chwilę.

Pułapka na muchy z butelki

Pułapka na muchy z butelki jest jednym z najbardziej popularnych sposobów. Aby ją zrobić potrzebujemy dość dużej butelki PET np. po napoju. Produkcję pułapki zaczynamy od przecięcia jej na pół. Na dnie butelki umieszczamy banana, którego posypujemy cukrem a następnie dodajemy niewielką ilość wody. Drugim rozwiązaniem jest wlanie do butelki wspomnianego wyżej roztworu wody z cukrem. W tym miejscu warto nadmienić, że rozpuszczonego cukru powinno być dość sporo. Na tak przygotowaną butelkę nakładamy jej górną część (z szyjką). Odkręcamy nakrętkę a następnie umieszczamy ją na dolnej części butelki w sposób by utworzyć lejek. Pozwala to stworzyć rozwiązanie, które umożliwia owadom wejście do pułapki, która nęci swoim atrakcyjnym zapachem a jednocześnie utrudnia owadom wyjście. Szczególnie, jeśli skorzystamy z wody, która sklei skrzydełka much i uniemożliwi im latanie. Pamiętajmy o tym, by owoc banana wymieniać co kilka godzin zaś wodę z cukrem minimum raz na dobę. Wówczas pułapka będzie nie tylko bardzo skuteczna ale również całkowicie nieodczuwalna i neutralna dla osób znajdujących się w jej pobliżu. 

Jak widzisz istnieje wiele sprawdzonych sposobów na zrobienie domowej pułapki na muchy. Większość z nich jest naprawdę skuteczna a przy tym prosta do zrobienia. Co więcej, na ich przygotowanie nie stracisz ani czasu, ani dużych pieniędzy. Jednocześnie są one całkowicie bezpieczne i ekologiczne, co w dzisiejszych czasach również ma ogromne znaczenie. 

Sprawdź też:

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę