Domowe sposoby na pocenie się nóg – wskazówki

Nadmierne pocenie się stóp to problem, który dotyka wielu mężczyzn. Niektórzy nie zwracają na to uwagi, inni próbują się go pozbyć za pomocą improwizowanych środków. Mimo to większość nie wie, dlaczego ich stopy stale pocą się i wydzielają silny, nieprzyjemny zapach.

Pocenie się nóg jest naturalną reakcją na wzrost temperatury. Poza sezonem buty lub intensywne ćwiczenia prowadzą do pocenia się stóp u każdego zdrowego mężczyzny. Z chorobą zwaną nadmierną potliwością mamy do czynienia w momencie, kiedy pojawia się w nieodpowiedniej dla nas sytuacji (w spoczynku, we śnie). W poniższym wpisie poznasz domowe sposoby na pocenie się nóg.

Przyczyny pocenia się nóg

Przyczyny pocenia się nóg u mężczyzn dzielą się na fizjologiczne i patologiczne . Pierwsza obejmuje  stała aktywność fizyczna. Na stopach zlokalizowane są głównie gruczoły ekrynowe, które są aktywowane podczas intensywnej pracy mięśni. Wady odzieży to skarpetki syntetyczne, obcisłe buty ze sztucznych materiałów. Warunki te tworzą sztuczny mikroklimat o podwyższonej temperaturze, prowadzącej do pocenia się. Naruszenie zasad higieny osobistej również powoduje nadmierną potliwość. Jeśli myjesz stopy bardzo rzadko, świeży, bezwonny pot zostaje skażony przez różne mikroorganizmy wytwarzające cuchnący zapach.

Domowe sposoby na pocenie nóg

 Leczenie pocących się stóp zwykle rozpoczyna się od domowych sposobów. Są to niedrogie, proste metody, które wykonasz w domu. Przede wszystkim należy przejrzeć oraz przeanalizować swoją garderobę i przyzwyczajenia (stopy należy myć codziennie, najlepiej dwa razy dziennie). Poniżej znajdują się najpopularniejsze domowe sposoby na pocenie się nóg u mężczyzn.

  • Ziołowe wywary są przygotowywane według zwykłych receptur i doskonale sprawdza się w domowych warunkach. Podczas kąpieli wodnej zastosuj dwie łyżki stołowe na szklankę wody. Dobrze pomagają kąpiele z piołunem, rumiankiem i szałwią. Zioła te mają działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne, zabijają drobnoustroje i normalizują pocenie się. Bardziej egzotycznym lekarstwem jest olejek z drzewa herbacianego. Sprzedawany jest w aptece, do zabiegu wystarczą trzy krople olejku na kąpiel.
  • Roztwory mineralne (sól i soda) podczas kąpieli są najskuteczniejszym i najprostszym domowym sposobem na pocenie się nóg. W ciepłej wodzie rozpuść trzy łyżki soli morskiej i łyżkę sody oczyszczonej, aby uzyskać efekty wykonuj tę procedurę minimum raz w tygodniu. Dla wielu mężczyzn ten domowy sposób wystarczy aby pozbyć się nadmiernej potliwości nóg.
  • Roztwory alkoholowe i inne związki chemiczne to kolejny domowy sposób na walkę z potliwością nóg . Przed użyciem takich lekarstw  nalepiej skonsultować się z lekarzem. Wśród sprawdzonych receptur na pierwszym miejscu znajduje się kwas borowy , który w aptece jest sprzedawany w postaci proszku. Jeśli codziennie rano spryskasz stopy niewielką ilością preparatu, problem pocenia się szybko zniknie. Pożądane jest uzupełnienie zabiegu poprzez pocieranie stóp przed snem octem jabłkowym.

Przed rozpoczęciem leczenia nadmiernej potliwości stóp należy przetestować substancje pod kątem reakcji alergicznych. Zrób to poprzez nałożenie niewielkiej ilość na skórę w okolicy kostki i obserwuj. Jeśli w ciągu godziny skóra nie zaczerwieni się ani nie opuchnie, produkt jest bezpieczny.

Jakub Borowiecki

Fan ciężki brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

4 thoughts on “Domowe sposoby na pocenie się nóg – wskazówki

  1. Ja powiem tylko tak mam w domu Elektro Antyperspirant wspaniała metoda do leczenia jonoforezą za pomocą tego urządzenia już 2lata mam ręce i nogi całkowicie suche.

  2. Znacie jakieś dostępne medykamenty na zwalczenie pocenia stóp? Moczenie w misce z róznymi cudami kuchni polskiej nie pomaga nic a przy moim trybie życia, praktycznie nie zdejmuję butów cały dzień. POMOCY!

  3. też posiadam electro antiperspirant, gdyby nie on tak chyba bym się już poddał i cierpiał przez kolejne lata a tak spocone stopy to już przeszłość, nigdy nie myślałem że trafię na coś tak skutecznego!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę