Najpopularniejsze marki japońskich zegarków

Jeśli chodzi o marki japońskich zegarków, zacząć trzeba od wielkiej trójki, są to Casio, Citizen i Seiko. Pod koniec tego wpisu zdasz sobie sprawę, że Japonia wniosła bardzo znaczący wkład w branżę zegarków. Większość nazw marek, które tu zostały przytoczone, jest dość dobrze znana na całym świecie i zyskała szacunek entuzjastów zegarków, kolekcjonerów, a nawet zwykłych użytkowników.

Pod pewnymi względami japońscy zegarmistrzowie stali się liderem w branży. Jak wiadomo, marki japońskich zegarków są bardziej skoncentrowane na innowacjach technologicznych w celu uzyskania najlepszej funkcjonalności. 

Historycznie rzecz biorąc, przemysł zegarmistrzowski w Japonii powstał w XVI wieku po przybyciu do kraju chrześcijańskich misjonarzy. Zaczęli uczyć Japończyków, między innymi, jak tworzyć nowoczesne zegary i mechanizmy. Wraz z trzecią rewolucją przemysłową (rewolucja cyfrowa) pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku narodziny Seiko Quartz Astron 35SQ doprowadziły do ​​kryzysu kwarcowego.

Wydarzenie doprowadziło do bardzo znaczącego spadku szwajcarskiego przemysłu zegarmistrzowskiego o około 62,5%. Po wprowadzeniu zegarka kwarcowego tradycyjne zegarki mechaniczne przestały istnieć.

Najlepsze japońskie marki zegarków

Logo Seiko to jedna  z najbardziej rozpoznawalnych japońskich marek zegarków na rynku. Seiko to duża i popularna marka w branży zegarków męskich i damskich. Warsztat zegarmistrzowski Seiko został założony w Tokio w Japonii przez Kintaro Hittaro w 1881 roku, marka zegarków Seiko rozwinęła się obecnie na całym świecie, a jej rynek dociera aż do siedmiu kontynentów. 

Jednym z głównych powodów popularności marki japońskich zegarków Seiko jest wynalezienie zegarków kwarcowych.  Seiko, która w grudniu 1969 roku jako pierwsza wprowadziła na rynek zegarek wyposażony w mechanizm kwarcowy. Nazwano Astron. Ten wynalazek zapoczątkował rewolucję kwarcową, gdy świat zdał sobie sprawę, że zegarki kwarcowe są bardzo dokładne i tańsze niż zegarki mechaniczne.

Jednak zegarmistrzowskich innowacji jest znacznie więcej, które firma Seiko wprowadziła nie tylko w Japonii, ale w całej branży zegarmistrzowskiej. Przed Astronem firma Seiko wprowadziła na rynek pierwszy zegarek z chronografem w Japonii – Seiko Crown Chronograph. Był to jeden z zegarków dostarczonych przez markę jako oficjalny chronometr igrzysk olimpijskich w 1964 roku. 

Rok później model 150M Seiko Diver został przedstawiony opinii publicznej. Był to pierwszy zegarek wodoszczelny wyprodukowany w Japonii. Jest wyposażony w dwukierunkową obrotową ramkę, wyposażony w automatyczny kaliber 6217 i wodoodporny do głębokości 150 metrów. 

Nawet po wprowadzeniu zegarków kwarcowych Seiko kontynuowała produkcję i rozwój zegarków mechanicznych. Należą do nich zegarek zasilany energią słoneczną (1977), ręcznie nakręcany zegarek kwarcowy generujący energię (1986), zegarek kinetyczny znany jako Seiko AGS (Automatic Generating System) w 1988 r. Oraz Seiko Spring Drive Spacewalk w 1999 r. który łączy oscylator kwarcowy i sprężynę główną.

Japońskie zegarki Seiko udaje się wybudować wyjątkową reputację. Jego nazwa jest znana ze swoich stylowych zegarków. Są również wytrzymałe i dokładne oraz można je kupić po rozsądnych cenach. 

Grand Seiko – Japońskie zegarki dla wymagających

Jak można wywnioskować z nazwy marki, Grand Seiko jest spółką zależną wyżej wymienionej marki Seiko.  Jednak Grand Seiko specjalizuje się w użyciu potężnych, niezawodnych wskazówek, które każdego roku mają tylko około 5 do 10 sekund marginesu błędów. W związku z tym japońskie zegarki Grand Seiko są uważane za jedne z najdokładniejszych na całym świecie.  

Grand Seiko został oficjalnie wprowadzony w 1964 rok. Marka wprowadziła chronografy z jednym przyciskiem i chronograf z odliczaniem, każdy z wyjątkowymi mechanizmami. Doprowadziło to do ogromnej popularności japońskiej marki.  Obecnie znane jest z zastosowania trzech rodzajów mechanizmów – kalibrów z napędem automatycznym, kwarcowym i sprężynowym. 

CItizen – marki japońskich zegarków

Inną znaną na całym świecie marką zegarków z Japonii jest Citizen. Od swojego powstania w 1918 roku, Citizen Watch Co.Ltd. Przekształciła się w konglomerat z marką Citizen jako jedną z jej głównych marek, wraz z Bulovą, Frédérique Constant i Alpina.

Marka Citizen znana jest ze swoich świetnie wyglądających i eleganckich zegarków. Jednak japoński zegarek  Citizen to nie tylko wygląd, marka jest również znana z innowacji technicznych, mechanizmów najwyższej jakości i trwałej konstrukcji.

Zegarki Citizen nie są jednak wyposażone w najwyższej klasy mechanizmy mechaniczne, jak zwykle preferuje większość kolekcjonerów zegarków. Nie można ich również uznać za luksusową markę zegarków, ale zasadniczo każdy zegarek Citizen jest tworzony na najwyższym poziomie pod każdym względem. 

Orient – Japońska marka z klasą

Orient powstał niezależnie w 1950 r. (Choć obecnie jest własnością Seiko Epson). Od momentu powstania marka angażuje się w produkcję wysokiej jakości zegarków, ze szczególnym uwzględnieniem kunsztu, niezawodności, dokładności i ponadczasowej estetyki. 

Chociaż firma jest teraz jedną z filii Seiko, Orient zachował niezależność. Oznacza to, że jego zegarki są nadal wyposażone w wysokiej jakości i niezawodne mechanizmy.  Do tego ich modele są naprawdę ładne – klasyczne i eleganckie. 

Casio – Japońska popularna marka

Casio to kolejna popularna japońska marka znana na całym świecie. Jednak nie tylko produkuje zegarki, ale także inną elektronikę użytkową, taką jak kalkulatory, telefony komórkowe, a nawet aparaty cyfrowe i elektroniczne instrumenty muzyczne. 

Firma Casio, oficjalnie nazwana Casio Computer Co., Ltd., została założona w kwietniu 1946 r. Przez Kashio Seisakujo w Mitaka w Tokio. Jej pierwszym produktem był elektroniczny kalkulator kompaktowy, którego prototyp został wprowadzony w grudniu 1954 r. I oficjalnie wprowadzony na rynek jako  Casio 14-A  w czerwcu 1957 r. Szybko zyskał popularność jako pierwszy na świecie kompaktowy całkowicie elektryczny kalkulator. Przez kolejne lata firma koncentrowała się na rozwoju technologii wykorzystywanej w kalkulatorach. 

Prawie dwie dekady po wprowadzeniu pierwszych produktów Casio stworzyło pierwszy elektroniczny japoński zegarek na rękę o nazwie Casiotron . Chociaż firma japońska kontynuowała produkcję i ulepszanie swoich kalkulatorów i innych produktów, nadal wprowadzała innowacje w swoich zegarkach. 

Wśród jego znaczących zegarków są marki: AQ-500, który jest połączeniem zegarka analogowego, odporny na wstrząsy zegarek, z pamięcią numeru telefonu, ultracienki zegarek cyfrowy oraz zegarek z bazą danych z wbudowanym w słowniku kanji. To tylko rzut oka na innowacje, które marka japońska Casio wprowadził do zegarków na rękę.

Być może ostatnio najpopularniejsze są te wytrzymałe zegarki na rękę wyposażone w kalkulator. Stały się one bardzo przydatne, zwłaszcza dla wielu uczniów. Choć mogą być dobre, tego typu zegarki są obecnie dość przestarzałe. Japońska marka Casio nadal tworzy zegarki. Może nie są estetyczne i niezawodne, ale są proste, dość trwałe i świetnie nadają się do codziennego użytku.

Najwyraźniej Japonia była centrum dla wielkich innowacji technicznych, które pozwoliły na stworzenie wspaniałych zegarków. Dzięki ciągłemu rozwojowi technologii wiemy na pewno, że japońskie marki zegarków mają do zaoferowania jeszcze więcej.  Miłośnicy marek japońskich zegarków z pewnością nie będą zawiedzeni kolejnymi odkryciami, które wprowadzi Japonia. 

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę